Analiza danych: Rosja konkretnie atakuje system opieki zdrowotnej

Od 363 dni na Ukrainie szaleje wojna. Wbrew wszelkim przewidywaniom Ukraińcy do tej pory potrafili stawić opór Rosjanom. Lekarz codziennie doświadcza tej siły woli w Kijowie.

22.02.2023 | 01:28 min


Mniej więcej rok po rozpoczęciu rosyjskiej wojny napastniczej setki ataków na system opieki zdrowotnej Ukrainy pochłaniają coraz więcej ofiar. Od czasu rosyjskiej inwazji 24 lutego 2022 r. na placówki służby zdrowia i ich pracowników miało miejsce ponad 700 ataków. Tak wynika z danych zweryfikowanych przez pięć organizacji działających na Ukrainie.

Szarża: Ukierunkowane Ataki

Podobnie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) udokumentowała ponad 750 ataków i 101 zgonów. Szef ukraińskiego Ministerstwa Zdrowia powiedział niedawno, że bezpośrednio lub pośrednio uszkodzonych zostało ponad 1200 obiektów. 173 szpitali nie dało się już uratować.

Według Célestine Schorlemer z „Médecins sans frontières”, pomimo coraz częstszych przerw w dostawie prądu i wody „praca trwa nadal na oddziałach intensywnej terapii”, czasem pod ziemią.

28.11.2022 | 05:02 minuty


Raport oskarża Rosję o celowe i masowe atakowanie ukraińskiego systemu opieki zdrowotnej. Raport nie tylko definiuje ataki jako przemoc zbrojną, ale zawiera również groźby mające na celu zmuszenie lekarzy do dalszej pracy na terenach okupowanych.

Disaster Relief Action Alliance pomaga ludziom na Ukrainie i w ucieczce. Wspólnie organizacje Caritas Niemcy, Niemiecki Czerwony Krzyż, Diakonie Katastrophenhilfe i UNICEF Niemcy zapewniają mieszkania i zaplecze sanitarne, żywność, odzież, lekarstwa i inne artykuły codziennego użytku. Ważną częścią oferowanego wsparcia jest również poradnictwo dla dzieci i dorosłych, którzy przeżyli traumę.

Analiza: nie zbiegi okoliczności, ale wzorce

Mieszkańcy Chersoniu poinformowali, że Rosjanie wycofując się zabrali ze sobą większość karetek. Podczas zdobywania Mariupola wojska rosyjskie przejęły kontrolę nad ostatnim działającym szpitalem w mieście. W marcu w Izyum ładunki wybuchowe przebiły ściany głównego szpitala, niszcząc przewody i zmuszając lekarzy i pacjentów do szukania schronienia w piwnicy. Przez cały rok dziennikarze AP w różnych częściach Ukrainy również widzieli na własne oczy konsekwencje ataków na szpitale, karetki pogotowia i personel medyczny.

Podążają za pewnymi wzorcami i to właśnie te wzorce mają znaczenie, nawet nie liczba.

Pavlo Kowtoniuk, ukraiński think tank zajmujący się opieką zdrowotną

Tak mówi Pawło Kowtoniuk z ukraińskiego Think Tanku Opieki Zdrowotnej, który jest jedną z grup zbierających dane o atakach. Ponieważ wzorce oznaczają, że jest to prawdopodobnie celowe posunięcie, a nie przypadek lub anegdota, mówi.

Infrastruktura Ukrainy masowo cierpi z powodu wojny, podobnie jak system opieki zdrowotnej. WHO mówi o ataku na służbę zdrowia.

21.11.2022 | 01:42 min


Organizacja widzi podobieństwa z działaniami w Syrii

Rosja twierdzi, że Ukraina zaatakowała również szpitale na obszarach, które są lub były utrzymywane przez siły moskiewskie. Ale Kowtoniuk mówi, że istnieje duża różnica między dużą liczbą udokumentowanych systematycznych ataków – a tym, co opisał jako incydenty, które miały miejsce podczas walki o przetrwanie po wojnie.

Międzynarodowa organizacja praw człowieka Physicians for Human Rights ma bogate doświadczenie w dokumentowaniu rosyjskich ataków na placówki medyczne w Syrii. Według niej wojna na Ukrainie wpisuje się w ciągłość prowadzonej tam polityki.Ataki ujawniły silną świadomość zbiorowego wpływu, jaki wywierają na zdrowie ludności cywilnej, wyjaśnia Christian De Vos, dyrektor ds. badań i dochodzeń w Physicians. Praw Człowieka, która przyczyniła się do powstania raportu.

Jest to część taktyki destabilizacji, której celem jest zaszczepienie strachu w ogólnej populacji.

Christian De Vos, Lekarze na rzecz Praw Człowieka

Na krótką metę ataki zmusiły wiele szpitali do zamknięcia lub drastycznego ograniczenia dostaw. W Izyum, które jesienią zostało wyzwolone spod okupacji przez wojska ukraińskie, do służby wróciło około 200 z 500 pracowników.

Ukraińcy opisują swoje codzienne życie w czasie wojny

03.03.2022 | 05:06 minuty


Niezwykle wysoki wskaźnik HIV na Ukrainie

Dzięki temu osoby, którym zabrakło lekarstw w ciągu sześciu miesięcy okupacji, mogą je uzupełnić – Ukraina ma drugi najwyższy wskaźnik zakażeń wirusem HIV w Europie i Azji Środkowej oraz jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności na gruźlicę lekooporną. Ale od inwazji rosyjskiej liczba osób szukających leczenia tych chorób gwałtownie spadła.

Dzięki licznym darowiznom dostępność leków nie stanowi już problemu. Andriy Klepikov, który stoi na czele Sojuszu na rzecz Zdrowia Publicznego, organizacji dostarczającej mobilne kliniki do miast pierwszej linii, chwali zdolność swojego kraju do odbicia się. System opieki zdrowotnej to nie ściany, budynki, a nawet sprzęt. – Chodzi o ludzi – mówi. On jest pewny siebie:

Ukraińska armia jest znana ze swojej siły i odporności, ale jeśli chodzi o zdrowie publiczne, jesteśmy równie silni i odporni.

Andrij Klepikow, szef Sojuszu na rzecz Zdrowia Publicznego

Najnowsze wiadomości na temat rosyjskiego ataku na Ukrainę można znaleźć w dowolnym momencie na naszym blogu na żywo:

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *