Ateny nie chcą uznania niepodległości Kosowa – EURACTIV.de

Premier Kosowa Albin Kurti powiedział, że Grecja jest bliska uznania niepodległości Kosowa. Ateny poinformowały jednak EURACTIV, że nic się w tej kwestii nie zmieniło.

Grecja, Słowacja, Rumunia, Hiszpania i Cypr nie uznają niepodległości Kosowa. Kraj oddzielił się od Serbii dopiero w 2008 roku i od tego czasu walczy o uznanie.

W niedzielę w polskiej telewizji Kurti powiedział: „Ciężko pracowaliśmy na szczeblu dyplomatycznym, aby dołączyły one do większości krajów UE. Grecja znajduje się w czołówce krajów, które są o krok od uznania niepodległości Kosowa. Znajduje to również odzwierciedlenie w statusie naszego biura w Atenach.

Grecja posiada biuro łącznikowe akredytowane przez UNMIK w Prisztinie, natomiast w Atenach znajduje się biuro ds. gospodarczych i handlowych Kosowa.

W 2021 roku zostało przekształcone w biuro zainteresowań, które choć nie ma pozwolenia na wywieszanie flagi Kosowa na zewnątrz, może wydawać wizy. Ateny uznają także paszporty wydane przez Kosowo.

Jednak na pytanie EURACTIV o oświadczenie Kurtiego greckie kręgi rządowe odpowiedziały: „Stanowisko Grecji nie uległo zmianie”.

Od kilku miesięcy krążą pogłoski, że Grecja jako kolejna może uznać Kosowo. W marcu br. grecki minister spraw zagranicznych Nikos Dendias po raz szósty odwiedził Kosowo i spotkał się ze swoim kosowskim odpowiednikiem Vjosą Osmani.

W oświadczeniu głowa państwa z zadowoleniem przyjęła zaangażowanie Grecji i ciągłe wsparcie dla liberalizacji reżimu wizowego i integracji euroatlantyckiej Kosowa.

„Na spotkaniu omówiono także stosunki między Kosowem a Grecją, a prezydent Osmani wyraziła chęć dalszego wzmacniania stosunków dwustronnych” – napisano wówczas w komunikacie prasowym prezydencji Kosowa.

Jednak kilka dni później prezydent Grecji Katerina Sakellaropoulou powiedziała podczas wizyty w Serbii, że nic się nie zmieni.

„Zawsze istnieje presja na szczeblu dyplomatycznym, ale nie ma to wpływu na nasze stanowisko; jesteśmy konsekwentni w naszej polityce” – stwierdził Sakellaropoulou po spotkaniu z prezydentem Serbii Aleksandarem Vučićem.

Jednak gdy Kosowo złożyło wniosek o członkostwo w Radzie Europy – organie praw człowieka z siedzibą w Strasburgu – pierwszy etap procesu składania wniosków został zatwierdzony większością 33 z 46 głosów, przy czym Grecja wstrzymała się od głosu.

Wstrzymanie się Grecji wywołało gniew największej partii opozycyjnej Syrizy, która zarzuciła konserwatywnemu rządowi brak omówienia „nowego stanowiska” z innymi siłami politycznymi. Opozycja stwierdziła również, że posunięcie to osłabia rolę mediacyjną, jaką Grecja powinna odgrywać w regionie.

Wstrzymała się także Słowacja, co zostało zinterpretowane jako złagodzenie lub możliwa zmiana stanowiska przez oba kraje.

W przypadku Grecji serbskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych powiedziało EURACTIV w styczniu ubiegłego roku, że kraj śródziemnomorski był w ostatnich latach jednym z „najłatwiejszych” zwolenników wśród nieuznających Kosowa.

Dodał, że Kosowo złożyło wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej w grudniu 2022 r., choć pięciu członków nie uznałoby tego kraju. Niemniej jednak powtórzył europejską perspektywę kraju.

„Podpisaliśmy Układ o Stabilizacji i Stowarzyszeniu z UE i od Szczytu w Salonikach w 2003 roku perspektywa integracji Bałkanów Zachodnich z UE stała się polityką Unii Europejskiej. Chcemy jak najszybciej stać się częścią UE i jesteśmy przekonani, że proces integracji europejskiej służy naszemu krajowi.”

W wywiadzie dla polskich mediów Kurti powiedział, że Kosowo spełnia wartości, normy i zasady UE i że „potrzebujemy pomocy krajów, które nas uznały, aby rozpoznać kraje, które nas nie uznają”.

Kurti powiedział, że są to 22 z 27 członków UE, 26 z 30 krajów NATO i 34 z 46 krajów Rady Europy, które popierają członkostwo Kosowa w innych organizacjach międzynarodowych.

„Nasze członkostwo w UE służy nie tylko naszym interesom i dobru, ale także chcemy wnieść swój wkład. Unia Europejska jest najważniejszym projektem historycznym i politycznym na rzecz pokoju i dobrobytu od czasów drugiej wojny światowej” – dodał.

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *