Małżeństwo, adopcja, trzecia płeć – sytuacja prawna społeczności LGBTIQ w Austrii poprawiła się w wielu dziedzinach w ostatnich latach. W innych jednak nawet Węgry pozostają w tyle, krytykuje prawnik Helmut Graupner w wywiadzie dla APA. „W prawie rodzinnym jesteśmy na czele zmian prawnych, ale w wielu innych obszarach sytuacja jest wciąż średniowieczna”. Przede wszystkim ochrona przed dyskryminacją w sektorze prywatnym jest już od dawna spóźniona.
W Austrii można legalnie bezkarnie wydalić osoby z taksówki ze względu na ich seksualność, odmówić obsługi w restauracji lub odmówić im wynajmu mieszkania. Istnieje prawna ochrona przed dyskryminacją w miejscu pracy, ale nie w życiu prywatnym. Graupner zwrócił uwagę, że ten tak zwany „wyścig” jest największą otwartą przestrzenią w walce o równość gejów i biseksualistów. Jako prawnik od dawna walczy o prawa społeczności LGBTIQ i między innymi uzyskał wykreślenie paragrafu homoseksualnego, adopcję dla par osób tej samej płci i małżeństwo dla wszystkich.
Chociaż w prawie rodzinnym osiągnięto już pełną równość, Austria słabo wypada w zakresie ochrony przed dyskryminacją. „Ochrona przed dyskryminacją w sferze prywatnej jest zapisana w prawie w zdecydowanej większości krajów europejskich. Nawet w krajach Europy Wschodniej, takich jak Polska czy Węgry”. Prawnik nie akceptuje argumentu, że sprzedawcy powinni mieć możliwość wyboru komu sprzedają: „Każdy, kto sprzeciwia się ochronie przed dyskryminacją, ostatecznie mówi, że dyskryminatorom należy pozwolić na dalsze dyskryminowanie, dlatego nie potrzebujesz interpretacji”.
Przeciwnicy ochrony przed dyskryminacją w sektorze prywatnym często argumentują, że istnieje ryzyko „przymusu zawarcia umowy”. W przypadku zobowiązania do zawarcia umowy jedna ze stron byłaby zobowiązana do zawarcia umowy z drugą, np. wynajęcia mu pokoju hotelowego. Graupner wyjaśnia, że tak nie może być w przypadku przepisów antydyskryminacyjnych. „Nawet w świecie pracy nie można narzekać na zatrudnienie, podobnie byłoby w sferze prywatnej”. Możesz pozwać o odszkodowanie tylko wtedy, gdy nie jesteś zatrudniony z powodu dyskryminacji ze względu na płeć. Jednak odszkodowanie zwykle nie przekracza kilkuset euro. W wyścigu na szczyt menedżerowie barów mogą „kupić się za darmo”, jeśli odmówią obsługi gejów lub biseksualistów. Ważne jest, aby móc domagać się odszkodowania, gdyby wydarzyło się najgorsze, ale Graupner uważa, że najważniejszy jest efekt prewencyjny prawa.
W 2021 r. liczba zgłoszonych przestępstw z nienawiści wobec społeczności LGBTIQ wzrosła do 376. W zeszłym tygodniu SPÖ ponownie wezwał do opracowania krajowego planu działania przeciwko nienawiści i dyskryminacji. Taki system jest „standardem w prawie wszystkich krajach Europy Zachodniej i poza nią” – podkreślił Graupner, który również go popiera. Ale dopóki nie ma zakazu dyskryminacji, nie powinno dziwić, że liczba przestępstw z nienawiści rośnie.
Zakaz terapii konwersyjnej, mającej na celu „odwrócenie polaryzacji” osób queer, nadal obowiązuje w Austrii. Kraje takie jak Niemcy i Francja są już tutaj nieco dalej. W przeszłości wielokrotnie powtarzano, że trudno zdefiniować terapię konwersacyjną. „To tylko wymówka. Jeśli niemiecki ustawodawca może to zrobić, to zrobią to również Austriacy. Naprawdę trzeba to skopiować” – skrytykował Graupner.
Graupner krytykuje również fakt, że w Austrii nie ma ochrony przed fiksacją płci dla dzieci interpłciowych, to znaczy dzieci, które biologicznie nie są ani wyłącznie mężczyznami, ani wyłącznie płci żeńskiej. W 2018 roku Graupner jako przewodniczący komitetu prawnego „Lambda” walczył o prawo do rejestracji trzeciej płci. Osoby interpłciowe mogą zatem zarejestrować w rejestrze stanu cywilnego trzecią płeć zamiast „mężczyzny” lub „kobiety”.
Z kolei Graupner nie widzi potrzeby podejmowania działań w związku z orzeczeniem Sądu Najwyższego (OGH), że wiek emerytalny mężczyzny wynoszący 65 lat dotyczy osoby, której płeć została zmieniona z żeńskiej na męską w wieku 57 lat. i trans mężczyzn dla mężczyzn, i to jest dobra rzecz ”- powiedział Graupner.
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.