W kopalni odkrywkowej Turów nieprzerwanie panuje niepokój. Podczas gdy polski organ ds. ochrony środowiska zdecydował, że wydobycie odkrywkowe może być kontynuowane do 2044 r., miasto Zittau obawia się ogromnych szkód środowiskowych, na przykład wód gruntowych. Nowe badanie potwierdza teraz obawy administracji miejskiej.
Nowe badanie zlecone przez Bund für Umwelt und Naturschutz Deutschland (BUND) Sachsen potwierdza Efekty dla Żytawy i okolic za pośrednictwem kopalni odkrywkowej Turów w Polsce. Poinformowała o tym organizacja ekologiczna. Kopalnia węgla brunatnego Turów powoduje dalsze obniżanie się wód gruntowych i powierzchniowych. Powoduje to osuwanie się ziemi, a tym samym już widoczne uszkodzenia budynków miasta Żytawa. W oświadczeniu stwierdza się również, że kwaśne odwadnianie kopalni uwalnia wiele zanieczyszczeń, takich jak metale ciężkie. Te ostatecznie wpłynęły do rzek Miedzianki i Nysy Łużyckiej.
Zittau pozywa Polską Agencję Ochrony Środowiska
Polskie władze miały w zeszłym roku zdecydowanyże kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego Turów może nadal działać do 2044 r. Zittau krytykuje fakt, że obawy miasta nie zostały w wystarczającym stopniu uwzględnione w badaniu oddziaływania na środowisko. W połowie listopada 2022 r. administracja miasta złożyła więc w terminie odwołanie od decyzji Polskiej Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Brak odpowiedzi z Polski
Póki co jednak nie ma Reagować z Polski. Jak poinformowała administracja miasta na prośbę, nie było oczekiwanej reakcji. Zgodnie z procedurą obie strony miałyby w pierwszej kolejności możliwość przedstawienia uwag. „To całkowicie normalny proces, w którym najpierw wymieniane są pisma procesowe” – powiedział. Głównym pytaniem jest, czy badanie oddziaływania na środowisko zostało przeprowadzone prawidłowo.
Więcej na ten temat:
Ten temat w porządku obrad:MDR SACHSEN – La Sachsenradio | Wiadomości regionalne ze Studia Bautzen | 18 stycznia 2023 | 17:30
„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.