Bank centralny o szał kupowania złota

Według najnowszych danych Światowej Rady Złota, światowe banki centralne posiadają łącznie 35,7 ton złota. Odpowiada to wadze prawie 6000 dorosłych słoni byków. Ale gdzie są Węgry w rankingu rezerw złota, zastanawia się w swoim najnowszym raporcie think tank Oeconomus Artykuł.

Strefa euro miała w marcu tego roku prawie 11 tys. ton rezerw złota (30% światowych rezerw złota). Podczas gdy rezerwy złota banków centralnych spadały w latach 2000-2009, kiedy banki centralne sprzedawały swoje rezerwy złota, trend odwrócił się w 2009 r. (z powodu światowego kryzysu gospodarczego i finansowego). Banki centralne zaczęły kupować złoto w 2009 roku i od tego czasu światowe rezerwy złota banków centralnych stale rosną.

Węgierskie rezerwy złota były bardzo niskie i wynosiły 3 tony do 2018 r., kiedy to Węgierski Bank Centralny (MNB) postanowił zwiększyć swoje rezerwy złota dziesięciokrotnie, zwiększając je do 94,45 ton na początku 2021 r.

Złoto to przede wszystkim siatka bezpieczeństwa, zapewniająca ważne zabezpieczenie w czasach kryzysu lub trudności finansowych. Ponieważ jest fizycznie obecny w rezerwach banku centralnego, może być również sprzedawany, stabilizując w ten sposób system finansowy kraju borykającego się z problemami. Wielkość rezerw może również zwiększyć zaufanie (międzynarodowych) inwestorów do kraju. Dodatkowo złoto jest uważane za jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej stabilnych aktywów pozbawionych ryzyka kredytowego.

Rezerwy złota w posiadaniu MNB. Grafika: Economus

Głównym ryzykiem związanym ze złotem jest jego cena, zmienność oraz fakt, że jego zwrot może być zerowy przez wiele lat ze względu na koszty przechowywania kruszcu. Cena złota gwałtownie wzrosła po kryzysie z 2008 r. i ponownie wzrosła w 2020 r. W porównaniu z 2002 r. światowa cena złota jest obecnie siedmiokrotnie wyższa. Dodatkowo na cenę złota w 2020 r. wpłynęły również ograniczenia podażowe (wydobycie złota było również utrudnione przez ograniczenia związane z pandemią koronawirusa).

Ranking światowych rezerw złota według łącznej wagi. Grafika: Economus

Węgry stanęły w obliczu międzynarodowych kryzysów lat 20. XXI wieku z dużymi rezerwami złota, a wzrost międzynarodowych cen złota po 2020 r. również zwiększył rezerwy złota MNB. Po upadku komunizmu rezerwy złota MNB zmniejszyły się w kilku etapach z 46 ton w 1992 r. do 3,1 ton w 2010 r. i pozostały niezmienione do 2018 r. W 2018 r. MNB po raz pierwszy zdecydował się znacząco zwiększyć rezerwy złota ze względu na narodowe strategiczne i długoterminowe terminowe względy ekonomiczne. W październiku 2018 roku rezerwa złota została pomnożona dziesięciokrotnie (z 3,1 tony do 31,5 tony) i wzrosła do 94,5 tony w 2021 roku.

Ranking światowych rezerw złota według wagi na mieszkańca. Grafika: Economus

Z 94,5 tonami rezerw złota Węgry zajmują 38. miejsce w międzynarodowym rankingu krajów według Światowej Rady Złota Stany Zjednoczone mają największe rezerwy złota na świecie (8133,5 ton), następnie Niemcy (3354,9 ton), Włochy (2451,8 ton) mnóstwo). ) i Francji (2436,8 ton).
Regionalnie, Polska (228,7 ton) i Rumunia (103,6 ton) mają większe rezerwy złota niż Węgry, ale oba są również bardziej zaludnione. Warto zatem przyjrzeć się rezerwom złota w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W tym rankingu prowadzimy w regionie z 9,7 grama na mieszkańca, a Węgry plasują się na 24. miejscu na świecie.W skali światowej Szwajcaria ma największe rezerwy złota na mieszkańca (119,5 grama na mieszkańca).

Powiązany artykuł

Według prezesa NBP trwa normalizacja poziomu stóp procentowych

Według prezesa NBP trwa normalizacja poziomu stóp procentowych

Rada Monetarna Banku Centralnego zaostrzyła we wtorek korytarz stóp procentowych o 100 punktów bazowych do 17%.Więcej

Via Hungary Today, wyróżniony obraz: pexels

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *