„Bardzo chory”: zaniepokojenie emerytowanym papieżem Benedyktem XVI. – Ogólnie

Papież emeryt Benedykt XVI. długo mogliśmy oglądać jego 95 lat. Dziś papież Franciszek ogłasza, że ​​jego poprzednik jest ciężko chory. Wielu katolików jest zaniepokojonych.

Rzym (AP) – Trzy krótkie słowa z ust papieża Franciszka sprawiły, że katolicy w Niemczech i na całym świecie martwią się o Benedykta XVI. Obudź się. „È molto ammalato” – był „bardzo chory” – powiedział Franciszek o swoim poprzedniku, papieżu emerytze. Wezwał wszystkich wierzących do „specjalnej modlitwy” za Benedykta. „Pomyśl o nim, jest bardzo chory. I proście Pana, aby go pocieszał i wspierał w tym świadectwie miłości do Kościoła – do końca” – powiedział Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie.

Następnie Argentyńczyk odwiedził byłego papieża w klasztorze Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich, gdzie Benedykt XVI żył we względnej izolacji od czasu swojej rezygnacji w 2013 r. Matteo Bruni, rzecznik Stolicy Apostolskiej, powiedział mu wtedy, jak ogłosił. Stan zdrowia Benedikta pogorszył się w ciągu ostatnich kilku godzin – czytamy w oświadczeniu. Ale sytuacja jest „chwilowo pod kontrolą”. Niemiecki emerytowany papież jest stale monitorowany przez lekarzy, powiedział Bruni.

Eksperci, powiernicy i wierzący zastanawiali się wtedy, jak bardzo zły jest stan zdrowia 95-latka. Włoska agencja informacyjna Ansa poinformowała, powołując się na poinformowane źródła, że ​​Benedikt od kilku dni czuł się gorzej i miał problemy z oddychaniem przed Bożym Narodzeniem. Początkowo nie było oficjalnego potwierdzenia tej informacji.

„Stabilny w słabości”

Od dawna wiadomo, że Benedikt jest słaby fizycznie i bardzo trudno mu mówić. „Stabilny w słabości” tak jego wieloletni powiernik i prywatny sekretarz, Georg Gänswein, opisał stan fizyczny Papy Emeritusa. Psychicznie jednak Benedikt nadal jest sprawny, jak się często mówi. Przyjmował również gości w nieregularnych odstępach czasu. Na początku grudnia Benedykt XVI odebrał laureatów tegorocznej Nagrody Ratzingera, przyznawanej przez Watykańską Fundację Josepha Ratzingera/Benedykta XVI. nadany teologom i naukowcom w imieniu papieża emeryta.

W rozmowie z niemiecką agencją prasową biograf Benedykta, Peter Seewald, nazwał te informacje „z pewnością bardzo niepokojącymi”. Powiedział, że sam Benedykt od dawna tęsknił za swoim „powrotem do domu”. „Sytuacja jest z pewnością bardzo poważna” – powiedział jego wieloletni towarzysz i teolog Wolfgang Beinert. „Ale to nie jest zaskakujące dla mężczyzny zbliżającego się do 100”.

Wezwanie do modlitwy

Wypowiedzi Franciszka na sam koniec środowej audiencji generalnej były pewnym zaskoczeniem. Argentyńczyk znany jest z często spontanicznych komentarzy. Watykańscy eksperci byli podzieleni co do tego, czy Franciszek naprawdę miał na myśli, że Benedykt jest ciężko chory, czy też po prostu powiedział, że jest bardzo słaby z powodu starości. Nie jest niczym niezwykłym, że odwiedza swojego poprzednika w klasztorze na Boże Narodzenie. W tweecie Franciszek powtórzył prośbę o modlitwę za Benedykta. Fakt, że był „bardzo chory”, nie pojawił się już w poście.

Ćwierkać: https://twitter.com/Pontifex_de/status/1608077933419134981

Poza tym inni duchowni wzywali do modlitwy za Benedykta. „Przyłączam się do wezwania papieża Franciszka do modlitwy” – powiedział Georg Bätzing, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec. „Moje myśli są z papieżem emerytem. Wzywam wierzących w Niemczech do Benedykta XVI. módlcie się” – dodał biskup Limburgii do dpa. Również Konferencja Episkopatu Włoch przyłączyła się do wezwania Franciszka do modlitwy: „W tej chwili cierpienia i próby gromadzimy się wokół papieża emeryta” – powiedział ich patron, arcybiskup Bolonii, kardynał Matteo Zuppi.

Arcybiskup Monachium i Freising, Reinhard Marx, powiedział rano w Bad Tölz w Górnej Bawarii, podczas diecezjalnego otwarcia Akcji Carolinger 2023, że zna wiadomość o stanie zdrowia Benedykta XVI. „Ale dla nas jesteśmy zjednoczeni w modlitwie”. Ostatni raz widział Benedikta, jednego z poprzedników Marksa u władzy, osobiście we wrześniu. Biskup Regensburga Rudolf Voderholzer zareagował z „wielkim zaniepokojeniem” na wieści z Rzymu.

Pierwszy niemiecki papież od prawie 500 lat

Joseph Ratzinger, urodzony 16 kwietnia 1927 r. w Marktl am Inn w Bawarii, został wybrany na papieża i następcę Jana Pawła II w 2005 r. Był pierwszym niemieckim papieżem od prawie 500 lat. Dramatyczna rezygnacja nastąpiła w 2013 roku – Benedykt jako pierwszy po ponad 700 latach zrzekł się pontyfikatu. Uzasadniał ten krok podeszłym wiekiem i złym stanem zdrowia – mówił wówczas, że brakuje mu sił do wymagającego obciążenia.

W rzeczywistości wcale nie chciał być papieżem, jak później powiedział. Jako następcy charyzmatycznego Polaka Karola Wojtyły, „papieża stulecia” Jana Pawła II nie było mu łatwo. Dość nieśmiały intelektualista, który przez ponad dwie dekady był prefektem Kongregacji Nauki Wiary i tym samym najwyższym strażnikiem doktryny katolickiej, nie znalazł kontaktu z wieloma wierzącymi. Kiedy był papieżem przez pięć lat, Kościół katolicki popadł w jeden z najpoważniejszych kryzysów: począwszy od 2010 roku, stopniowo wychodziły na jaw dziesięciolecia wykorzystywania dzieci i ukrywania faktów.

W obliczu skandali związanych z nadużyciami

Benoît pozostawał w obliczu skandali związanych z nadużyciami aż do późnej starości, a nawet po rezygnacji. W raporcie z początku 2021 roku zarzucono mu popełnienie błędów w czterech przypadkach wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez duchownych podczas jego kadencji jako arcybiskupa Monachium i Freising. Benoît następnie przeprosił wszystkie ofiary w liście publicznym.

Benedikt ostatnio nie występował publicznie. W 2017 roku ponownie świętował swoje 90. urodziny z delegacją z rodzinnej Bawarii. Potem tylko sporadycznie odwiedzał klasztor Mater Ecclesiae. Od kilku lat, jak sam mówi, jest na pielgrzymce „do domu”.

© dpa-infocom, dpa:221228-99-34441/18

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *