„Bardzo intensywna dyskusja”: Słowacja chce dostarczyć samoloty MiG-29 na Ukrainę

„Bardzo intensywna dyskusja”
Słowacja chce dostarczyć samoloty MiG-29 na Ukrainę

Również dlatego, że wojna na wschodzie Ukrainy grozi eskalacją, Kijów liczy na więcej dostaw broni. Pomoc mogła teraz przyjść ze Słowacji. Członek NATO planuje przekazać myśliwce MiG-29. Według premiera Hegera jest jednak ku temu warunek.

Kraj NATO może wkrótce po raz pierwszy dostarczyć na Ukrainę myśliwce: Słowacja planuje przenieść stare samoloty MiG-29 do Kijowa. Donosi o tym amerykański portal „Polityka”. Premier Eduard Heger powiedział, że jego rząd „prowadzi bardzo intensywną dyskusję z naszymi partnerami” na temat tego, kto będzie dalej chronił przestrzeń powietrzną jego kraju.

Wobec możliwej eskalacji wojny agresywnej Rosji na wschodniej Ukrainie Kijów naciska na dalsze dostawy broni. Rząd prezydenta Wołodymyra Zełenskiego liczy na czołgi, rakiety przeciwlotnicze i myśliwce. Bratysława dostarczyła już Ukrainie system przeciwlotniczy S-300.

Heger powiedział Politico, że po wizycie na Ukrainie pod koniec zeszłego tygodnia jego rząd został poproszony o sowieckie myśliwce MiG-29 i słowackie haubice Zuzana. Według Hegera i tak chcą rozstać się z samolotami MiG-29, bo sowiecki sprzęt „nie da się utrzymać” bez „relacji” z Rosją. Słowacja, członek NATO, planuje zastąpić samoloty MiG-29 amerykańskimi samolotami F-16. Jednak nie oczekuje się ich dostarczenia przed 2024 r.

Wykorzystanie myśliwców miałoby tę zaletę, że piloci ukraińscy znali model radziecki i mogli go natychmiast użyć. Miesiące szkolenia nie byłyby konieczne.

Gdy tylko zostanie wyjaśnione, kto zapłaci za ochronę słowackiej przestrzeni powietrznej w przypadku transferu, „możemy rozważyć rozmowę z Ukrainą o tym sprzęcie” – powiedział premier. Heger nie powiedział jednak nic o możliwym zakresie takiej dostawy. Według Politico Słowacja ma około dwóch tuzinów myśliwców MiG-29.

Wśród wschodnich krajów NATO, oprócz Słowacji, Polska i Bułgaria posiadają również samoloty bojowe MiG-29. Nieco ponad miesiąc temu Polska ogłosiła pośrednie przekazanie swoich samolotów typu radzieckiego na Ukrainę. Zostało to jednak odrzucone przez Stany Zjednoczone, które rzekomo brały udział w dostawie. Stany Zjednoczone obawiały się bezpośredniej konfrontacji z Rosją.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *