W centrum planowanego w Berlinie miejsca upamiętnienia zbrodni narodowych socjalistów w Polsce, zdaniem właściwej komisji ekspertów, powinien znajdować się pomnik. Tak wynika z zaprezentowanej w środę w Berlinie koncepcji „miejsca pamięci i spotkania z Polakami”. Pomnik powinien pozwalać „pokłonić się wszystkim ofiarom Rzeczypospolitej Polskiej w czasie II wojny światowej i przez niemiecką okupację Polski” – precyzuje. „To honoruje ich życie, opór i odwagę” – powiedział minister spraw zagranicznych Heiko Maas (SPD).
W strukturalnej całości z pomnikiem ma powstać także budynek w sercu stolicy federalnej na wystawy i spotkania Polaków z Niemcami. Miejsce musi „ostrzegać, informować i edukować”, zgodnie z koncepcją. „Pamiętanie wymaga wiedzy historycznej” – powiedział Maas. W październiku 2020 r. Bundestag zdecydował, że w Berlinie powinno powstać specjalne miejsce upamiętniające polskie ofiary narodowego socjalizmu. Następnie Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych zleciło opracowanie koncepcji komisji składającej się z 16 ekspertów.
W jej skład weszli przedstawiciele Niemieckiego Instytutu Polskiego, Niemieckiego Muzeum Historycznego, Fundacji Auschwitz-Birkenau, Federalnej Agencji Edukacji Obywatelskiej oraz Polsko-Niemieckiego Biura Młodzieży. Na czele komisji stanął były ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel. Cierpienie polskiej ludności cywilnej przez długi czas było „tylko cierniem” w niemieckiej pamięci II wojny światowej, powiedział Maas. W obu krajach nadal panuje odmienna percepcja, że „ciężar przeszłości pozostaje”. Wspólnie wspominając można by wybrukować nowe ścieżki.
Lokalizacja może znajdować się w Tiergarten. Następny Bundestag musi zdecydować
Komisja przedstawiła już propozycje lokalizacji pomnika. Miejsce w pobliżu Kancelarii w berlińskim Tiergarten i posiadłość w pobliżu Anhalter Bahnhof, a zatem w pobliżu centrum dokumentacji „Ucieczka – Wypędzenie – Pojednanie”, które zostało otwarte tego lata i poświęcone jest historii wypędzeń po II wojnie światowej. Zgodnie z pomysłami komisji powinien zostać ogłoszony konkurs na projekt.
Jednak Bundestag, który zostanie ponownie wybrany 26 września, musi najpierw omówić konkretne kroki wdrożeniowe i środki finansowe. Koncepcja musi zostać przedłożona Parlamentowi po wyborach. Komisja chce, aby budowa rozpoczęła się podczas następnej kadencji.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.