Bez tymczasowego aresztowania dla polityka AfD Halemby – polityka

„Nie było łatwo go znaleźć” – przyznaje bez ogródek prokurator generalny Thorsten Seebach. Jest poniedziałek, piąty dzień po wydaniu nakazu aresztowania bawarskiego polityka AfD Daniela Halemby. Około godziny 8 rano policjanci aresztowali 22-latka, gdy ukrywał się w Kirchheim unter Teck w Badenii-Wirtembergii, około dwóch godzin jazdy samochodem od jego domu w Würzburgu.

Funkcjonariusze odnajdują ucznia za pomocą środków wyszukiwania, takich jak śledzenie telefonu komórkowego. Od kilku dni szuka go prokuratura w Würzburgu, a od tygodni prowadzi śledztwo w sprawie Halemby pod kątem podżegania do nienawiści i używania symboli organizacji niekonstytucyjnych.

„W ostatecznym rozrachunku wiadomo, gdzie on jest i oczywiście zostaje aresztowany” – mówi Seebach. Nie wiadomo jeszcze, z kim Halemba mieszkał w Kirchheim niedaleko Stuttgartu.

Halemba jest o to oskarżana

Urodzony w Polsce polityk, który dorastał w północnej Badenii-Wirtembergii, od tygodni znajduje się w centrum uwagi. Śledczy chcą widzieć go w areszcie ze względu na ryzyko zapomnienia w związku z obawą, że może wpłynąć na świadków lub zniszczyć dowody. Jednak w poniedziałkowy wieczór Sąd Rejonowy w Würzburgu ostatecznie orzekł: Halemba nie zostanie zatrzymany, a nakaz aresztowania zostanie zawieszony pod pewnymi warunkami.

Halemba musi teraz raz w tygodniu meldować się na policji w swoim domu w Würzburgu, wyjaśnia prokurator generalny Seebach. Ponadto ma w szczególności zakaz kontaktowania się z członkami „Bractwa Teutońskiego Praga zu Würzburg” w celu zapobieżenia ewentualnemu wpływowi na nich. „Uważnie monitorujemy pana Halembę” – ogłasza Seebach.

Około trzy tygodnie wcześniej Halemba został najmłodszym politykiem nowo wybranym do parlamentu Bawarii. 22-latek stoi na czele stowarzyszenia okręgowego AfD w Würzburgu i 8 października startował w okręgu Haßberge/Rhön-Grabfeld w wyborach regionalnych. Jako jeden z czterech polityków AfD z Dolnej Frankonii miał w poniedziałkowe popołudnie wziąć udział w posiedzeniu inauguracyjnym w parlamencie kraju związkowego – a jako najmłodszy musiał nawet zasiąść tuż obok starszego prezydenta.

Czy Halemba nadal będzie przebywał w areszcie?

Tak się jednak nie dzieje i Halemba staje przed sędzią śledczym. Jednak ostatnie słowo w sprawie postanowienia o odmowie stosowania tymczasowego aresztowania nie zostało jeszcze powiedziane – zdaniem Seebacha prokuratura chce rozpatrzyć zażalenie. Sprawą powinien wówczas zająć się sąd okręgowy w Würzburgu.

Halemba twierdzi, że od 2021 r. jest członkiem „Bractwa Teutońskiego Praga zu Würzburg”, na które napadnięto we wrześniu. Według prokuratury w domu bractwa znaleziono przedmioty opatrzone symbolami Partii Narodowo-Socjalistycznej NSDAP, a także naklejki i napisy o charakterze rasistowskim.

Prawie wszystkie skonfiskowane przedmioty zostały już sprawdzone, mówi prokurator generalny Seebach. „Zarzuty się dla nas potwierdziły”. Ocena nośników danych jest nadal w toku.

Prokuratura prowadzi także dochodzenie w sprawie czterech innych członków stowarzyszenia studenckiego. Na prośbę niemieckiej agencji prasowej kanał na razie nie skomentował zarzutów.

Polityk AfD odrzuca zarzuty

Halemba na razie odrzuca wszelkie stawiane mu zarzuty jako fałszywe. Nakaz aresztowania postrzega jako represję rządu stanowego wobec AfD. „Chcieli mnie, wybranego do parlamentu kraju związkowego, uwięzić na trzy dni przed sesją konstytucyjną całkowicie arbitralnym nakazem aresztowania” – wyjaśnia 22-letni młody mężczyzna w filmie opublikowanym na platformie X (dawniej Twitter).

Prawnik 22-latka podejrzewa spisek i mówi o „mistyfikacji prawnej”. Nakaz aresztowania „sieje brud”, pojawiają się różne zarzuty, „ale żaden z nich nie ma nic wspólnego z Halembą” – powiedział DPA prawnik Dubravko Mandić. Wieczorem wyraził zadowolenie z decyzji sądu rejonowego. Halemba zapowiada: „Teraz skoncentruję się na pracy w parlamencie krajowym. » Chce być we wtorek w Maximilianeum.

Parlamentarzyści na ogół korzystają z immunitetu. Dokonując historycznie niezwykłego kroku, parlament Bawarii uchylił immunitet Halemby podczas poniedziałkowego posiedzenia inauguracyjnego. Wszystkie grupy parlamentarne z wyjątkiem AfD głosowały za, a przewodnicząca parlamentu regionalnego Ilse Aigner (CSU) nie wymieniła swojego nazwiska na posiedzeniu publicznym. Grupa parlamentarna AfD wstrzymuje się od głosu. To wyraźnie pokazuje, że śledztwo przeciwko 22-latkowi może być kontynuowane.

Aigner mówi o „mitach spiskowych”

Aigner w swoim przemówieniu inauguracyjnym określa aresztowanie, a zwłaszcza reakcję AfD, jako „bezprecedensowe”. „Ani parlament, ani ja, jako przewodniczący parlamentu krajowego, nie możemy wpływać na decyzje sądownictwa. „To jeden z fundamentów demokracji” – wyjaśnia. Reakcją AfD jest zatem „ukierunkowany atak na instytucje naszej demokracji”. Są to „mity spiskowe”.

Przewodnicząca frakcji parlamentarnej AfD Katrin Ebner-Steiner skarżyła się jednak: „W przypadku sfabrykowanego powodu zatrzymania prawa opozycji są naruszane w znaczący i kruchy sposób. »

Niezależnie od prawnego wyniku sprawy skandal przyćmi zgromadzenie konstytucyjne. Już teraz istnieją duże obawy w tym obszarze, ponieważ nowa frakcja AfD jest nie tylko większa, ale wielu jej członków jest także znacznie bardziej radykalnych. Niezależnie od tego wielu z nich ma reputację osób spychających AfD jeszcze bardziej na prawicę. Sprawa Halemby ostatecznie wystawiła te obawy na próbę.

© dpa-infocom, dpa:231030-99-755406/14

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *