Białoruski noblista Bialacki skazany na 10 lat więzienia
Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Aleś Bialacki, który przebywa już w więzieniu na Białorusi, został skazany na dziesięć lat więzienia. Według organizacji praw obywatelskich Wiazna, której współzałożycielem Bialazkim, oprócz 60-latka, w piątek w stolicy Białorusi Mińsku skazano również trzech innych działaczy, w tym jednego zaocznie. Federalna minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Zieloni) nazwała ten proces „farsą”.
Według Vyazna, Bialacki został skazany na dziesięć lat więzienia za rzekome przestępstwa finansowe. Jego towarzyszy broni skazano na kary od siedmiu do dziewięciu lat więzienia. Zostali również ukarani grzywną w wysokości 185 000 białoruskich rubli (69 000 euro) każdy.
Jeden z oskarżonych, Dmitrij Sołowiew, został skazany zaocznie po ucieczce do Polski. „Te potworne kary są zemstą za obronę praw człowieka” – powiedział Sołowiew agencji prasowej AFP. „To rozkaz polityczny ze szczytu tej dyktatorskiej władzy”. Białoruscy przywódcy zamienili kraj w „oboz koncentracyjny”.
Żona Bialackiego, Natalia Pinczuk, mówiła o „bardzo okrutnych” karach. Białoruska polityk opozycji na wygnaniu Swietłana Tichanowska nazwała te wyroki „haniebną niesprawiedliwością”.
Baerbock napisał na Twitterze, że działacze zostali skazani „wyłącznie za wieloletnie zaangażowanie na rzecz praw, godności i wolności narodu białoruskiego”. Rzeczniczka Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka wezwała do zaprzestania „prześladowań” działaczy opozycji na Białorusi.
Bialacki został aresztowany w 2021 roku. 60-latek i jego koledzy zostali oskarżeni o przemyt pieniędzy na Białoruś w celu finansowania grup opozycyjnych, powiedział Wiazna. Organizacja odrzuciła zarzuty.
Wiazna odegrał kluczową rolę w przekazywaniu informacji o represjach wobec protestujących podczas protestów na Białorusi w 2020 roku. Protesty wywołała kontrowersyjna reelekcja prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki. Pojawiły się zarzuty masowego oszustwa wyborczego. Protesty zostały stłumione przez aresztowania tysięcy, tortury i surowe wyroki. Kilku protestujących zginęło.
Bialacki odsiedział już kilka lat w więzieniu. W 2011 roku trafił do więzienia na około trzy lata w innej sprawie. W ubiegłym roku działacz na rzecz praw obywatelskich otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Nagrodę otrzymał wraz z rosyjską organizacją Memoriał i ukraińską organizacją praw człowieka Centrum Wolności Obywatelskich.
Założona na Białorusi w 1996 r. Wiazna jest najbardziej znaną w kraju organizacją praw obywatelskich i praw człowieka. Został uruchomiony podczas prodemokratycznych protestów kilka lat po upadku Związku Radzieckiego, aby wesprzeć aresztowanych demonstrantów i ich rodziny.
Łukaszenko rządził przez prawie trzy dekady. Jest zagorzałym sojusznikiem prezydenta Rosji Władimira Putina.
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.