Stan: 03.08.2021 05:37
Polski rząd oskarżył Białoruś o „próbę przestępczego porwania” sprinterki Timanowskiej. Wcześniej otrzymała wizę z Polski. Incydent spotkał się z międzynarodową krytyką.
W przypadku białoruskiej olimpijki Kristiny Timanowskiej premier Polski Mateusz Morawiecki wezwał do konsekwencji dla przywództwa w Mińsku. Mówił o „przestępczej próbie porwania sportowca krytycznego wobec białoruskiego reżimu”. Szef rządu zażądał we wpisie na Facebooku, aby „agresja białoruskich służb bezpieczeństwa na terytorium Japonii” spotkała się z „decydującym sprzeciwem społeczności międzynarodowej”.
Morawiecki ostrzegał, że olimpiada powinna być symbolem pokoju i fair play. Według opozycji jej kraju sprinterka z Białorusi (Białoruś) uniknęła rychłego porwania w kraju, w którym odbywały się olimpiady. Od tego czasu otrzymała wizę humanitarną z Ambasady RP w Tokio. Morawiecki podkreślił, że są gotowi dać mu możliwość kontynuowania sportowej kariery.
Olimpijczyk uciekający z białoruskiego reżimu
Demian von Osten, ARD Moskwa, tematy codzienne 22:35, 2 sierpnia 2021
24-latek ma przybyć do Warszawy w środku tygodnia. Ambasador RP w Japonii Pavel Milewski napisał na Twitterze po spotkaniu z Timanovską: „Jest wyczerpana, przestraszona, ale bardzo wdzięczna za naszą pomoc w tym niezwykle trudnym okresie jej kariery sportowej”. Polska we współpracy z rządem japońskim będzie nadal dbać o to, aby sportowiec czuł się „bezpieczny i pewny”.
Oprócz Polski stosowną pomoc biegaczowi zaoferowały również Czechy i Słowenia. Mąż Timanowskiej, Arseni Żdanewitsch, według własnych oświadczeń uciekł z Białorusi i dlatego przebywa w Kijowie na Ukrainie.
Międzynarodowa krytyka na Białorusi
Wieczorem Komisja Europejska zadeklarowała solidarność ze sportowcem. „Próba zmuszenia Kristiny Timanowskiej do powrotu do ojczyzny jest kolejnym przykładem brutalności, z jaką reżim Łukaszenki gnębi naród białoruski” – powiedziała gazecie Welt rzeczniczka komisji Nabila Massrali. Organizacja praw człowieka Amnesty International stwierdziła również, że nie jest zaskoczeniem, że „sportowcy, którzy mówią, co myślą, spotykają się z odwetem”.
Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie potępiło wszelkie formy prześladowania i zastraszania społeczeństwa obywatelskiego, „w tym sportowców”. „Wzywamy władze białoruskie do poszanowania podstawowych praw demokratycznych” – powiedziała rzeczniczka w Berlinie. Ambasador Stanów Zjednoczonych na Białorusi Julie Fisher podziękowała władzom Japonii i Polski. Z jej pomocą Timanowska mogła „uciec przed próbami reżimu Łukaszenki”, by „zdyskredytować i upokorzyć ją za wypowiadanie się” – napisał Fisher na Twitterze.
Odesłany do domu po skrytykowaniu urzędników
Timanowska miała przebiec wczoraj 200 metrów na Stadionie Olimpijskim w Tokio, ale Narodowy Komitet Olimpijski Białorusi zakazał zawodniczki po skrytykowaniu jej przedstawicieli i chciał natychmiast odesłać ją do domu.
W filmie opublikowanym w niedzielę przez stowarzyszenie białoruskich sportowców opozycji, Białoruska Fundacja Solidarności Sportowej (BSSF), powiedziała, że musi zostać wydalona z Japonii wbrew swojej woli.
Jesteś oskarżony o publiczną krytykę białoruskich działaczy sportowych, powiedziała Timanowskaja. Poprosiła jednak o ochronę japońską policję. BSSF mówiła o próbie „przymusowego” odejścia.
Białoruski NOK powiedział, że sportowiec wycofuje się z zawodów za poradą medyczną z powodu swojego „stanu emocjonalnego i psychicznego”. Timanovskaya nazwała to „kłamstwem” na Instagramie. Nie została nawet zbadana.
MKOl otwiera oficjalne dochodzenie
Tymczasem Międzynarodowy Komitet Olimpijski wszczął oficjalne śledztwo. „Musimy ustalić wszystkie fakty i usłyszeć od wszystkich zaangażowanych, zanim podejmiemy jakiekolwiek dalsze działania” – powiedział rzecznik MKOl Mark Adams.MKOl zasięgnął opinii Białoruskiego Komitetu Olimpijskiego, a Adams powiedział, że termin upłynął we wtorek. zakończyć śledztwo, rzecznik MKOl odmówił udzielenia odpowiedzi. „Te rzeczy wymagają czasu. Musimy dotrzeć do sedna sprawy” – powiedział.
Stowarzyszenia sportowców, takie jak Athletes Germany i Global Athlete, wcześniej wzywały do zakazania NOK na Białorusi. Timanovskaya zapewniła MKOl w kilku rozmowach, że czuje się „bezpieczna i chroniona”, powiedział Adams. 24-latek jest w bezpiecznym miejscu. MKOl skontaktował się również z Polskim Narodowym Komitetem Olimpijskim z pytaniem, jak wspierać w przyszłości Timanovską. „Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo sportowców” – powiedział Adams. Podejście MKOl powinno nie tylko zachęcać białoruskich sportowców, ale wszystkich sportowców do słuchania ich obaw w ramach organizacji patronackiej.
Wir na białoruskim sportowcu
Kathrin Erdmann, ARD Tokio, 2 sierpnia 2021 r. 11:40
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.