Nadal nie ma porozumienia między państwami członkowskimi NATO, czy włączyć Ukrainę do sojuszu obronnego „teraz, w środku wojny”. Jeśli to zrobisz, jesteś również zobowiązany do obrony każdego centymetra kwadratowego terytorium NATO. Gdyby wojna trwała, wszyscy partnerzy NATO byliby w stanie wojny.
Ukraina jest w centrum szczytu NATO 11 i 12 lipca w Wilnie:
Stany Zjednoczone chcą dostarczyć Ukrainie amunicję kasetową, aby pomóc jej w obronie przed rosyjskimi oddziałami szturmowymi. Oceny korespondentów ZDF, Elmara Theveßena (Waszyngton) i Dary Hassanzadeh (Kijów).
07.07.2023 | 04:00 min
Krótko wcześniej doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego, Jake Sullivan, powiedział, że Ukraina nie przystąpi do NATO po szczycie.
Stany Zjednoczone jednoznacznie opowiadają się za „polityką otwartych drzwi”, co oznacza, że członkowie NATO wspólnie z Ukrainą decydują o przystąpieniu do sojuszu. Kraj musi jednak przeprowadzić dalsze reformy, zanim będzie mógł zostać członkiem NATO. Wileński szczyt jest ważnym kamieniem milowym na tej drodze.
Stany Zjednoczone dostarczą Ukrainie amunicję kasetową do kontrofensywy. Podobnie jak Rosja, te dwa kraje nie należą do ponad 100 krajów, które zakazują kontrowersyjnej amunicji.
07.07.2023 | 02:57 minuty
W ramach NATO toczą się dyskusje na temat tego, w jaki sposób szczyt powinien spełnić nadzieje Ukrainy na członkostwo. Według doniesień środowisk sojuszniczych, kraje takie jak Litwa i Polska domagały się przyjęcia kraju natychmiast po ewentualnym zakończeniu wojny.
Jednak inne kraje, takie jak Niemcy, nie chcą składać takich obietnic. Między innymi podkreślają, że członkostwo w NATO musi być nadal warunkowe. Na przykład armia musi podlegać cywilnej i demokratycznej kontroli.
Najnowsze wiadomości na temat rosyjskiego ataku na Ukrainę można znaleźć w dowolnym momencie na naszym blogu na żywo:
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.