Birsztana została liderem trzech mistrzostw – Lietuvos ľito oro ballionų, vandes motoctilų ir beach futbolo

Od 6 do 9 Birželio odbywa się festiwal uzdrowiskowy Birštono „Banguokim Birštone”, nie brakuje zawodów sportowych įsimintų, woda jest na lądzie. Odbyły się tu 32. Mistrzostwa Litwy w balonach na ogrzane powietrze i 20. Mistrzostwa Pływaków Pływających na Ogrzane Powietrze. w Mistrzostwach Piłki Nożnej Plażowej „Stiklita” Lietuvos 2024, których cel został ujawniony liderom tych rozgrywek.

32. Mistrzostwa Lietuvos w balonach na ogrzane powietrze odbyły się po raz piąty w Birsztonie, w których przez cztery dni rywalizowało 25 pilotów z Lietuvos, Łotwy i Polski. Jak zawsze zmienna pogoda nieco koryguje plany zawodów: odbyły się 4 zaplanowane zawody, a pilot wykonał 19 zadań o różnym stopniu trudności. Pierwsze miejsce zajął uczestnik mistrzostw Rokus Kostiuškevičius, który zdobył 15 791 punktów, drugie miejsce zajął Martynas Lyčius (14 331 punktów), a trzecie Vytautas Junevičius (14 040 punktów).

Kierowca będzie walczył o tytuł mistrza Lietuvos, a główną nagrodą będą punkty rankingowe, które zadecydują o przyszłorocznej liście Lietuvos rinktinės. Zdaniem organizatorów imprezy, dyrektora klubu latającego „Audenis”, Žydrūno Kazlausko, tegoroczne mistrzostwa charakteryzowały się na tyle sprzyjającą pogodą, że uczestnikom zawodów można było przydzielać zadania trudne, które udało im się zrealizować w bardzo profesjonalny sposób. Niektóre loty zostały opóźnione aż do sześciu misji. Ponadto ośrodek stworzył imponującą scenerię i to jest odpowiednie miejsce.

Sobota to niedziela Nemuno atkarpoje w Birštonu vyko otwarte, już 20-go Lietuvos vandens motocyklù Aquacross odbył się pierwszy etap mistrzostw, w którym wzięło udział 11 różnych klas motocykli, w których wzięło udział prawie 60 uczestników.

„W pierwszym etapie mamy gości z Lenkijos, Łotwy i Estonii. Bez wątpienia, skoro wybrzeże Niemna jest tak piękne i przyjazne, to jest to jeden z powodów, dla których tu przyjechali. Tapome bigos ir skambios kurorto śvatalimi – zrobiliśmy wszystko , kiedy nie było tylu tysięcy ludzi, ale jest woda Nemuno galingai užbanguotų”, – zapagius račičboms kajla Tomas Gurkšnys, prezes federacji Lietuvos vandens motoklitų sporto.

Tarp galingiausjujų „Runabout GP1” klasy świirtai nugalejų Lenkijos mistrz Andrzej Wiśniewski. Egidijus Kirilevičius rozpoczął zwycięski sezon zawodników w „Runabout GP2”. W kategoriach „GP4” zwyciężyła Estonka Arti Mölter, a wśród pań mistrzyni tej dyscypliny sportu Carmen Roosmaa, Birštono taurę į Estijā iššėžė.

Birštone antrus metus iš varės vyko ir Piłka nożna plażowa „Stiklita” Lietuvos mistrzato atidarymas (etap I). Ogólnie Mistrzostwa te składają się z trzech etapów, organizowanych w różnych miastach Lietuvos. W weekend w mistrzostwach wzięło udział sześć drużyn z powiatów wileńskiego, kowieńskiego, kupiskiego, mažeikių, panevėžio i panevėžio. Wyniki pierwszej rundy zawodów nurkowych przedstawiały się następująco: BSC Igol – PFK Panevėžys 2:1; PFK Poniewież – BSC Kowno 1:2; FC Narjanta – Olimpo SC 8:2; BSC Kowno – BSC Igol 5:0; FC Narjanta – PFK Poniewież 10:4; BSC Igol – Olimpo SC 5:3.

Największy sukces w mistrzostwach odniósł BSC „Kaunas”. jest Kupiškio Komandosi „Narjanta”, którzy wygrali oba mecze. Po trzech etapach, kiedy wyłoniono zwycięską drużynę, mistrz piłki nożnej plażowej Lietuvos zdobył prawo do reprezentowania Litwy w konkursie „Puchar Zwycięzców Europy w Beach Soccer”, w którym drużyny piłki nożnej plażowej rywalizują z najbardziej kompetentnymi drużynami Europos.