Brak jednolitych zasad – Südtirol News

Nie ma jednolitych zasad „dzikiego biwakowania” w Europie. Chociaż wolnostojące jest surowo zabronione w Chorwacji, Portugalii i Grecji, we Włoszech należy zapytać bezpośrednio władze lokalne.

W Austrii samodzielny kemping z namiotem lub kamperem – potocznie zwany „dzikim kempingiem” – jest w dużej mierze zabroniony. Nie ma jednolitych przepisów dotyczących dzikiego biwakowania na poziomie europejskim. W związku z tym ryzykujesz kary. Biwakowanie jest generalnie zabronione w całej Europie w parkach narodowych i rezerwatach przyrody oraz na terenach rolnych. Nocować na terenie prywatnym można tylko za zgodą właściciela. „Jeśli chcesz obozować w Europie, powinieneś wcześniej dowiedzieć się, jakie są dozwolone stanowiska kempingowe lub, w razie wątpliwości, udać się na oficjalne stanowisko lub kemping”, radzi Tomas Mehlmauer, prezes Austriackiego Klubu Kempingowego (ÖCC).

Niektóre kraje są szczególnie surowe i całkowicie zakazują biwakowania poza wyznaczonymi kempingami – w tym Chorwacja, Słowacja, Słowenia, Węgry, Portugalia i Grecja. W innych krajach istnieją ograniczenia czasowe uzyskania niepodległości. „Na przykład w Niemczech dozwolone jest przebywanie na noc przez maksymalnie dziesięć godzin, aby „przywrócić zdolność prowadzenia pojazdów”. W Belgii możesz zrobić sobie przerwę do 24 godzin z dala od oficjalnych terenów”, mówi ekspert ÖCC.

OECC

Aby móc biwakować w miejscach publicznych, należy sprawdzić w lokalnych władzach we Włoszech, Szwajcarii i Polsce, że nie ma zakazu. We Francji wczasowicze nie mogą swobodnie parkować w pobliżu wybrzeża i atrakcji turystycznych.

Kraje skandynawskie są bardziej tolerancyjne wobec dzikiego biwakowania

Na przykład w Norwegii, Szwecji i krajach bałtyckich można spędzić kilka nocy na świeżym powietrzu z niewielkimi ograniczeniami. Zawsze należy przestrzegać kilku podstawowych zasad: „Kiedy tolerowana jest autonomia, należy zachowywać się ostrożnie, tj. wykonywać tylko najpotrzebniejsze czynności na kempingu, być tak cichym, jak to możliwe i nie zostawiać żadnych odpadów”, mówi ekspert ds. kempingów Mehlmauer. Należy unikać otwartego ognia, zwłaszcza na obszarach leśnych.

„Wiejskie Gospodarze” pozwalają na autentyczne krótkoterminowe biwakowanie

Różne koncepcje „gościa wiejskiego” stanowią alternatywę dla dzikiego biwakowania. „Za jedną cenę masz dostęp do rozbudowanej sieci gospodarstw rolnych, gdzie własność prywatna może służyć jako miejsce parkingowe nawet przez 24 godziny – kontakt z gospodarzami i ich produktami rolnymi jest zazwyczaj wliczony w cenę” – wyjaśnia ekspert. Na przykład w Austrii istnieje „Bauernleben” lub „Schau aufs Land”, który jest również dostępny w Słowenii. Dla wczasowiczów wyjeżdżających za granicę polecamy Agricamper Italia we Włoszech, France Passion we Francji, Espana Discovery w Hiszpanii i Landvergnügen w Niemczech.

Członkowie ÖCC korzystają z różnych usług: Oprócz spersonalizowanych porad dotyczących podróży i własnego magazynu kempingowego, członkowie korzystają z atrakcyjnych zniżek na ponad 3400 kempingach lub przy wynajmie przyczep stacjonarnych. Ponadto ponad 170 firm partnerskich oferuje korzystne warunki. Więcej informacji o ÖCC i ogólnie o kempingach na www.campingclub.at.

Od: Łukasz

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *