Brandenburgia zmienia pomoc dla uchodźców w węźle Cottbus

W związku z malejącą liczbą uchodźców wojennych z Ukrainy w węźle Cottbus, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i miasto reorganizują tam opiekę. Od poniedziałku Centralny Urząd ds. Imigracji (ZABH) będzie odpowiedzialny za zajmowanie się uchodźcami na Dworcu Centralnym w Cottbus, jak poinformowali w piątek sekretarz spraw wewnętrznych Markus Grünwald i burmistrz Holger Kelch (CDU). Ponieważ przybywa tam mniej uchodźców, tymczasowe zakwaterowanie na terenach wystawowych w Cottbus nie jest już konieczne. ZABH odpowiada za początkowe centrum recepcyjne w Eisenhüttenstadt i innych lokalizacjach.

Współpraca z Czerwonym Krzyżem trwa

„W związku ze spadkiem liczby uchodźców w ostatnich tygodniach, teraz dokonujemy bilansu i dostosowujemy początkowe wsparcie na miejscu do zmieniających się okoliczności” – powiedział sekretarz stanu ds. wewnętrznych. „W ten sposób odciążamy również miasto Cottbus i firmę targową”. Centrum recepcyjne stanu początkowego będzie dostępne jako tymczasowe zakwaterowanie od poniedziałku. Przywożeni są tam uchodźcy. Według resortu współpraca z pomocnikami Niemieckiego Czerwonego Krzyża będzie kontynuowana.

Kompaktowy biuletyn MAZ

Najważniejsze wiadomości i najlepsze relacje dnia z Brandenburgii – codziennie około 6 rano w Twojej skrzynce pocztowej.

Zapisując się do newslettera, akceptuję

umowa reklamowa.

Burmistrz Cottbus Kelch powiedział, że miasto stworzyło i zapewniło funkcjonalne struktury. „Będziemy nadal potrzebować tego zaangażowania, ponieważ oczekuje się, że ponad 1200 osób zostanie w naszym mieście dłużej, a oprócz mieszkania i opieki potrzebują również miejsc do pracy, szkoły i przedszkoli”.

Dzięki węzłowi Cottbus, który został otwarty 23 marca, rząd federalny chciał odciążyć węzły w Berlinie i Hanowerze i umożliwić ukraińskim uchodźcom z Polski kontynuowanie podróży przez Cottbus. Jednak przybyło tam znacznie mniej uchodźców, niż się spodziewano. Dlatego Federalny Urząd Transportu Towarowego i Deutsche Bahn zredukowały już liczbę pociągów specjalnych z Wrocławia do Cottbus. Kolejny specjalny pociąg kursuje teraz co drugi dzień z Przemyśla w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej do Cottbus

Od RND/dpa

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *