Kultura
19.08.2022 13:09, — element drukowany Wyślij e-mail
Uznano ją za „Brigitte Bardot z NRD”: aktorka, piosenkarka i pisarka Eva-Maria Hagen zmarła w Hamburgu 16 sierpnia w wieku 87 lat, ogłosił zarząd w imieniu rodziny.
Matka punkowej piosenkarki Niny Hagen i babcia aktorki Cosmy-Shiva Hagen spopularyzowały komedię filmową DEFA „Nie zapomnij o mojej traudel”, a w 1965 roku wystąpiła w około 50 filmach telewizyjnych i filmowych. W tym samym roku Eva-Maria Hagen poznała piosenkarkę -autor piosenek Wolf Biermann, krytyk reżimu. W 1977 wyjechała za swoim byłym partnerem do Hamburga, gdzie mieszkała do końca.
„16 sierpnia 2022 r. nasza ukochana Eva-Maria Hagen opuściła ten ziemski świat i poprzedziła nas do naszego wiecznego domu. Opłakujemy tęsknotę, miłość i wdzięczność. Nina, Cosma i Otis Hagen – a także wszyscy ich przyjaciele, towarzysze”, to przesłanie, które kierownictwo nadało w imieniu rodziny.
Eva-Maria Hagen urodziła się 19 października 1934 roku w Koltschen na Pomorzu Wschodnim na terenie dzisiejszej Polski. Po ucieczce na Zachód, którą opisała w swojej książce „Eva Beyond Paradise”, rodzina znalazła nowy dom w Perlebergu w Meklemburgii. Po odbyciu praktyki jako monter maszyn rozpoczęła studia teatralne w Berlinie Wschodnim w 1952, gdzie zadebiutowała w 1953 pod kierunkiem Bertolta Brechta w Berliner Ensemble. W krótkim czasie stała się jedną z najbardziej utytułowanych aktorek w NRD, nie tylko ze względu na ciągłe sukcesy jako kwiaciarka Eliza w musicalu „My Fair Lady”.
Spotkanie z Biermannem było punktem zwrotnym w jego życiu. Diva filmowa została oskarżona o zniesławienie państwa i od tego czasu pojawiała się w prowincjonalnych teatrach. Kiedy w 1976 roku publicznie zaprotestowała przeciwko ekspatriacji Biermanna, Hagen został zwolniony bez uprzedzenia i otrzymał zakaz pracy. W 1977 wraz z córką Niną, z poprzedniego małżeństwa z pisarzem Hansem Olivą-Hagenem, pojechała za swoim byłym partnerem do Hamburga. Oprócz kina i teatru buduje drugą karierę jako piosenkarka na Zachodzie. Zasłynęła także jako autorka, np. w 1998 roku w swojej książce „Eva und der Wolf” opublikowała korespondencję z Biermannem.
Dopiero po upadku muru Hagen ponownie kręcił filmy w Babelsbergu w Poczdamie, pojawiał się na scenie jako „Medea” czy „Matka Courage” czy śpiewał piosenki Brechta. Zagrała także gościnne role w wielu serialach telewizyjnych, występując u boku Haralda Juhnke w „Jugendsünde”. W kinie zagrała w komediach takich jak „Dinozaury – wyglądasz staro przeciwko nam!” (2009) oraz w dramatach takich jak „Zabierz swoje życie” (2004) i „Lore” (2012). Wraz z córką Niną i wnuczką Cosmą-Shivą stanęła przed kamerą w filmie Królewna Śnieżka „Siedem krasnoludków – mężczyźni samotni w lesie”. W 2014 roku trzy kobiety z Hagen nazwały wspólnie nowy film „Bien Maja”.
© dpa-infocom, dpa:220819-99-447913/8
„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.