Broń nuklearna w Polsce? Tusk uważa, że ​​„pomysł jest bardzo poważny”

Według prezydenta Andrzeja Dudy Polska jest gotowa rozmieścić broń nuklearną, aby odstraszyć Rosję. Jeśli sojusznicy z NATO o to poproszą, Polska mogłaby w ten sposób wzmocnić wschodnią flankę sojuszu obronnego – stwierdził Duda w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla „Faktu”.
Rosja „niedawno przekazała Białorusi swoją broń nuklearną” – powiedział Duda, odnosząc się do grudniowego oświadczenia białoruskiego prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

Polska jest świadoma swoich zobowiązań w ramach sojuszu wojskowego.

Na kryzysowym spotkaniu w Luksemburgu ministrowie UE zapewnili Ukrainę o swoim wsparciu, ale nie o systemach uzbrojenia typu Patriot.

22 kwietnia 2024 | 02:47 minut


Polski premier Donald Tusk powiedział dziennikarzom, że pilnie potrzebuje omówienia tej propozycji z prezydentem. Poprosił Dudę o dalsze wyjaśnienia.

Chciał więc spotkać się z Dudą, aby zrozumieć jego intencje. „Ale chcę też, aby wszystkie inicjatywy były bardzo dobrze przygotowane przez osoby odpowiedzialne i abyśmy wszyscy byli przekonani, że tego właśnie chcemy”.

Do czego mogłaby zostać użyta europejska broń nuklearna?

14.02.2024 | 01:37 minut


Rząd federalny stwierdził, że oferta Polski została ogólnie pozytywnie oceniona. W Berlinie zastępca rzecznika rządu Christiane Hoffmann odpowiedziała na pytanie, czy rząd federalny popiera zwiększoną rolę Polski w odstraszaniu nuklearnym w ramach NATO:
„W zasadzie jesteśmy oczywiście bardzo zadowoleni z roli, jaką Polska odgrywa w Unii Europejskiej czy NATO”. Rząd federalny bardzo docenia, „że Polska wnosi tak duży wkład”. Rzecznik Federalnego Ministerstwa Obrony Arne Collatz dodał:

Jak UE będzie się chronić przed Putinem w przyszłości?

13.02.2024 | 01:19 minut


„Polski rząd od dawna chciał wyraźnie uczestniczyć w energetyce jądrowej” – wyjaśnia Ulrich Kühn, kierownik obszaru badawczego „Kontrola zbrojeń i nowe technologie” w Instytucie Badań nad Polityką Pokoju i Bezpieczeństwa Uniwersytetu w Hamburgu (IFSH). ). Z jednej strony Polska chce odstraszyć Rosję, z drugiej jednak musi służyć także uspokojeniu samej siebie. Pomimo miłych słów Berlina Kühn nie wierzy, że w najbliższej przyszłości w Polsce będzie stacjonować broń nuklearna NATO.

Kühn wyobraża sobie jednak, że Polskie Siły Powietrzne mogłyby w przyszłości odegrać ważniejszą rolę w podziale broni nuklearnej.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział o możliwym stacjonowaniu broni nuklearnej w Polsce: „Przedstawiciele wojskowi oczywiście przeanalizują sytuację i w każdym razie podejmą wszelkie niezbędne środki, aby zagwarantować nam bezpieczeństwo”.

Prezydent Rosji Władimir Putin w lutowym orędziu do narodu po raz kolejny ostrzegł Zachód przed potęgą broni nuklearnej.

29.02.2024 | 02:25 minut


Kwestia ewentualnego stacjonowania broni nuklearnej w Polsce jest przedmiotem dyskusji między Polską a Stanami Zjednoczonymi od „pewnego czasu” – powiedział Prezydent Duda. Ten temat poruszał już wielokrotnie. „Rosja w coraz większym stopniu militaryzuje obwód kaliningradzki” – wyjaśnił Duda.
Duda, który obecnie przebywa w Kanadzie, podczas swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych w zeszłym tygodniu omawiał wojnę na Ukrainie z byłym prezydentem USA i przypuszczalnym kandydatem Partii Republikańskiej na prezydenta Donaldem Trumpem. Polska głowa państwa spotkała się już w marcu z następcą Trumpa, Joe Bidenem.

Aktualne informacje na temat rosyjskiego ataku na Ukrainę można w każdej chwili znaleźć na naszym blogu na żywo:

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *