Europejski sektor energetyki wiatrowej dotknięty kryzysem od lat narzeka na złą sytuację gospodarczą. Bruksela chce teraz podać pomocną dłoń przemysłowi przyszłości.
„Chcemy, aby energia wiatrowa nadal była historią europejskiego sukcesu, zarówno z energetycznego, jak i przemysłowego punktu widzenia” – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Maroš Šefčovič.
Energia wiatrowa pojawia się dla Brukseli we właściwym czasie: Komisja Europejska może upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Z jednej strony Berlaymont jest bardzo zaniepokojony ochroną klimatu, z drugiej jednak, jeśli chodzi o politykę przemysłową, odzwierciedla ducha czasów.
Francja jest zadowolona, bo oznacza to protekcjonizm, w Niemczech sygnalizacja świetlna lubi widzieć, że ludzie angażują się w zatrudnienie w Europie, a zwłaszcza w Republice Federalnej.
Tylko w Chinach noże są obecnie ostrzone. Ponieważ propozycja Komisji może być surowa.
Z jednej strony państwa członkowskie proszone są o dostosowanie aukcji energetyki wiatrowej do ofert krajowego przemysłu.
Ponadto kryteria cyberbezpieczeństwa mogłyby prawdopodobnie całkowicie wykluczyć chińskich dostawców z rynku – także po to, aby uniknąć problemu takiego jak ten z chińską infrastrukturą 5G.
Wszystko to jednak nie ma sensu, jeśli rządy europejskie nie wdrożą tego w praktyce. Następnie Berlin i Paryż.
Przeczytaj wszystkie szczegóły Tutaj w artykule.
Europa Kompakt to poranny biuletyn Euractiv. Możesz mu Tutaj subskrybować.
energia i środowisko
PPWR: dyrektywa w sprawie opakowań zostaje przyjęta przez Komisję ds. Środowiska. Pomimo ogromnej batalii reklamowej, która od tygodni zdominowała billboardy w Brukseli i Berlinie, Komisja Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego przyjęła nieco rozwodnioną wersję kontrowersyjnej dyrektywy o opakowaniach. Po głosowaniu na sesji plenarnej można rozpocząć rozmowy trójstronne.
Rolnictwo i zdrowie
Komisja Środowiska UE głosuje za ograniczeniem stosowania pestycydów. Główna komisja ds. ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego przyjęła wczoraj swoje stanowisko w sprawie europejskich przepisów dotyczących pestycydów. Chociaż w niektórych miejscach osłabia to pierwotny wniosek Komisji, stanowi on zobowiązanie do osiągnięcia wiążących celów w zakresie redukcji pestycydów, które kraje UE powinny osiągnąć w przyszłości. Posłanka odpowiedzialna za ustawę, Zieloni Sarah Wiener, była usatysfakcjonowana, natomiast skrytykowała ją grupa parlamentarna Unii i niemieckie stowarzyszenie rolników. Kraje UE wciąż czekają na porozumienie w sprawie propozycji, istnieje jednak ryzyko jej znacznego osłabienia.
Choroba niebieskiego języka: kraje dotknięte chorobą mają nadzieję na szczepionkę. Ministrowie rolnictwa Holandii, Niemiec i Belgii wezwali firmy farmaceutyczne do szybkiego opracowania nowej szczepionki w obliczu rozprzestrzeniania się choroby niebieskiego języka. Ucz się więcej.
Gospodarka i transport
Limity emisji CO2 dla floty ciężarówek: posłowie popierają cel 90%.. Komisja ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego popiera cele Komisji Europejskiej w zakresie emisji CO2 dla pojazdów ciężkich, obejmujące redukcję o 90% emisji CO2 z nowych ciężarówek do 2040 r. Oznacza to, że po 2040 r. prawdopodobne jest, że przyjazne dla środowiska ciężarówki będą stanowić większość nowych rejestracji. Kontynuuj czytanie.
Panoramiczny widok na Europę
Tusk chce rozmawiać o możliwości uwolnienia dla Polski funduszy europejskich. Lider opozycji i potencjalny przyszły premier Donald Tusk udał się do Brukseli, aby nalegać na uwolnienie dla Polski funduszy unijnych, które zostały zamrożone pod rządami obecnego rządu narodowo-konserwatywnego ze względu na obawy o polską praworządność. Kontynuuj czytanie.
Czechy ostrzegają: nie wymieniajcie Krymu na pokój na Ukrainie. We wtorek w Pradze odbył się szczyt Platformy Krymskiej, która pozostaje zaangażowana w wyzwolenie Krymu kanałami dyplomatycznymi, nawet jeśli wyprzedziła ją wojenna rzeczywistość. Przed próbami handlu Krymem w zamian za pokój przestrzegł także czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavský. Więcej na ten temat Tutaj.
Serbia i Kosowo toczą gorącą wymianę zdań w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Stosunki między Kosowem a Serbią pozostają napięte. We wtorek prezydent Kosowa Vljosa Osmani zaatakował premiera Serbii podczas Rady Bezpieczeństwa ONZ i oskarżył ten kraj o sytuację w północnym Kosowie. Obydwa obozy oskarżają się wzajemnie o chęć sprowokowania nowego konfliktu na Bałkanach. Można znaleźć artykuł na ten temat Tutaj.
Aktywiści LGBTQI w Bułgarii wygrywają batalię prawną z partią nacjonalistyczną. Dysydencka partia nacjonalistyczna IMRO w jednym ze swoich oświadczeń na Facebooku zaatakowała społeczność LGBTQI. Sąd administracyjny uznał obecnie takie stanowisko za dyskryminujące ze względu na orientację seksualną. Czytać więcej.
Podobnie jak Orbán: Włochy chcą zwiększyć wskaźnik urodzeń o 1 miliard euro. Włoski prawicowy rząd premier Giorgii Meloni, wzorując się na modelu węgierskim, również przeznaczył w nowym budżecie 1 miliard euro na stymulację przyrostu naturalnego. Wdrożone zostaną również środki wsparcia dla kobiet i rodzin. Więcej na ten temat Tutaj.
Redukcja miejsc pracy: brytyjski poseł ostrzega przed utratą wpływów w UE. Brytyjscy parlamentarzyści ostrzegli, że cięcia w brytyjskiej misji dyplomatycznej w Brukseli mogą osłabić pozostałe wpływy w Unii Europejskiej po brexicie. Kontynuuj czytanie.
porządek obrad
- UE: Trójstronny Szczyt Społeczny pt. „Skuteczna europejska gospodarka dla pracowników i przedsiębiorstw”; Najważniejsze punkty programu obejmują rozwiązanie problemu niedoborów siły roboczej i reakcję na amerykańską ustawę antyinflacyjną;
- Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen wygłasza przemówienie otwierające Global Gateway Forum; przyjmuje prezydenta Koalicji Obywatelskiej Donalda Tuska;
- Wiceprzewodniczący Komisji Maroš Šefčovič przyjął premiera Mołdawii Dorina Receana i premiera Andory Xaviera Espota Zamorę;
- Wiceprzewodnicząca Vĕra Jourová mówi o „perspektywach europejskich i globalnych” podczas wydarzenia „Zwalczanie dezinformacji i wyzwań regulacyjnych”;
- Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski przyjmuje premiera Albanii Ediego Ramę;
- Komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič spotkał się z premierem Bangladeszu szejkiem Hasiną;
- Komisarz ds. Sąsiedztwa i rozszerzenia Olivér Várhelyi przyjął wicepremiera do spraw europejskich Macedonii Północnej Bojana Marichijka, tureckiego ministra transportu i infrastruktury Abdulkadira Uraloğlu, premier Serbii Anę Brnabić, premiera Albanii Ediego Ramę i ministra spraw zagranicznych Maroka Nassera. Bourita i prezes Banku Rozwoju Rady Europy Carlo Monticelli;
- Komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson wymienia poglądy z parlamentarną komisją LIBE na temat proponowanego rozporządzenia w sprawie materiałów pornograficznych z udziałem dzieci (CSAM);
- komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych Nicolas Schmit przedstawia parlamentarnej Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych komunikat Komisji w sprawie cyfryzacji koordynacji zabezpieczenia społecznego;
- Komisarz ds. równości Helena Dalli wygłasza przemówienie programowe na temat równości na sesji plenarnej EKES-u podczas Parlamentarnego Tygodnia Równości Płci. Spotkanie z przewodniczącym EKES-u Oliverem Röpke;
- Komisarz ds. energii Kadri Simson uczestniczy w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa NATO; wygłasza przemówienie programowe na 28. konferencji „Ropa i gaz Turkmenistanu 2023”, konferencji i wystawie Ocean Energy Europe (OEE2023) oraz na szczycie „Wyzwania i rozwiązania w zakresie łańcucha dostaw dla energii wiatrowej i energii” alternatywnych” zorganizowanych przez Tureckie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. UE”;
- Budżet i administracja Johannes Hahn przyjmuje szefa węgierskiego urzędu ds. uczciwości Ferenca Bíró;
- Szwecja: Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg wygłasza przemówienie na Forum Przemysłowym NATO;
- Grecja: Prezentacja medialna nowego Muzeum Marii Callas w Atenach;
- Słowacja: Robert Fico zostaje mianowany premierem Słowacji przez prezydent Zuzanę Caputovą.
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.