Brytyjski generał: NATO poniosło porażkę, pozwalając Rosji na inwazję na Ukrainę

Powiedział radiu BBC w czwartek.

„Myślę, że zamierzam wyrazić nieco kontrowersyjną opinię, że NATO zostało pokonane, a blef NATO został ujawniony. Nie udało nam się powstrzymać Rosjan przed deptaniem Ukrainy, a NATO broni teraz swojego rozszerzenia po 2004 roku , granice państw bałtyckich, Polski, Węgier i Rumunii. I musi ich bronić” – powiedziało wojsko brytyjskie. „Nie sądzę, aby Sojusz mógł przejść do ofensywy, ponieważ 30 członków ma nieco inny punkt widzenia. „

Według Parkera „powinniśmy stworzyć mniejszą koalicję narodów, które mogłyby zacząć opracowywać ofensywną strategię przeciwko Putinowi”.

W 2016 roku N. Parker został doradcą ówczesnego ministra obrony Ukrainy Stepana Połtoraka. Wraz z generałem misji USA Johnem Abizaidem pomagał Kijowowi zreformować ukraińskie wojsko.

NATO nie zauważa wycofania się Rosji z Ukrainy – ostrzega przed kolejnymi atakami

NATO nie widziało wycofania sił rosyjskich na Ukrainie i ostrzega przed „dalszymi działaniami ofensywnymi”, powiedział w czwartek szef NATO Jens Stoltenberg.

„Według naszego wywiadu jednostki rosyjskie nie wycofują się, ale zmieniają pozycję. Rosja próbuje się przegrupować, uzupełnić swoje rezerwy i zintensyfikować ofensywę w regionie Donbasu” – powiedział Stoltenberg podczas briefingu na konferencji prasowej.

„Jednocześnie Rosja nadal wywiera presję na Kijów i inne miasta. Można się więc spodziewać dalszych działań ofensywnych, które przyniosą jeszcze więcej cierpień” – dodał.

Taka ocena sytuacji NATO jest sprzeczna z zobowiązaniem rosyjskich negocjatorów do „radykalnego” ograniczenia tureckiej aktywności wojskowej na północy Ukrainy, w tym wokół stolicy, podczas trwających w tym tygodniu rozmów w Turcji.



„Niedawne słyszeliśmy oświadczenia, że ​​Rosja rozbroi operacje wojskowe wokół Kijowa i północnej Ukrainy. Ale Rosja wielokrotnie kłamała na temat swoich zamiarów. W ten sposób możemy oceniać Rosję tylko po jej działaniach, a nie słowach” – podkreślił Stoltenberg.

„Oczywiście widzimy niewielką wolę Rosji, aby znaleźć rozwiązanie polityczne” – powiedział.

„Jesteśmy świadkami ciągłego ostrzału miast i przerzutów niektórych sił wojskowych przez Rosję, prawdopodobnie w celu wzmocnienia jej wysiłków w regionie Donbasu” – powiedział szef NATO.

Stoltenberg dodał: „Istnieje ścisły związek między tym, co dzieje się na polu bitwy, a tym, co dzieje się przy stole negocjacyjnym. To pozwala nam zapewnić wsparcie Ukrainie, a także wzmocnić jej pozycję przy stole negocjacyjnym.

Zachęca członków NATO do zwiększenia wydatków na obronę

Inwazja Rosji na Ukrainę skłoniła członków NATO do „odczuwania potrzeby” zwiększenia wydatków na obronę, powiedział w czwartek sekretarz generalny Sojuszu Stoltenberg w rocznym raporcie NATO 2022.

Dokument, który zawiera przegląd wydatków przed rozpoczęciem wojny przez Rosję w lutym tego roku, mówi, że tylko osiem z 30 państw członkowskich NATO spełnia swoje zobowiązanie do wydania co najmniej 2% na obronę. jej produktu krajowego brutto.

Jak zwykle Stany Zjednoczone, największa potęga militarna NATO, prowadzą wydatki na obronę, które stanowią 3,6% PKB. Grecja wydaje mniej więcej tyle samo na obronę.

Sześć innych krajów przekracza 2%. Polska, Wielka Brytania, Chorwacja, Estonia, Łotwa i Litwa.

Liczba takich państw zmniejszyła się w porównaniu do 2020 r., gdzie 2 proc. Cel PKB zrealizowało 11 członków NATO.

Stoltenberg podkreślił jednak, że wojna na Ukrainie stworzyła „nową rzeczywistość bezpieczeństwa” i że alianci już zaczęli reagować.

Zaznaczył, że Niemcy zapowiedziały, że zamierzają przeznaczyć 100 miliardów. (110 miliardów dolarów) za źle przygotowaną armię i przekracza 2%. wskaźnik. Takie plany ogłosił Berlin już kilka dni po rozpoczęciu inwazji 24 lutego.

Szef NATO wspomniał również o podobnych zobowiązaniach Danii, Polski i Rumunii do osiągnięcia celu finansowania.

„Razem to ogromna różnica” – powiedział Stoltenberg.

Mimo to przyznał, że rządy muszą zrównoważyć priorytety wydatków między obronnością, zdrowiem, edukacją i infrastrukturą.

Podkreślił jednak: „Kiedy widzimy nową rzeczywistość w dziedzinie bezpieczeństwa, gdy widzimy agresywne działania Rosji wobec Ukrainy, wszyscy rozumiemy potrzebę inwestowania w nasze bezpieczeństwo”.

Według Stoltenberga zobowiązania do zwiększenia wydatków na obronność będą omawiane na czerwcowym szczycie NATO w Madrycie. Musi także opracować nową strategię obronną Sojuszu, specjalnie zaprojektowaną, aby odpowiedzieć na rosyjskie zagrożenie.

„Myślę, że trzeba więcej zainwestować w obronę powietrzną, trzeba więcej zainwestować w wyższą gotowość; a także posiadanie większej liczby uzbrojenia, o wiele więcej zdolności do długoterminowych operacji i najsilniejszych zdolności” – powiedział Sekretarz Generalny NATO.


Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *