Bund znacjonalizuje Sefe, dawną filię Gazpromu
Była niemiecka spółka-córka Gazpromu Securing Energy for Europe (Sefe) zostaje znacjonalizowana. Nadmierne zadłużenie firmy i wynikająca z tego groźba niewypłacalności zagrażają bezpieczeństwu dostaw w Niemczech, poinformowało w poniedziałek Federalne Ministerstwo Gospodarki. W trakcie nacjonalizacji miliardowe pożyczki rządowe muszą zostać zamienione na akcje; Ponadto jest prawie 226 milionów euro nowych pieniędzy.
Sefe nazywało się kiedyś Gazprom Germania. Firma jest w posiadaniu zaufania Federalnej Agencji Sieciowej od kwietnia po tym, jak rosyjska kontrolowana przez państwo spółka-matka Gazprom ogłosiła sprzedaż, ale nowa struktura własnościowa jest niejasna. Spółka, która po rozpoczęciu nadzoru zmieniła nazwę na Sefe, prowadzi działalność m.in. w zakresie obrotu energią, transportu gazu oraz eksploatacji magazynów gazu.
Sefe jest „kluczową firmą dla zaopatrzenia w energię w Niemczech”, podkreśliło Federalne Ministerstwo Gospodarki. Na przykład firma Wingas jest „istotną częścią” grupy Sefe – Wingas dostarcza gaz do niemieckich koncernów energetycznych.
Od wiosny Sefe przeżywa „poważne trudności finansowe w wyniku działań Rosji, w tym rosyjskich sankcji (…)” – wyjaśnił resort. Co gorsza, „ze względu na niejasną strukturę własności, partnerzy biznesowi i banki albo kończą relacje biznesowe z Sefe, albo nie chcą nawiązywać nowych”. Zagraża to „kontynuacji działalności gospodarczej”, a tym samym dostawom gazu.
Firma otrzymała już pożyczki z publicznego banku rozwoju KfW na kwotę 11,8 mld euro. Zostałyby one teraz dodatkowo zwiększone do 13,8 mld euro, podało ministerstwo. Do końca roku „znacząca część” tej sumy zostanie zamieniona na kapitał własny Sefe.
Przyszły jedyny udziałowiec firmy, nowa spółka publiczna Securing Energy for Europe Holding GmbH (SEEHG), również wniesie do spółki nowy kapitał zakładowy w wysokości 225,595 mln euro. Ministerstwo poinformowało, że zostało to już zatwierdzone przez Komisję Europejską w ramach prawa pomocy państwa.
W wyniku nacjonalizacji dotychczasowi akcjonariusze spółki stracą dotychczasową pozycję. Jak podało ministerstwo, proces był „związany z odszkodowaniem”. „Wysokość odszkodowania opiera się na wartości rynkowej akcji Sefe. Proces kompensacji nie został jeszcze zakończony”.
Tuż po ogłoszeniu przez Federalne Ministerstwo Gospodarki polski rząd ogłosił, że przejmie udziały Gazpromu na odcinku gazociągu jamalskiego przebiegającego przez Polskę. Celem jest „utrzymanie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej” – wyjaśniło polskie Ministerstwo Rozwoju. Do tej pory Gazprom posiadał 48% udziałów w spółce EuRoPol Gaz, obsługującej ten odcinek gazociągu. Pozostałe 52% należy do państwa polskiego.
Gazociąg biegnie z Syberii przez Białoruś i Polskę do Niemiec. Rosja nie dostarcza jednak gazu tym gazociągiem od kwietnia.
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.