Po rozpoczęciu rosyjskiej wojny napastniczej na Ukrainie armia niemiecka rozmieściła na Słowacji iw Polsce systemy przeciwlotnicze „Patriot”. Ale rakiety mają wrócić do Niemiec jeszcze w tym roku.
Bundeswehra chce zakończyć w tym roku misje z zestawami przeciwlotniczymi „Patriot” do ochrony wschodniej flanki NATO. Gazety grupy medialnej Funke donoszą, powołując się na MON, że misja w Polsce powinna zakończyć się w czerwcu, a na Słowacji pod koniec roku.
„Bliska wymiana z partnerami z NATO”
„Narody są informowane o planach” – powiedział rzecznik ministerstwa. „Oczywiście pozostajemy w stałym ścisłym kontakcie z naszymi partnerami i NATO, aby móc odpowiednio reagować na zmieniające się okoliczności”. Od marca 2022 roku na graniczącej z Ukrainą Słowacji stacjonują dwa systemy obrony powietrznej Bundeswehry „Patriot” z 300 żołnierzami. Po listopadowym trafieniu rakiety trzy systemy „Patriot” trafiły do Polski na początku tego roku. Stacjonuje tam około 350 członków Bundeswehry.
„Nie mamy nieskończonego sprzętu”
Przewodnicząca Komisji Obrony Bundestagu, Marie-Agnes Strack-Zimmermann, FDP, powiedziała o planie zakończenia misji w tym roku: „Misje muszą być stale kwestionowane i oceniane. Jeśli sytuacja na to pozwala, warto ją zmienić. potrzebują elastyczności, ponieważ nie mamy nieskończonej ilości sprzętu.
Pod koniec ubiegłego roku okazało się, że stacjonujący na Słowacji system obrony przeciwlotniczej „Patriot” powinien wrócić do końca 2023 roku. Powodem są prace techniczne. Z raportu Ministerstwa Obrony dla Bundestagu wynika, że od 2024 r. konieczna będzie gruntowna przebudowa przemysłu, aby utrzymać gotowość operacyjną. „W przeciwnym razie interoperacyjność ze zintegrowanym systemem obrony powietrznej NATO byłaby poważnie zagrożona”.
Do końca października Słowacja ma otrzymać od Bundeswehry dwa systemy obrony powietrznej „Mantis”. Krótko po rozpoczęciu wojny Słowacja przekazała Ukrainie własny system rakietowy S-300.
Dwa dni temu okazało się, że Bundeswehra dostarczyła Ukrainie system „Patriot”. Stany Zjednoczone chcą też przekazać Kijowowi systemy przeciwlotnicze.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.