Burze: Powodzie w Czechach i Polsce – Niemcy w stanie pogotowia – Rozrywka

Według meteorologów w weekend poziom rzek w Czechach będzie się nadal podnosił. Od piątku w niektórych miejscach spadło już od 50 do 110 litrów deszczu na metr kwadratowy.

Ewakuowano dwie wsie w Polsce

Poważna sytuacja jest także w południowo-zachodniej Polsce. Na Opolszczyźnie wystąpiła z brzegów rzeka Biała Głucholaska. Ze wsi Głuchołazy, niedaleko granicy z Czechami, trzeba było sprowadzić w bezpieczne miejsce 400 mieszkańców. Minister spraw wewnętrznych Tomasz Simoniak był na miejscu i opublikował zdjęcia z pracy ratowników na X.

We wsi pracuje około stu strażaków i 60 policjantów – pisze Simoniak. Ewakuowano także część mieszkańców wsi Morów z powodu wylania rzeki Mory. Łącznie strażacy przeprowadzili na terenie regionu 400 akcji.

Instytut Meteorologiczny przewiduje kontynuację opadów. Instytut ogłosił na X, że w 35 stacjach pomiarowych wody przekroczono już poziom alarmowy.

Linia śniegu w Alpach opada

Dla Niemiec niemiecka służba pogodowa prognozuje ulewne i ciągłe opady deszczu w Alpach i w niższych wschodnich górach. W Alpach, powyżej 1200 metrów nad poziomem morza, opady występują w postaci śniegu. Na wysokościach powyżej 2000 m n.p.m. może spaść około jednego metra świeżego śniegu. Rzecznik DWD powiedział, że jest to „nieco niezwykłe” jak na tę porę roku. W nocy granica opadów śniegu może spaść do około 1000 metrów.

Z punktu widzenia wywiadu powodziowego fakt, że na większych wysokościach zamiast deszczu występuje śnieg, ma działanie „łagodzące” powódź. Należy jednak spodziewać się wzrostu poziomu wody w południowo-wschodniej Bawarii, od zlewni Isar po Berchtesgadenland i Las Bawarski.

Austria spodziewa się miejscami opadów o wartości 300 litrów

W Austrii eksperci zajmujący się pogodą spodziewają się w nadchodzących dniach ogromnych opadów deszczu, którym będą towarzyszyć powodzie i osunięcia ziemi. Według krajowego instytutu meteorologicznego Geosfera Austria do wtorku w niektórych częściach Dolnej i Górnej Austrii może spaść ponad 300 litrów deszczu na metr kwadratowy.

Służby ratunkowe przygotowują się na powodzie wzdłuż Dunaju w Austrii, które zdarzają się mniej więcej co 10–15 lat. Zamontowano m.in. mobilne systemy przeciwpowodziowe i napełniono worki z piaskiem.

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *