W Krakowie/Krakowie, Trójmieście i Katowicach/Katowicach miesiąc maj przyniósł stabilizację cen drugich domów. To nowe dane z polskiego rynku nieruchomości.
Ceny na rynku nieruchomości w Polsce nie rosną już tak szybko. Przykładowo, jak podaje portal Gethome.pl, ceny drugich domów w Poznaniu drugi miesiąc z rzędu pozostały na niemal niezmienionym poziomie i wyniosły średnio 11,5 tys. zł za metr kwadratowy. Miasto jest wyjątkowe, jeśli chodzi o ceny mieszkań, które od początku roku wzrosły zaledwie o 1 proc.
Ceny drugich domów w Polsce
Podobną sytuację można zaobserwować w Trójmieście, gdzie po kwietniowym wzroście o 1% ceny za metr kwadratowy utrzymują się na poziomie 15,4 tys. zł. W ciągu ostatnich pięciu miesięcy ceny wzrosły zaledwie o 2 proc.
Miesiąc maj przyniósł stabilizację także w Krakowie/Krakowie (17,5 tys. zł/m2) czy w metropolii Górnośląsko-Węglowej (8,5 tys. zł/m2). Eksperci zwracają uwagę, że to wyraźny sygnał wyhamowania cen nieruchomości, które od początku roku w metropolii wzrosły o 9%.
Na drugim miejscu znajduje się Warszawa/Warszawa, gdzie podobnie jak Wrocław/Breslau ceny wzrosły o 1%, ale w porównaniu do 5 miesięcy o 8%. Według danych Gethome stolica Dolnego Śląska odnotowała wzrost na poziomie 5%.
Łódź / Łódź zaskoczona
Eksperci zwracają uwagę, że „liderem pod względem podwyżek cen w maju jest niespodziewanie Łódź/Łódź, gdzie ceny wzrosły o 2% w porównaniu do poprzedniego miesiąca”. Od początku roku ceny wzrosły o 7%, plasując miasto na trzecim miejscu po Katowicach/Katowicach i Warszawie/Warszawie.
Analitycy Gethome zwracają uwagę, że pomimo wzrostu cen drugich domów, Katowice/Katowice i Łódź/Łódź należą do najtańszych miast.
Ciekawe – w czterech metropoliach: Warszawa/Warszawa, Kraków/Kraków, Wrocław/Wrocław i Trójmiasto/Trójmiasto ceny na rynku wtórnym są wyższe niż na rynku pierwotnym.
Źródło: Gazeta
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.