Po godzinie 20 w okolicach Kolonii Klukowicze policjanci zostali zaatakowani podczas próby sforsowania ich przez granicę. Rzucony kamień uderzył w hełm oficera. Siła uderzenia była tak duża, że hełm chroniący głowę oficera uległ uszkodzeniu. pic.twitter.com/Y4nhBA8JIY
– Podlaska Policja (@podlaskaPolice) 14 listopada 2021
Według policji do incydentu doszło w sobotę wieczorem w pobliżu wsi Kolonia Klukovic, na granicy z Białorusią. Uderzenie było tak silne, że „hełm chroniący głowę policjanta został uszkodzony” – poinformowała krajowa policja.
Kolejny incydent miał miejsce kilka godzin wcześniej. Siła około 50 migrantów przekroczyła granicę do innej wioski przygranicznej, Stažina. Władze aresztowały 22 obywateli Iraku.
To ostatnie incydenty na granicy polsko-białoruskiej, gdzie w ostatnim czasie dochodzi do ogromnych napięć.
Straż graniczna ostrzegała w niedzielę, że pojawiły się sygnały, że „dziś nastąpi próba przekroczenia granicy na większą skalę”.
Unia Europejska (UE) oskarża prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o zorganizowanie masowych transportów migrantów z Bliskiego Wschodu do granicy UE w odwecie za sankcje wspólnotowe. Białoruś temu zaprzecza, ale zeszłego lata zagroziła, że zablokuje migrantom wjazd do UE.
W nocy żołnierze i oficerowie zostali wyrzuceni z gruzem przez migrantów próbujących dostać się do Polski. Migranci nie przebili się po polskiej stronie. pic.twitter.com/JL2PRZsY8S
– Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) 14 listopada 2021
„Jeśli ktoś myśli, że Łukaszenka lub Białorusini się poddadzą, to się myli” – powiedział Łukaszenko w wywiadzie w sobotę, nazywając siebie osobą trzecią.
Wielu migrantów utknęło teraz na granicy z Polską, gdzie mieszkają w obozach namiotowych.
Agencje pomocy twierdzą, że do tej pory zginęło co najmniej 10 migrantów i ostrzegają przed ewoluującym kryzysem humanitarnym, gdy zimna pogoda ustępuje.
Według białoruskich urzędników największy obóz w pobliżu białoruskiej wsi Bruzgi liczy 2000 osób. osób, w tym kobiet w ciąży i dzieci.
Władze białoruskie udzieliły migrantom pomocy, w tym namiotów i grzejników, co może oznaczać, że obóz na granicy będzie działał znacznie dłużej.
Polska wzmocniła już bezpieczeństwo swoich granic i rozmieściła 15 000 żołnierzy. wojska wspierające straż graniczną i policję zapobiegają przedostawaniu się migrantów z Syrii i Iraku do Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej.
Polskie służby graniczne twierdzą, że w tym roku przechwyciły ponad 33 000 osób. podejmowanych przez nielegalnych migrantów prób przekroczenia granicy kraju z Białorusi, w porównaniu z zaledwie 120 w ubiegłym roku.
Niestety, dziś wieczorem zarejestrowaliśmy trochę agresywnego zachowania. Kamienie poleciały z Białorusi w kierunku policji. potrącono policjanta i uszkodzono radiowóz. Na szczęście policjant miał na głowie hełm, który go chronił. #NaStrazyGranicy pic.twitter.com/iDIwBSEKgd
– Polska Policja 🇵🇱 (@PolskaPolicja) 14 listopada 2021
Niektórzy migranci wielokrotnie próbują przekroczyć granicę. Władze niemieckie twierdzą, że w tym roku zginęło ponad 9000 osób. nowo przybyli, którzy przejeżdżali przez Białoruś.
Polska policja również aresztuje podejrzanych o przemyt. W sobotę policja aresztowała dwóch Gruzinów, Polaka i Syryjczyka.
Polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało również, że stara się rozwiać pogłoski wśród migrantów, że Polska zgodziła się na lot z migrantami do Niemiec w poniedziałek.
Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński został sprowokowany „prowokacją”.
Polskie władze twierdzą, że wysyłają wiadomości w języku angielskim na telefony ludzi, mówiąc, że to kłamstwo.
„Polska będzie nadal zabezpieczać swoją granicę z Białorusią” – czytamy w komunikacie.
Polska współpracuje z Litwą i Łotwą w celu ochrony granicy UE
Polski premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z szefami rządów Litwy i Łotwy w sobotę, a później powiedział, że trzy kraje chronią granicę Unii Europejskiej (UE) przed hybrydowym atakiem na Białoruś, podało polskie radio.
Morawiecki powiedział na Twitterze, że rozmawiał z premier Litwy Ingrid Simonyte i premierem Łotwy Krišjanis Karinis na temat kryzysu migracyjnego – poinformowała polska agencja PAP.
„Po prostu przyszło nam wtedy do głowy [Aliaksandro] O atakach na reżim Łukaszenki napisał na Twitterze szef polskiego rządu. „Współpracujemy ściśle i w skoordynowany sposób, aby chronić granice UE i wzywamy do wspólnych działań w celu zakończenia agresji Łukaszenki, manipulacji mediami i kłamców”.
Wcześniej w sobotę minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau omówił sytuację na granicy białoruskiej z sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem i francuskim dyplomatą Jean-Yvesem Le Drianem.
Rau otrzymał również telefon od szefa polityki zagranicznej UE Josepa Borrella, podało polskie radio.
Ministrowie spraw zagranicznych UE spotkają się w poniedziałek, aby omówić nowe sankcje wobec Mińska, podają agencje informacyjne. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że kraje UE zgodzą się na nowe środki przeciwko Białorusi w przyszłym tygodniu.
Tymczasem prezydent USA Joe Biden powiedział w piątek, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest „sprawą poważnego zaniepokojenia”.
Od zeszłej wiosny Litwa, Polska i Łotwa przyjęły znacznie więcej migrantów z Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów próbujących nielegalnie przedostać się do UE przez Białoruś. Polski rząd szacuje, że po stronie białoruskiej w pobliżu polskiej granicy przebywa obecnie około 2000 do 4000 migrantów, którzy regularnie próbują przedostać się na jej terytorium.
Polska ogłosiła stan wyjątkowy 2 września ze względu na sytuację graniczną.
Zabronione jest publikowanie, cytowanie lub w inny sposób powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i Internecie bez pisemnej zgody UAB BNS.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.