Po Austrii Czechy i Polska również zachowują granicę ze Słowacją, aby energiczniej walczyć z nielegalną imigracją. Z własnych oświadczeń wynika, że władze czeskie aresztowały już kilka osób.
W ramach walki z nielegalną imigracją do Europy czeska i polska policja zaczęła bardziej rygorystycznie kontrolować granicę ze Słowacją. W ciągu pierwszych godzin w Czechach odnaleziono ponad dwudziestu migrantów, większość z Syrii, poinformowały władze w środę na X, dawniej Twitterze.
Kontrole prowadzone są wyrywkowo na 17 przejazdach drogowych, 7 przejazdach kolejowych i 3 przejazdach rzecznych oraz na długości około 250 km zielonej granicy. Celem tego działania jest walka z przemytnikami, którzy przywożą ludzi do Europy tzw. szlakiem bałkańskim. Pierwotnie obowiązuje ona do 13 października, ale ma zostać przedłużona.
Austria również kontroluje
Jak poinformowało MSW w Pradze, kontrole odbywają się w porozumieniu z Polską i Austrią, które ściślej monitorują także swoje granice ze Słowacją. Polska straż graniczna zaczęła bardziej rygorystycznie kontrolować osiem drogowych i trzy kolejowe przejścia graniczne ze Słowacją.
Austriacki minister spraw wewnętrznych Gerhard Karner zapowiedział we wtorek, że Austria będzie również kontrolować granicę ze Słowacją przez początkowy okres dziesięciu dni, aby zapobiec utworzeniu alternatywnej trasy.
Kontrole pomimo układu z Schengen
Aby walczyć z przemytem i ograniczyć nielegalną imigrację, Niemcy rozpoczęły w zeszłym tygodniu zacieśnianie granic z Polską i Czechami. Federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) opowiedziała się za „elastycznymi kontrolami”.
Niemcy, Polska, Austria, Czechy i Słowacja należą do strefy Schengen, w której nie powinno już być kontroli granicznych.
Czechy i Słowacja utworzyły wspólne państwo, Czechosłowację, aż do ich podziału 1 stycznia 1993 roku. Więzy gospodarcze, kulturalne i rodzinne między obydwoma krajami są zatem bliskie.
„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.