Czołgi dla Ukrainy: na razie mało zobowiązań dla „Leoparda”

Stan: 04.02.2023 17:10

Niemcy były krytykowane za wahanie w kwestii czołgów – ale teraz inne kraje się wahają. Jak dotąd konkretne zobowiązania dotyczące „Leoparda 2” napłynęły najwyraźniej tylko z Niemiec i Polski – a teraz także z Portugalii.

Dotychczasowe zobowiązania krajów europejskich do dostarczenia Ukrainie czołgów „Leopard 2” najwyraźniej okazały się poniżej oczekiwań. W szczególności w przypadku nowoczesnego wariantu „Leoparda 2A6” jak dotąd najwyraźniej nie ma potwierdzenia, z wyjątkiem Niemiec – sytuacja podażowa jest niewielka, informuje agencja informacyjna dpa, powołując się na kręgi rządowe w Berlinie. Polska wcześniej obiecywała starą wersję 2A4.

Według doniesień „Spiegla” kanclerz Olaf Scholz próbował telefonicznie uzyskać od swoich odpowiedników nowe zobowiązania do dostaw. Jednak w zeszłym tygodniu żaden inny kraj europejski nie chciał podjąć żadnych konkretnych zobowiązań podczas wideokonferencji, której gospodarzem był minister obrony Boris Pistorius, donosi magazyn.

Holandia, która już publicznie ogłosiła dostawę na Ukrainę, odmówiła podania bardziej szczegółowych informacji.

Portugalia chce dostarczyć – ale ile?

Teraz premier portugalii antónio costa również obiecał „Leopard 2a6”, ale jeszcze nie powiedział, ile. „Obecnie pracujemy nad tym, aby móc obejść się bez niektórych naszych czołgów. Wiem, ile czołgów wyślemy na Ukrainę, ale zostanie to ogłoszone dopiero we właściwym czasie” — powiedział Costa podczas wizyty wojsk w Republice Środkowoafrykańskiej. Republika. Republika. Zgodnie z tym dokumentem gotowe czołgi muszą być wysłane na Ukrainę, a uszkodzone czołgi muszą zostać naprawione, aby nie naruszyła zdolności obronnych Portugalii i mogła dalej wypełniać swoje zadania NATO.

Scholz, obiecując niemieckie czołgi bojowe, powiedział, że celem było najpierw wyposażenie dwóch batalionów czołgów na Ukrainie w „Leoparda 2”. Według systemu Bundeswehry jeden batalion składa się z 44 czołgów podstawowych, według ukraińskiego tylko 31. Nie jest jasne, o jaki system chodziło Scholzowi. Niemcy początkowo dostarczą 14 „Leopardów 2A6”.

Wkrótce dostawa kanadyjskich „Lampartów”.

Hiszpania mogłaby początkowo wysłać od czterech do sześciu Leopardów 2A4, donosi gazeta El País, powołując się na kręgi rządowe. Na razie nie ma na to oficjalnego potwierdzenia. Według raportu czołgi te musiałyby najpierw zostać wyremontowane, co może zająć dwa i pół miesiąca. Hiszpania ma w sumie 53 „Leopardy” z przerwami na miesiąc – liczba, jaką może przekazać Ukrainie, zależy od stanu pojazdów.

Jako kraj pozaeuropejski Kanada zgodziła się początkowo wysłać cztery „Leopardy 2”. Oczekuje się, że zostaną dostarczone w nadchodzących tygodniach, powiedziała minister obrony Anita Anand. Później w pewnych okolicznościach można było przekazać także inne czołgi podstawowe.

Rozpoczęło się szkolenie ukraińskich żołnierzy na brytyjskich czołgach bojowych Challenger 2. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował brytyjskiemu premierowi Risziemu Sunakowi. Ponadto stany zjednoczone obiecały czołgi podstawowe „Abrams”, ale ich dostawa jest jeszcze daleka.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *