Czołgi Leopard 2 dla Polski?
Berlin najwyraźniej niechętnie wymienia się bronią
30.04.2022, 15:16
Jak Ukraina otrzyma więcej ciężkiej broni? Jedną z możliwości byłaby wymiana pierścieni, które Polska zaoferowała Niemcom na czołgi. Jednak według doniesień prasowych rząd federalny jest niezdecydowany w swojej decyzji.
Poszukując sposobów na dostarczenie większej ilości broni na Ukrainę, Polska podobno kilka tygodni temu zaproponowała Niemcom wymianę pierścieni. kto zgłasza? „Niedzielna gazeta Frankfurter Allgemeine” (FAS), bez podawania źródła tych informacji. W rezultacie Polska zaproponowała dostarczenie Ukrainie sowieckich czołgów bojowych. Do tego chcesz mieć czołg Leopard 2.
Według gazety rząd federalny nadal nie podjął decyzji w tej sprawie. We wtorek kanclerz Olaf Scholz był gościem premiera Polski Mateusza Morawieckiego w Warszawie. Rozmowy te dotyczyły także dostaw broni na Ukrainę. Morawiecki powiedział potem, że oczekuje rekompensaty od państw NATO i „otrzymania broni z Niemiec”. Nie było więc postępu w kwestii wymiany pierścieni.
Anton Hofreiter z Zielonych skrytykował niezdecydowaną postawę rządu federalnego. Hofreiter powiedział FAS, że „nie znosi powtarzania, że takie prośby w Polsce pozostają bez odpowiedzi od tygodni”. Wręcz przeciwnie, Kancelaria powinna „odpowiedzieć pozytywnie na miarę naszych możliwości”.
Za mało dostępnych czołgów?
Poseł do Bundestagu i ekspert ds. obrony Roderich Kiesewetter z CDU powiedział: „Liczy się każdy dzień”. Wyraźna większość w Bundestagu „wyraziła niewątpliwą wolę polityczną dostarczenia Ukrainie ciężkiej broni”. Wychodzi więc z założenia, że rząd federalny ma teraz niezbędny bodziec, by „ostatecznie odpowiedzieć na ofertę złożoną przez Polskę kilka tygodni temu”. Kiesewetter powiedział dalej: „Kanclerz musi teraz wyjaśnić to dla krajów Europy Wschodniej, aw szczególności dla Polski”.
We wtorek rząd federalny poinformował o dostawie nieużywanych czołgów przeciwlotniczych Gepard z grupy zbrojeniowej Krauss-Maffei Wegmann (KMW). W czwartek Bundestag uchwalił wspólny wniosek partii sygnalizacyjnych i frakcji Unii, w którym wspierane są dostawy broni ciężkiej.
Według FAS mogą istnieć powody do ewentualnego odrzucenia wymiany pierścieni. Na przykład może to wynikać z liczby czołgów Leopard 2 w Niemczech. To może nie wystarczyć do zastąpienia dużej liczby polskich czołgów. Ale ważne byłoby wzmocnienie Polski na granicy z Białorusią. Brak tam czołgów osłabiłby wschodnią flankę NATO. Ponieważ Polska przekazała już czołgi Ukrainie, tak już się stało.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.