Czy Hyundai K2 przewyższa niemieckiego Lepoarda 2 w Polsce?

zbroja
Czy Hyundai K2 przewyższa niemieckiego Lepoarda 2 w Polsce?






Hyundai produkuje nie tylko samochody, ale także czołgi bojowe. Polska wersja K2 nosi nazwę „Wilk” i również ma stanowić konkurencję dla Leoparda 2.

Wiele krajów znacznie zmniejszyło swoje zapasy czołgów podstawowych, jednak Polska chce zmodernizować swoje siły zbrojne i planuje zakup 800 czołgów podstawowych. Wiele krajów Europy Wschodniej jest zaniepokojonych polityką Rosji. Armia rosyjska dysponuje bardzo dużą liczbą czołgów bojowych, które szybko dostosowują się do nowoczesnych standardów. W tym celu Rosja buduje obecnie najnowocześniejszy czołg na świecie T-14 Armata. Rosyjskie siły zbrojne mają w czynnej służbie 3000 czołgów podstawowych i tysiące pojazdów w magazynie. Dla porównania: Bundeswehra ma około 300 czołgów.

Brak partnera w projekcie francusko-niemieckim

Warszawa nie chce czekać na projekt niemiecko-francuskiego Systemu Walki Głównej (MGCS); wejście do służby tego czołgu, mającego być odpowiedzią na rosyjski T-14 Armata, planowane jest na rok 2035 – choć możliwe są opóźnienia. Zainteresowanie pracą nad projektem wyraziła także Warszawa, jednak według doniesień rozmowy zostały zerwane. Do tej pory zakładano, że polska armia zamówi zmodernizowany wariant niemieckiego Leoparda 2 lub amerykańskiego modelu M1 Abrams. Teraz jednak wydaje się, że wyścig wygra czołg bojowy Hyundai.

W tym celu firma Hyundai Rotem opracowała i zmodyfikowała istniejący już południowokoreański czołg K2 Black Panther. W porównaniu do Leopardów i Abramsów z czasów zimnej wojny, K2 jest zupełnie nowym osiągnięciem. Jest produkowany masowo od 2013 roku. Podczas prac rozwojowych inżynierowie Hyundaia przeanalizowali wszystkie istniejące zachodnie czołgi podstawowe, biorąc pod uwagę doświadczenia armii południowokoreańskiej z rosyjskim T-80, czołgiem lekkim i szybkim bojowym.

Stan techniki

Współczesny rozwój od początku zawierał innowacje, które Leopard otrzymuje tylko częściowo i tylko podczas modernizacji. K2 posiada aktywny system samoobrony, mający na celu odparcie atakujących rakiet. Dodatkowo zbiornik może mieć różny prześwit dzięki hydropneumatycznemu podwoziu. Zamiast strzelca warsztatowego amunicję podaje automat. Zmniejsza to załogę do trzech osób. Ważąc zaledwie 55 ton, K2 podąża za modelami rosyjskimi i jest znacznie lżejszy od modeli zachodnich. Dzięki mocy 1500 KM K2 ma zatem doskonały stosunek mocy do masy. Czołg jest uzbrojony w armatę 120 milimetrów. Silnik, skrzynia biegów i lufa pierwszego montażu pochodziły z Niemiec lub zostały wyprodukowane na licencji. W przyszłości planowane jest przejście na rozwiązania koreańskie.

Ciągły rozwój

Kolejną cechą szczególną jest otwarta koncepcja Hyundaia; umożliwia łatwą rozbudowę zbiorników od modułu do modułu, a także rozwiązania dostosowane do potrzeb klienta na eksport. „Jesteśmy otwarci na współpracę z polskimi firmami. Czołg byłby produkowany w Polsce i dostarczalibyśmy naszą technologię do polskich fabryk” – powiedział Defense News Lee Han-Soo, dyrektor ds. obrony Hyundai Rotem. „Staramy się oferować nasz produkt w innych przetargach, jeśli Czechy i Słowacja, ale także inne kraje zdecydują się na zamówienie nowych czołgów” – powiedział Lee. „Dlatego polski projekt jest dla nas tak ważny.

Hyundai obiecuje stworzyć w Polsce własną linię produkcyjną z bogatym know-how eksportowym. Możliwe jest także wspólne opracowanie czołgu bojowego. Teraz zaprezentowano model polskiego czołgu K2 PL „Wilk”. Zauważyliśmy tutaj, że kadłub czołgu został przedłużony o zestaw kół. W połączeniu z nowym, bardziej kompaktowym silnikiem, dodatek ten może zostać wykorzystany do zbudowania całkowicie oddzielonego od załogi magazynu amunicji w czołgu i umieszczenia załogi w specjalnie chronionej celi, podobnej do T-14.

[newsletter-subscription]

Atrakcyjny transfer technologii

Oferta Hyundaia jest atrakcyjna dla krajów zamawiających ze względu na transfer technologii i szkolenia pracowników. To powinno być naprawdę ekscytujące, jeśli Hyundaiowi uda się wprowadzić jakąś formę dalszego rozwoju w K2. Następnie, serią małych kroków, K2 mógłby dotrzeć do celu szybciej niż duży ruch niemiecko-francuskiego głównego systemu walki naziemnej.

Film przedstawia nowe trzytonowe działo firmy Rheinmetall w akcji

Nowy, stary czołg podstawowy Putina T-90M Proryv-3 – tani, sprawdzony i zabójczy

Otwieracz do karabinu – Hs 129 stał się najpotężniejszym niszczycielem czołgów wojny.

Czarna Noc powinna konkurować z Putinowskim T-14 Armatą

Czołg szybkiego ataku T-80: Putin modernizuje 3000 starych czołgów

Ulepszony Leopard 2: niemiecka odpowiedź na superczołg Putina

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *