Polski premier Morawiecki mógł wskazać, że jego kraj przestanie dostarczać broń Ukrainie. Kontekst tego stwierdzenia – które wywołało wiele spekulacji – najwyraźniej dotyczy konfliktu zbożowego.
W konflikcie wokół polskiego zakazu importu ukraińskiego zboża szef polskiego rządu wywołał spekulacje oświadczeniem w sprawie dostaw broni do Kijowa.
W wieczornym wywiadzie dla telewizji Polsat News premier Mateusz Morawiecki odpowiedział na pytanie gospodarza, czy Polska będzie nadal wspierać Ukrainę dostawami broni i pomocą humanitarną pomimo konfliktu zbożowego: „Nie dostarczamy już broni. na Ukrainie, a raczej wyposażyć się w najnowocześniejszą broń”.
Morawiecki dodał, że Polska znacznie zwiększyła zamówienia na sprzęt wojskowy. „Jeśli nie chcesz się bronić, musisz mieć czym się bronić – tej zasady się trzymamy.” Trzeba zmodernizować siły zbrojne, aby Polska miała jedną z najpotężniejszych armii lądowych w Europie – powiedział Morawiecki.
Różne odczytania wypowiedzi Morawieckiego
Choć jego pierwsza wypowiedź w sprawie zbrojeń wydawała się jasno sformułowana, kontekst wywiadu sugerował, że Morawiecki prawdopodobnie nie miał na myśli całkowitego wstrzymania dostaw polskiej broni do Kijowa, a raczej podkreślał, że Polska nie tylko dostarcza broń do krajów sąsiednich. kraju, ale jednocześnie modernizuję także własną armię.
Jednak kilka polskich portali informacyjnych, w tym anglojęzyczny serwis PAP, zinterpretowało wypowiedź Morawieckiego w ten sposób, że Polska zaprzestanie dostaw broni na Ukrainę ze względu na konflikt zbożowy. Polski rząd pozostawił dotychczas bez odpowiedzi prośbę o wyjaśnienia ze strony agencji informacyjnej dpa.
Polska jest ważnym zwolennikiem Ukrainy
W innym miejscu wywiadu Morawiecki podkreślił, że rząd warszawski w żaden sposób nie zagrozi bezpieczeństwu Ukrainy. „Nasz rzeszowski hub będzie nadal pełnił tę samą rolę, co dotychczas i w przyszłości, w porozumieniu z Amerykanami i NATO” – zapewnił.
Duża część zachodniej pomocy wojskowej dla Ukrainy w jej obronie przed rosyjskim agresorem przechodzi przez Rzeszów w południowo-wschodniej Polsce.
Polska, kraj należący do UE i NATO, jest nie tylko jednym z najważniejszych politycznych i wojskowych zwolenników Ukrainy. Od rozpoczęcia rosyjskiej wojny agresywnej w lutym 2022 r. gościło także wielu uchodźców wojennych.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.