Aby pomóc Ukrainie, prezydent USA Joe Biden podpisał Ustawę Lend-Lease o obronie demokracji na Ukrainie. Spowodowało to wiele zamieszania. Użytkownik MDR AKTUELL zastanawia się zatem: „Czy to prawda, że USA nie daje Ukrainie broni, tylko ją wypożycza? „.
Jest 9 maja 2022 r. Joe Biden podpisuje w Gabinecie Owalnym nową ustawę, która oznacza „ukraińską ustawę o pożyczkach i dzierżawach w obronie demokracji”. Moment został starannie wybrany, zaraz po dniu obchodów zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami – wyjaśnia amerykański prezydent. I to jest data, kiedy w 1950 roku wraz z Deklaracją Schumanna narodziła się idea zjednoczonej Europy.
„Ta ustawa będzie kolejnym ważnym narzędziem w naszych wysiłkach na rzecz wsparcia rządu i narodu Ukrainy w ich walce o demokrację, swój kraj i przeciwko brutalnej wojnie Putina” – powiedział Biden.
Tytuł sugeruje przyznanie broni
„lądować-Lease-Act”, „Lend-and-Lease Law”: Tytuł sugeruje, że Stany Zjednoczone jedynie pożyczają Ukrainie broń i sprzęt wojskowy lub dzierżawią je za pieniądze. I właśnie o tym informują bliskie Kremlowi źródła internetowe, jak np. tak zwany blog „Anti-Spiegel”, również twierdził od miesięcy. Ale: „To nieprawda”, mówi Garret Martin, współdyrektor Instytutu Transatlantyckiego na Uniwersytecie Amerykańskim w Waszyngtonie.
„Ta ustawa przyciągnęła wiele uwagi, a także spowodowała wiele zamieszania. Ale to był głównie symboliczny akt, aby powiedzieć, że Stany Zjednoczone są bardzo zainteresowane pomocą Ukrainie i że jesteśmy również gotowi udzielić pomocy. znaczna pomoc wojskowa , żeby Ukraina tej wojny nie przegrała – dodaje John Herbst, były ambasador USA na Ukrainie.
Niezrozumienie poprzedniego prawa
A Przyczyną nieporozumień, mówi były ambasador, jest schemat historyczny: w 1941 r., podczas II wojny światowej, podobne prawo podpisał prezydent Franklin D. Roosevelt. To ostatecznie przypieczętowało koniec amerykańskiej neutralności. A to umożliwiło szybką pomoc dla zachodnich sojuszników, takich jak Wielka Brytania, ale także dla Związku Radzieckiego.
W tym czasie Amerykanie wysłali głównie żywność, paliwo i amunicję, ale także samoloty myśliwskie i okręty wojenne, przekazując łącznie 50 miliardów dolarów pomocy, co dziś odpowiada około bilionowi dolarów, wyjaśnia transatlantycki ekspert Martin: dostarczyć materiał i w pewnym momencie go odebrać, ale nawet wtedy było to bardzo hojne, bo nawet wtedy, co jest niszczone na polu bitwy, nie trzeba tego spłacać, a płatności za to, co zostało zatrzymane, też zostały rozciągnięte daleko przez bardzo długi czas”.
Leih-Lease-Gesetz rezygnuje z restytucji w ciągu pięciu lat
Na przykład w obecnej wersji ustawy o wypożyczeniach i wypożyczeniach wyraźnie zrezygnowano z obowiązku zwrotu pojazdu w ciągu pięciu lat. Albo że Ukraina lub inni beneficjenci prawa będą musieli płacić czynsz.
I zmniejsza biurokratyczne przeszkody, które w innym przypadku dotyczą dostaw broni, mówi były ambasador Herbst: „Istnieje wiele zasad i przepisów dotyczących dostaw broni. I oczywiście generalnie mają one sens. Ale mogą też spowolnić. A kiedy weźmiesz to pod uwagę Ukraina stanęła w obliczu poważnej i brutalnej inwazji, zrozumiano, że czasami trzeba się spieszyć”. I prawo Lend-Lease może to zrobić.
Ustawa o pożyczce i dzierżawie nie została jeszcze zastosowana
Jednak według Martina jeszcze ważniejsze jest to, że ustawa o pożyczkach i dzierżawach nie została jeszcze zastosowana. Całe dotychczasowe wsparcie dla Ukrainy zostało sfinansowane ze środków przeznaczonych specjalnie na ten cel przez Kongres USA. „Te poprzednie programy pomocy dają prezydentowi dużą swobodę, by po prostu powiadomić Kongres o amerykańskim sprzęcie, który zamierza wysłać na Ukrainę bez żadnych kosztów dla samej Ukrainy”.
Dla Ukrainy oznacza to jednak również, że niekoniecznie dostaje to, czego chce. Ale co Stany Zjednoczone są gotowe zapewnić. Waszyngton od dawna zmaga się z decyzją o dostawie do Kijowa upragnionych systemów przeciwlotniczych Patriot.
Ponad 100 miliardów dolarów pomocy od początku wojny
Razem Od początku wojny Kongres przeznaczył ponad 100 miliardów euro na pomoc dla Ukrainy, na zbrojenia, pomoc humanitarną, bezpośrednią pomoc dla ukraińskiego rządu, a później na odbudowę. Ale do tej pory odleciał tylko ułamek. Amerykańska pomoc wojskowa od sierpnia 2021 r. wynosi 15 mld USD, ostatnio na 50 czołgów Bradley i dodatkową amunicję do wyrzutni rakiet HIMARS.
Prawo Lend-Lease może być nadal stosowane, mówi ekspert Martin. Na przykład, jeśli Kongres nie chce zapewnić Ukrainie dodatkowych środków budżetowych, co nie jest całkowicie nieprawdopodobne, biorąc pod uwagę nową republikańską większość w Izbie Reprezentantów.
Ten temat w porządku obrad:AKTUALNOŚCI MDR | wiadomości radiowe | 18 stycznia 2023 | 6:00
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.