Debata czołgów prowadzi do konfliktu koalicyjnego i zniecierpliwienia za granicą

Przed spotkaniem grupy kontaktowej ds. Ukrainy w amerykańskiej bazie lotniczej w Ramstein z niecierpliwością oczekiwano, czy zmiana kadrowa na czele niemieckiego Ministerstwa Obrony oznacza również decyzję o dostawie Czołg podstawowy Leopard sprowadzi na Ukrainę. Jak dotąd tak nie było. Według nowego ministra Borisa Pistoriusa (SPD) rząd federalny podejmie decyzję w sprawie Leoparda w porozumieniu z partnerami „tak szybko, jak to możliwe”.

Zdaniem wielu ekspertów wojskowych nowoczesne czołgi podstawowe przyniosłyby Kijowowi znaczną przewagę, zwłaszcza na froncie wschodniej i południowej Ukrainy, gdzie Rosja wraca do ofensywy po poważnych jesiennych niepowodzeniach.

  • Bieżąca sytuacja militarna z ocenami ekspertów amerykańskich i brytyjskich w naszym Znak ukraiński

Zapasy są sprawdzane w pierwszej kolejności

Najwyraźniej brakuje jasności co do tego, które warianty Leoparda są faktycznie dostępne, a przede wszystkim gotowe do użycia. Według jego własnych oświadczeń, Pistorius zarządził Populacja różnych typów lamparta zweryfikować w wojsku, jak w przemyśle. Przynajmniej krok w dobrym kierunku dla Zielonych, rozczarowanie dla Unii i FDP.

Raport: Lista dostępnych już modeli Leoparda

Raport „Spiegel” przeczy twierdzeniom nowego ministra obrony, że obecnie przeprowadza on kontrolę inwentarza – i może skłonić rząd do potrzeby dalszych wyjaśnień: jak magazyn informował z wyprzedzeniem w sobotę, Ministerstwo Obrony najwyraźniej dysponowało szczegółową listą od wczesnym latem 2022 r. z dostępnymi różnymi modelami Leopardów w sile, którą można by rozważyć w dostawie na Ukrainę. Powiedział, że obraz został sklasyfikowany jako tajny.

Według zestawienia, którym dysponuje „Spiegel”, Bundeswehra dysponuje łącznie 312 różnymi czołgami Leopard 2 różnych serii, z czego 99 trafiło w maju ubiegłego roku do prac konserwacyjno-remontowych w przemyśle zbrojeniowym, a jeden trafił już na złom. . Lista zawiera zatem 212 modeli Leoparda 2 pod nagłówkiem „Stock Troops”.

Lista pokazuje również, jakie modele mogłyby trafić na Ukrainę, pisze Der Spiegel, powołując się na osoby z Bundeswehry. Można więc sobie wyobrazić, że Bundeswehra mogłaby przekazać 19 modeli Leopardów 2A5, ponieważ służyły one tylko do ćwiczeń.

Kłótnie w rządzie, niecierpliwość za granicą

Ekspert CDU ds. polityki zagranicznej, Roderich Kiesewetter, uważa Niemcy za odizolowane. Florian Hahn, rzecznik ds. polityki obronnej w grupie parlamentarnej CDU/CSU, zwrócił się do Pistoriusa w wywiadzie BR24. Musiał „wreszcie wywrzeć presję – także na własnego kanclerza”. Według Hahna Ukraina „nie będzie miała szans na obronę przed wiosenną ofensywą Federacji Rosyjskiej, jeśli ta broń nie nadejdzie”.

Leopard to jedyny czołg podstawowy w Europie Zachodniej. Amerykanie ze swoim modelem Abrahama musieli najpierw „działać na niesamowitej konstrukcji”. „To nie pomogłoby Ukrainie w następnej ofensywie. Dlatego pozostają tylko Niemcy. Od nas zależy, czy możemy pomóc Ukrainie, czy nie” – powiedział Hahn.

Ekspert ds. obrony FDP, Strack-Zimmermann, spotkał się z ostrymi słowami, zwłaszcza ze strony koalicji rządzącej: „Historia to nasza sprawa i niestety Niemcy właśnie poniosły porażkę”. Lider frakcji parlamentarnej SPD, Rolf Mützenich, odpowiedział w ten sam sposób: „Polityka wojenna w Europie nie jest prowadzona na sposób rytuałów oburzenia czy sapania, ale z jasnością i rozsądkiem”.

Powolność decydentów jest też krytykowana w reakcjach z zagranicy – ​​najczęściej bez wyraźnego wskazania Niemiec.

Ukraina: „Opóźnienie oznacza śmierć”

Ukraina apeluje o pilność po niepowodzeniu spotkania Ramstein w sprawie głównej kwestii czołgów bojowych. „I tak pomogą Ukrainie w niezbędną broń i zrozumieją, że nie ma innego wyjścia, jak tylko zakończyć wojnę klęską Rosji” – napisał na Twitterze doradca prezydenta Mychajło.

„Każdy dzień zwłoki oznacza śmierć Ukraińców. Myśl szybciej”. Mychajło Podoliak

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego: „Dostawa to kolejny logiczny krok”

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola zakłada również, że Ukraina otrzyma czołgi Leopard 2 jako wsparcie wojny z Rosją, choć pozostawiła otwartą kwestię, kto je dostarczy. „Pozostaję również optymistą co do czołgów, ponieważ jest to kolejny logiczny krok” – cytuje maltański dziennik „Handelsblatt”. Czołgi Leopard 2 znajdują się w centrum debaty, „ponieważ jest ich dużo, ponieważ są stosunkowo łatwe w utrzymaniu, ponieważ wiele krajów europejskich je posiada i ponieważ Ukraina po prostu ich potrzebuje”.

Ministrowie spraw zagranicznych krajów bałtyckich postrzegają Niemcy jako zobowiązanie

Ministrowie spraw zagranicznych krajów bałtyckich zwracają się teraz bezpośrednio do Niemiec o dostarczenie czołgów Leopard na Ukrainę. „Trzeba powstrzymać rosyjską agresję, pomóc Ukrainie i szybko przywrócić pokój w Europie” – napisał na Twitterze łotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rinkevics – według własnych wypowiedzi również w imieniu swoich odpowiedników w Estonii i na Litwie. „Jako wiodąca potęga Europy Niemcy ponoszą w tym względzie szczególną odpowiedzialność”.

Możliwy zjazd: objazd przez Polskę

Dostawy czołgów zapowiedziały już Francja, Wielka Brytania i Polska. Kanclerz Olaf Scholz zawsze uzależniał to od zobowiązania USA do dostarczenia czołgów ciężkich Abrams, które ponownie odrzucił prezydent Joe Biden. Jeden powód: Abramsa napędzanego turbiną gazową znacznie trudniej byłoby zaopatrzyć się w paliwo, ale także w części zamienne.

Rozwiązaniem impasu mogłoby być udostępnienie przez Polskę części czołgów Leopard 2 Ukrainie. Ponieważ jednak czołgi pochodzą z produkcji niemieckiej, Niemcy musiałyby wcześniej zgodzić się na transfer.

Planowane kursy leopardów w Polsce

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow już zapowiedział, że ukraińscy żołnierze będą szkoleni w Polsce na niemieckich czołgach Leopard. „Zaczniemy od tego i pójdziemy dalej” – powiedział Reznikov amerykańskiemu międzynarodowemu nadawcy publicznemu Voice of America. Ma nadzieję, że po „wewnętrznych konsultacjach” Niemcy zdecydują się na eksport czołgów. Pod tym względem jest „optymistą”, a „pierwszy krok” został zrobiony w postaci szkolenia Leoparda dla ukraińskich żołnierzy.

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *