Dlaczego niemieckie firmy więcej inwestują w Polsce – Gospodarka

Niektóre szklano-stalowe wieżowce na warszawskiej Woli nie tylko drapią chmury, ale znikają w niedzielne czwartkowe popołudnie. Przedsiębiorcy z Polski i Niemiec zbierają się na trzy dni w tej tętniącej życiem dzielnicy z czystymi, szerokimi ulicami, błyszczącymi fasadami, tętniącymi kawiarniami i sklepami. Przedstawiciele izb handlowo-przemysłowych z całej Europy uczestniczyli w Europejskiej Konferencji Izby Handlu Zagranicznego. Odbywa się co dwa lata, tym razem w Polsce. Polska i kraje całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej są częścią UE od 20 lat, a Polska właśnie wyprzedziła Chiny w roli najważniejszego partnera handlowego Republiki Federalnej Niemiec i zajmuje czwarte miejsce.

„Tutaj wszystko się teraz dzieje” – woła do sali Katarzyna Byczkowska podczas wernisażu. Byczkowska jest dyrektorem zarządzającym BASF Polska i prezesem AHK Poland. Wyraża uznanie dla rozwoju, zdolności do innowacji i ciężkiej pracy swojego kraju. Kto wie, że program rozpoznawania głosu dla asystenta Amazona Alexa powstał w Polsce? Teraz wie o tym co najmniej kilkadziesiąt osób więcej.

Podczas otwarcia głos zabiorą także sekretarze stanu Niemiec i Polski Ignacy Niemczycki i Udo Philipp. Cyfryzacja, dekarbonizacja i dywersyfikacja to trzy tematy, którymi oba kraje powinny wspólnie się zająć – uważa Niemczycki. Philipp z zadowoleniem przyjmuje rosnący dobrobyt wynikający z bliskiej współpracy: ponad 6000 niemieckich firm jest już reprezentowanych w Polsce i około 1800 polskich firm w Niemczech. Głównym partnerem eksportowym Polski jest Republika Federalna. Z kolei ponad 20 proc. polskiego importu pochodzi z Niemiec. Sieć aptek Rossmann nie jest jedyną, która jest obecna w miastach: w reklamach często pojawiają się niemieckie znaki jakości, czy to w przypadku detergentów do prania, czy nożyczek do paznokci.

Dlatego niemieckie firmy są cenione jako pracodawcy. Na przykład Boscha. Grupa od lat działa w kilku zakładach w Polsce, gdzie produkuje i rozwija układy hamulcowe, silniki i sprzęt AGD. Ponadto na Śląsku budowana jest obecnie instalacja pomp ciepła. Z dostępnej wykwalifikowanej siły roboczej korzystają także szczególnie duże firmy; sytuacja w Polsce jest – nawet – lepsza niż w Niemczech. Konkurencja o dobrze wyszkolonych pracowników nasiliła się także w Polsce. Duże firmy, takie jak Bosch, mogą również inwestować w szkolenie i specjalizację swoich pracowników oraz dążyć do ścisłej współpracy z uniwersytetami i światem naukowym.

O ile po polskiej stronie słyszymy, że Polska zabiega o równość wynagrodzeń z Niemcami, to właśnie niższe koszty wynagrodzeń stanowią jeden z atutów tej lokalizacji.

Polska gospodarka rośnie i stosunkowo dobrze poradziła sobie z pandemią i kryzysem wywołanym rosyjskim atakiem na Ukrainę. Z drugiej strony Polska w dalszym ciągu pozostaje znacząco w tyle pod względem cyfryzacji w porównaniu z Niemcami – mówi Renata Kabas-Komorniczak, partner zarządzający firmy doradztwa gospodarczego Rödl & Partner. Czechy są regionalnym liderem cyfryzacji. Polska – podobnie jak Czechy – jest silna, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo. Niemcy to jeden z krajów, który traci najwięcej pieniędzy na skutek cyberataków.

Sprawy stają się nieco bardziej kontrowersyjne, jeśli chodzi o pytania dotyczące codziennej współpracy. Ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej są zgodni co do tego, że Niemcy muszą najpierw pożegnać się z wizerunkiem Polaków jako taniej siły roboczej i że Polska tylko produkuje.

Kontrole graniczne budzą kontrowersje

Oprócz ustawy o łańcuchu dostaw, która czasami jest postrzegana jako niepotrzebna biurokracja zagrażająca bezpieczeństwu łańcuchów dostaw, kontrole graniczne denerwują także niektórych spedytorów. Premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU), który w tym tygodniu podróżował po Warszawie i Pradze i który również uczestniczył w Konferencji Europejskiej, potwierdził, że stoi przy sterach. Polski premier Donald Tusk ze złością zareagował na oświadczenie minister spraw wewnętrznych SPD Nancy Faeser, stwierdzając, że wolałby, aby wcześniej go skonsultowano.

SZ powiedział Kretschmerowi, że kontrole graniczne „nie są rozwiązaniem trwałym”, ale „obecnie konieczne”. „Wkładamy wiele wysiłku w administrację” – powiedział, aby obciążenie wymiany towarowej i osób dojeżdżających do pracy pozostało niskie. To wszystko jest możliwe bez żadnych problemów – twierdzą przedstawiciele Bawarskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Warszawie i dla Austriaków nie stanowi to żadnego problemu.

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *