AfD na szczycie, sygnalizacja świetlna w kryzysie. Strategia lidera CDU Merza przynosi jednak niewielkie owoce. Dwóch mężczyzn z Nadrenii Północnej-Westfalii mogłoby na tym zyskać: Hendrik Wüst – i jego ciągacz za sznurki Natanael Liminski.
Kolonia – Jak wytłumaczyć wysokie wyniki sondaży AfD? Albo ujmując to inaczej: dlaczego największa partia opozycyjna, CDU/CSU, nie zyskuje coraz większej popularności wskutek widocznego niezadowolenia z rządzącej koalicji sygnalizacji świetlnej? Według sondaży wartości Unii tylko nieznacznie wzrosły w porównaniu z wyborami federalnymi we wrześniu 2021 roku. Z kolei AfD niemal podwoiła swój udział w głosach i jest obecnie drugą siłą polityczną.
Partia ta osiągnęła wówczas „masę krytyczną”, wyjaśnia Manfred Güllner, dyrektor instytutu badawczego „Forsa”. AfD wyczerpała już klasyczny prawicowo-radykalny potencjał dziesięciu procent głosów. Ale obecnie partia obsługuje także tych, którzy są tak samo rozczarowani polityką rządu, jak i opozycją. Tak czy inaczej, AfD ze swoimi wyolbrzymionymi wartościami to nie tylko nieodłączny element wiadomości, komentarzy i ostrzeżeń. Im bardziej protesty rzekomo intelektualnego establishmentu są polifoniczne, tym bardziej niektórzy widzą w nich dowód jakości. To nieumyślnie powiększa imprezę.
Czy rząd federalny działa poza populacją ze względu na wszystkie problemy mniejszości?
Friedrich Merz może okazać się drugim błędnym orzeczeniem Unii po Arminie Laschetu, nieszczęsnym kandydacie na kanclerza, jak to ujął Güllner. Merz jest niepopularny jako osoba i stosuje słabą strategię konfrontacyjną. Nie dociera do odbiorców zorientowanych na konsensus. Ale nawet rząd federalny, który bardziej troszczy się o mniejszości niż o większość, nie troszczy się o ludzi.
Dla wkurzonego Güllnera wzrost dochodów obywateli ma na przykład charakter sygnalizacyjny. Nie tylko różnica w regularnych zarobkach jest zbyt mała. O nadużyciach związanych z tymi usługami wiedzą też wszyscy. Albo debaty na temat płacy minimalnej. Aby móc utwierdzić się w pozycji kanclerza, Olaf Scholz musi zasadniczo mieć nadzieję, że Friedrich Merz pozostanie, mówi 81-latek sarkastycznie.
W NRW CDU zebrała to, co zasiała SPD w postaci niezadowolenia
W Nadrenii Północnej-Westfalii sytuacja jest inna. W 2017 roku CDU zebrała to, co zasiała SPD w postaci niezadowolenia ze swojej polityki państwowej: CDU, które obserwatorzy postrzegali jako „projekt”, pozostający w niemal legendarnym komforcie opozycji. Zaczerpnąłem tekst z biografii Lascheta „The Power Human” autorstwa moich kolegów Tobiasa Blasiusa i Moritza Küppera, który nadal jest wart przeczytania. Cytują człowieka, który sześć lat temu za kulisami zorganizował zmianę władzy: Nathanaëla Liminskiego. „Mechanika mocy”, „maszyna precyzyjna”. Zarządzał i organizował opozycję, wyznaczał majątki, opracowywał „bilans tylny” ówczesnej premier Hannelore Kraft.
Nathanaël Liminski: jeden z najbardziej wpływowych polityków niemieckich
Od tego czasu Limiński błyskawicznie stał się jednym z najbardziej wpływowych polityków w Niemczech, mówi Moritz Küpper. Dziś 37-letni mężczyzna pełniący dzisiaj funkcję ministra NRW jest podstawą rządu kraju związkowego NRW Hendrika Wüsta. Szczegółowo negocjował umowę koalicyjną z Zielonymi, pracował sumiennie, z zaangażowaniem i sumieniem oraz był czynnikiem władzy w rządzie. Pracował w symbiozie z poprzednikiem Wüsta, Laschetem. Dziś premier i on tworzą równorzędne ośrodki władzy.
„Człowiek w cieniu zmierza w stronę światła” – stwierdziła niedawno gazeta Ruhr WAZ. Następnie Minister Limiński udał się do Polski. A na Ukrainie był pierwszym członkiem gabinetu w Düsseldorfie. Ponieważ odpowiada także za temat „Media” i zajmuje się telewizją publiczną, regularnie słyszy się i czyta artykuły na jego temat.
► Peter Pauls, autor gościnny 24RHEIN jest prezesem Kolońskiego Klubu Prasowego. Wcześniej przez wiele lat był redaktorem naczelnym dziennika. Oficjalna gazeta miasta Kolonii. Artykuł ten pochodzi z biuletynu Cologne Press Club, które możesz subskrybować tutaj
► Nataniel Liminski będzie gościem Cologne Press Club we wtorek, 26 września 2023 r. o 19:30 i odpowie na pytania Petera Paulsa. Lokalizacja: Hotel Excelsior w Ernst, Kolonia. Udział możliwy po rejestracji i potwierdzeniu: info@koelner-presseclub.de
Wracając do początku artykułu: duet Liminski-Wüst mógłby jeszcze odwrócić trend CDU/CSU w kraju. Albo jedno albo drugie. Miałoby to konsekwencje dla NRW. Teraz chodzi o czytanie fusów z kawy – ale o tym porozmawiamy także tego wieczoru. Znacie Moritza Küppera z jego wieloletniej pracy jako członka zarządu Cologne Press Club lub możecie go usłyszeć w Deutschlandfunk. On i Tobiasz Błażej zawsze przestrzegają polityki państwa. Dlatego z niecierpliwością czekam na jego drugą książkę „Hendrik Wüst – Transformator mocy”. (IDZNRRW/pp)
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.