Dzień dobry! – Aktualny – FAZ

Najważniejsze dla Ciebie w tę środę: UE przedstawia swój raport na temat postępu reform w krajach kandydujących. Ministrowie spraw zagranicznych G7 rozmawiają o globalnych kryzysach. Oraz: Dramat dokumentalny przedstawiający życie jednego z pierwszych niemieckich dziennikarzy śledczych.

Tatiana Heid

Zastępca redaktora odpowiedzialny za wiadomości internetowe i politykę.

1. Czy Ukraina coraz bliżej członkostwa w UE?
2. Czy ministrowie spraw zagranicznych G7 mogą uzgodnić stanowisko w sprawie Izraela?
3. Merz twierdzi, że negocjacje w sprawie niemieckiego paktu zakończyły się niepowodzeniem
4. AfD w Saksonii-Anhalt udowodniła, że ​​jest prawicowym ekstremistą

5. Środowiska gospodarcze publikują prognozy gospodarcze
6. Mecz na czas w Polsce
7. Dziennik Pauli Schlier

1. Czy Ukraina coraz bliżej członkostwa w UE?

Przyjęcie w Kijowie: Zełenski i von der Leyen na początku listopada


Przyjęcie w Kijowie: Zełenski i von der Leyen na początku listopada
:


Zdjęcie: dpa

W najbliższą środę Komisja Europejska przedstawi swój raport na temat postępu reform w krajach kandydujących. Szczególnie ekscytujące jest pytanie, jak zostanie oceniona Ukraina.

Warunki: Komisja prawdopodobnie zaleci w środę państwom członkowskim rozpoczęcie formalnych negocjacji akcesyjnych z Ukrainą, ale będzie to obwarowane pewnymi warunkami. Pierwszą rundę negocjacji można zaplanować dopiero po spełnieniu wszystkich żądań reform. Z opublikowanego dzisiaj raportu wynika, że ​​szefowie państw i rządów UE chcą podjąć decyzję o negocjacjach akcesyjnych w grudniu.

10 procent: Kilka dni temu przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen odwiedziła Kijów po raz szósty od rozpoczęcia rosyjskiej wojny agresywnej przeciwko Ukrainie. „Jesteście już na ukończeniu ponad 90 procent drogi” – powiedziała w przemówieniu przed Parlamentem. Poczyniono już znacznie większy postęp, niż można było oczekiwać od kraju pogrążonego w wojnie.

Wybierać: W poniedziałkowy wieczór Wołodymyr Zełenski odrzucił wybory prezydenckie w marcu 2024 roku. To nie czas na wybory” – powiedział. Jego decyzja jest zgodna z konstytucją Ukrainy, która zabrania wyborów w stanie wojennym.

2. Czy ministrowie spraw zagranicznych G7 mogą uzgodnić stanowisko w sprawie Izraela?

Minister spraw zagranicznych Japonii Yoko Kamikawa wita Annalenę Baerbock.


Minister spraw zagranicznych Japonii Yoko Kamikawa wita Annalenę Baerbock.
:


Zdjęcie: dpa

Oprócz wojny na Bliskim Wschodzie, drugi dzień spotkania w Tokio obejmuje wojnę na Ukrainie i sytuację w regionie Indo-Pacyfiku.

Cytaty: „Jedność G7 jest ważniejsza niż kiedykolwiek, biorąc pod uwagę sytuację w Izraelu, Palestynie i Ukrainie oraz wyzwania w regionie Indo-Pacyfiku” – powiedział premier Japonii Fumio Kishida na początku spotkania. Jego kraj będzie współpracował z innymi krajami w celu uzyskania humanitarnej przerwy. Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Zieloni) również obiecała „intensywne działania na rzecz humanitarnego zawieszenia broni”, biorąc pod uwagę cierpienia ludności cywilnej na terytorium Palestyny. Jednocześnie podkreśliła wsparcie krajów G7 dla prawa Izraela do samoobrony.

Jednostka? Nie będzie łatwo wydać wspólne oświadczenie w sprawie wojny na Bliskim Wschodzie. Świadczą o tym zachowania związane z głosowaniem na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ pod koniec października. Podobnie jak Niemcy, Japonia, Wielka Brytania, Włochy i Kanada również wstrzymały się od głosu. Stany Zjednoczone głosowały przeciwko rezolucji, Francuzi głosowali za nią. Sama Japonia unikała zbyt wyraźnego opowiadania się po którejś stronie od czasu ataku Hamasu na Izrael. Jest w dużym stopniu uzależniona od importu energii ze świata arabskiego.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *