Najważniejsza dla Ciebie poniedziałek: W wojnie na Bliskim Wschodzie narasta krytyka rządu Izraela, w Brandenburgii sojusz uniemożliwia powołanie kolejnego administratora okręgu AfD, a na Islandii istnieje zagrożenie erupcją wulkanu.
1. Porozumienie między Izraelem a Hamasem?
2. Brak administratora okręgu AfD w okręgu Dahme-Spreewald
3 Polska czeka na nowy rząd
4. Plan awaryjny na wypadek strajku kolei
5. Punkt zwrotny na rynku samochodów elektrycznych
6. Kiedy wybuchnie wulkan na Islandii?
7. Co będzie ważne w tym tygodniu
1. Porozumienie między Izraelem a Hamasem?
„Wyciągnij ich z piekła!” » Protestujący w Tel Awiwie wzywa do uwolnienia osób porwanych przez Hamas 7 października.
:
Zdjęcie: Agencja Ochrony Środowiska
Podczas wojny z Hamasem izraelski premier Netanjahu także znajduje się pod coraz większą presją we własnym kraju. W wywiadzie zasugerował możliwą umowę z Hamasem dotyczącą zakładników.
Nadzieja dla zakładników: Czy Izrael zgadza się z organizacją terrorystyczną Hamas w sprawie uwolnienia większej liczby zakładników? Wypowiedź Netanjahu w niedzielnym wywiadzie dla amerykańskiej stacji NBC wzbudziła nadzieje. Netanjahu powiedział tam: „Mogłoby tak być, ale myślę, że im mniej o tym mówię, tym większe jest prawdopodobieństwo, że tak się stanie. „Jednocześnie podkreślił, że jeśli tak się stanie, będzie to spowodowane izraelskim naciskiem wojskowym na Hamas.
Zdjęcie: FAZ
Protesty w Izraelu: Według Netanjahu powrót zakładników jest „głównym celem wojny” i nie może być mowy o zawieszeniu broni bez powrotu zakładników. Ale to właśnie z powodu tej postawy izraelski rząd spotyka się z coraz większą krytyką. W weekend tysiące ludzi demonstrowało w całym kraju, żądając między innymi zawieszenia broni, aby zwiększyć szanse zakładników Hamasu na przeżycie i zwiększyć prawdopodobieństwo ich uwolnienia.
Krytyka Zachodu: Coraz głośniej słychać także na Zachodzie głosy krytyczne wobec działań izraelskich sił zbrojnych. „W ostatnich tygodniach zginęło zdecydowanie zbyt wielu Palestyńczyków i ucierpiało o wiele za dużo” – powiedział w ubiegły piątek sekretarz stanu USA Anthony Blinken. Prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie skrytykował, że nic nie usprawiedliwia zamachów bombowych i zabijania dzieci, kobiet i osób starszych. „Dlatego wzywamy Izrael, aby zaprzestał tego” – powiedział Macron. Katastrofalna sytuacja humanitarna w Strefie Gazy będzie także tematem poniedziałkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli.
więcej na ten temat
2. Brak administratora okręgu AfD w okręgu Dahme-Spreewald
Sven Herzberger (z lewej; bezpartyjny) i Steffen Kotré (z prawej; AfD) podczas debaty przed pierwszą turą głosowania na początku października
:
Zdjęcie: dpa
W okręgu brandenburskim w niedzielę w drugiej turze zmierzyli się niezależny Sven Herzberger i kandydat AfD Steffen Kotré. Ostatecznie wynik jest całkiem jasny.
Wybór: Niezależny Sven Herzberger, zdobywając 64,8 proc. głosów, zdecydowanie wygrał drugą turę wyborów do starostwa okręgu Dahme-Spreewald przeciwko Svenowi Kotré z AfD, który w niedzielę uzyskał 35,2 proc. Do głosowania wezwano 147 tys. zarejestrowanych wyborców, z czego prawie 48 proc. skorzystało z prawa głosu. W pierwszej turze głosowania, która odbyła się 8 października, obaj kandydaci stoczyli zacięty wyścig i każdy uzyskał około 35 procent, co oznacza, że wyraźnie zabrakło im większości absolutnej.
Kandydaci: W drugiej turze prawnika Herzbergera, który od 2017 r. jest burmistrzem gminy Zeuthen, poparły wszystkie partie z wyjątkiem AfD. Ich kandydat Steffen Kotré zasiada w Bundestagu od 2017 roku. Kotré jest przypisany do prawego krańca partii. Kotré wywołał już zamieszanie występem w rosyjskim programie propagandowym prezentera Władimira Sołowiewa oraz przemówieniem w Bundestagu, w którym oskarżył Ukrainę o odpowiedzialność za wojnę.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.