Czwartek, 18 maja, to „Święto Wniebowstąpienia”. Wiele kalendarzy wskazuje również „Dzień Ojca”. Czysty sekularyzm i podczas Dnia Matki? Czy jest jakiś link?
Może Cię również zainteresować: Bycie tatą stało się łatwe: Deggendorfer Praxis oferuje kursy dla przyszłych ojców
W czwartek 18 maja chrześcijanie obchodzą w tym roku uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Inni nie mogą się doczekać długiego weekendu lub (mokrej) wizyty z okazji Dnia Ojca. Ale co tak naprawdę kryje się za festiwalem? Katolicka Agencja Informacyjna (KNA) odpowiada na ważne pytania dotyczące święta:
Skąd pochodzi święto i co mówi o nim Biblia?
Nowy Testament mówi, że Jezus ukazał się swoim uczniom kilka razy po swoim zmartwychwstaniu w Wielkanoc, zanim wstąpił do nieba. Wniebowstąpienie jest wspomniane w trzech miejscach. W Ewangeliach Marka i Łukasza nie ma dat. W Dziejach Apostolskich czytamy, że Jezus był ze swoimi uczniami 40 dni, zanim powiedział: „Gdy to powiedział, został uniesiony na ich oczach, a obłok wziął go w górę i zabrał im sprzed oczu”.
Przeczytaj także: Ojcowie studiują: więcej czasu dla dzieci – nie tylko żywicieli rodziny
Według Katechizmu Katolickiego Wniebowstąpienie opisuje „ostateczne wejście ludzkiej natury Jezusa do chwały Bożej”. W języku biblijnym jest to wyrażone w kategoriach chmury i nieba.
Kiedy i od kiedy obchodzone jest święto?
Obchody były po raz pierwszy kojarzone ze świętem Pięćdziesiątnicy, zanim w IV wieku rozwinęło się niezależne święto. Na podstawie Dziejów Apostolskich Święto Wniebowstąpienia obchodzone jest 40 dnia po Wielkanocy. Z Wniebowstąpieniem związana jest obietnica Jezusa, że ześle Ducha Świętego, aby wzmocnić Jego naśladowców. Dlatego dziesięć dni po Wniebowstąpieniu chrześcijanie obchodzą Pięćdziesiątnicę, święto Zesłania Ducha Świętego.
Może Cię również zainteresować: Sondaż: 78% Niemców nie daje nic na Dzień Ojca
Czy Dzień Wniebowstąpienia jest wszędzie świętem państwowym?
W przeciwieństwie do Bożego Ciała, dziesięć dni po Zesłaniu Ducha Świętego, Wniebowstąpienie jest świętem państwowym we wszystkich niemieckich krajach związkowych. Dotyczy to również wielu krajów sąsiednich, takich jak Szwajcaria, Austria, Dania, Holandia, Belgia, Luksemburg i Francja, a także innych krajów, takich jak Norwegia, Szwecja, Finlandia, Islandia, Liechtenstein, Kolumbia, Haiti, Indonezja i Namibia. Natomiast Dzień Wniebowstąpienia nie jest świętem państwowym w klasycznych krajach katolickich, takich jak Włochy, Polska, Węgry czy Hiszpania. Tam uroczystość kościelna kończy się zwykle w następną niedzielę.
Gdzie powinno nastąpić Wniebowstąpienie?
Według tradycji biblijnej mówi się, że Jezus wstąpił do nieba z najwyższego punktu Góry Oliwnej. Tam – na wschód od Starego Miasta w Jerozolimie – znajduje się mała, prosta Kaplica Wniebowstąpienia, która od czasów krzyżowców była zarządzana przez Fundację Islamską („Wakf”). Od czasów osmańskich katolicka msza była tam dopuszczana tylko raz w roku, a mianowicie w święto Wniebowstąpienia Chrystusa. Z szacunku muzułmanie zbudowali Meczet Derwiszów, na dziedzińcu którego stoi kaplica, obok miejsca wniebowstąpienia „Proroka Jezusa do Allaha Wszechmogącego”, a nie nad nim.
Jakie zwyczaje związane są z Wniebowstąpieniem Chrystusa?
W celu podniesienia świadomości na temat Wniebowstąpienia figury Chrystusa były i są wyciągane przez dziurę w suficie kościoła, zwłaszcza w niektórych częściach południowych Niemiec i Austrii. Poza tym święto jest tradycyjnie obchodzone w wielu miejscach podczas nabożeństw i procesji na świeżym powietrzu. Do znanych procesji należą „Gymnicher Ritt” w Erftstadt koło Kolonii, pielgrzymka powozów do Telgte w Münsterland, zaślubiny morza w Cervii nad włoskim Adriatykiem oraz Procesja Świętej Krwi w Brugii w Belgii. W piątek po Wniebowstąpieniu przez miasto Weingarten w Górnej Szwabii przechodzi największa w Europie procesja konna Blutritt.
A co ma wspólnego Święto Wniebowstąpienia z Dniem Ojca?
Wielu łączy też festiwal z pijackimi wycieczkami w Dzień Ojca, kiedy grupy mężczyzn wyruszają z wózkami ręcznymi i beczkami piwa. W niektórych statystykach Wniebowstąpienie zajmuje smutne czołowe miejsce w wypadkach pod wpływem alkoholu. Z pewnością wiele wskazuje na to, że zgiełk Dnia Ojca może wynikać ze zwyczajów Wniebowstąpienia. Kroniki kościelne ujawniają, że już w XVII wieku niektóre procesje Wniebowstąpienia kończyły się alkoholem.
Przeczytaj także: Apel z okazji Dnia Ojca: policja w Vilshofen w ruchu z hasłem „uważaj”.
Od XIX wieku w niektórych dużych miastach rozwinęły się stamtąd tak zwane „szynkowe” obwody: przewoźnicy organizowali wycieczki bryczką po wsi. Kobiety nie były dozwolone w tych męskich grach. Następnie, w latach trzydziestych, holenderscy producenci cygar i rzeźnicy promowali Dzień Ojca jako odpowiednik ustanowionego Dnia Matki.
− kna/che
Więcej artykułów z tej sekcji można znaleźć w sekcji Zasady.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.