Dzień wojny w skrócie
Rosjanie w Donbasie dalej posuwają się do przodu – Charków pod ostrzałem po wizycie Zełenskiego
29 maja 2022, 21:25
W Ługańsku Rosja wywiera większą presję na Ukrainę. Wojska Kremla zacieśniły swój pierścień oblężniczy wokół bliźniaczych miast Siewżherodonieck i Łysychańsk. Wybuchy wybuchły również w Charkowie wkrótce po tym, jak prezydent Zełenski odwiedził tam żołnierzy. 95. dzień wojny w skrócie.
Wojska rosyjskie otaczają miasta Ługańsk
Rosja utrzymywała presję militarną na wschodzie kraju. Siewjerodoneck jest szczególnie sporny w Ługańsku. Wojska rosyjskie niemal całkowicie otoczyły miasto we wschodniej Ukrainie. „Wróg przeprowadził nowe operacje ofensywne” – donosiła armia ukraińska w regionie. Według gubernatora Serhija Gajdaja rosyjski atak trwa cały dzień, aw mieście już trwają walki uliczne.
Gajday ostrzegł, że sytuacja pogarsza się zarówno w Siewżherodoniecku, jak i w oddzielonych rzeką miastach partnerskich Łysychańsku. „Nadchodzący tydzień będzie bardzo trudny”. Między innymi w Łysychańsku rosyjski pocisk uderzył w budynek mieszkalny – poinformował gubernator w Telegramie. „Dziewczyna zmarła natychmiast, cztery osoby musiały zostać przewiezione do szpitala”. Według jego własnych oświadczeń, wcześniej podbił małe, strategicznie ważne miasteczko Lyman. Eksperci uważają teraz rosyjskie ataki za silniejsze niż na początku wojny z różnych powodów.
Selenskyj dziękuje żołnierzom Charkowa podczas ich wizyty
Niedługo po tym, jak pojawiły się informacje o wizycie na froncie ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, zbombardowano wschodnioukraińskie miasto Charków. Według ukraińskich mediów ucierpiała część drugiego co do wielkości miasta w kraju, powiedział burmistrz Charkowa Ihor Terechow. Nie podał dalszych szczegółów. Była to pierwsza znana wizyta Zełenskiego na linii frontu na wschodzie kraju od początku inwazji rosyjskiej. W Charkowie Zełenskij wyczuł zniszczenia spowodowane wojną. Nagranie wideo opublikowane na oficjalnym prezydenckim kanale Telegram pokazało między innymi, jak Zełenski odznaczał żołnierzy. „Jestem niezmiernie dumny z naszych obrońców. Każdego dnia ryzykują życiem w walce o wolność Ukrainy” – powiedział Zełenskij.
Komisja Europejska przedstawia kompromis w sprawie embarga na ropę
W sporze o plany wprowadzenia europejskiego embarga na Rosję Komisja Europejska przedstawiła nową kompromisową propozycję. Projekt początkowo przewiduje dopuszczenie jedynie do stopniowego wycofywania importu ropy przewożonej statkiem. Ropa transportowana ogromnym rurociągiem „Przyjaźń” byłaby więc zwolniona z embarga do odwołania. Pozwoliłoby to Rosji na kontynuowanie części jej interesów z firmami z UE. Według UE, gazociągiem Drużba przeszła około jedna trzecia całkowitego wolumenu dostaw. Zaopatruje rafinerie na Węgrzech, Słowacji iw Czechach, a także w Polsce i Niemczech.
Ambasador nie zakłada, że zostanie użyta broń nuklearna
Ambasador Rosji w Londynie Andrei Kelin nie spodziewa się, że jego kraj użyje broni jądrowej na Ukrainie. Zgodnie z rosyjskimi przepisami wojskowymi jest to zapewnione tylko wtedy, gdy istnienie Rosji jest zagrożone, powiedział Kelin w wywiadzie dla BBC. „To nie ma nic wspólnego z obecną operacją”. Zapytany, czy sądzi, że prezydent Władimir Putin byłby gotowy do ataku nuklearnego na Wielką Brytanię, gdyby wojna się nasiliła, ambasador odpowiedział, że nie. Ten i podobne scenariusze były publicznie omawiane w rosyjskiej telewizji państwowej kilka tygodni temu.
Erdogan potwierdza „nie” dla ekspansji NATO na północ
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan trzyma się swojego weta w sprawie ekspansji NATO na północ, nawet po rozmowach ze Szwecją i Finlandią. „Dopóki Tayyip Erdogan jest głową państwa tureckiego, nie możemy powiedzieć „tak” członkostwu w NATO dla krajów, które wspierają terroryzm”, powiedział Erdogan, według gazety Hurriyet. Kraje nie podjęły oczekiwanych środków w walce z terroryzmem. Erdogan oskarża ich o wspieranie „organizacji terrorystycznych”, takich jak zdelegalizowana Kurdyjska Partia Robotnicza PKK. Ankara domaga się również ekstradycji podejrzanych o terroryzm z obu krajów.
Esken obniża roczne oczekiwania dotyczące wydatków na obronę
Tymczasem lider SPD, Saskia Esken, złagodził oczekiwania co do dokładnego rocznego przestrzegania tak zwanego celu 2% niemieckich wydatków na obronę. „Nie osiągniemy celu 2% co roku w ten sam sposób”, powiedział Esken „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”. Przewodnicząca SPD jako przyczynę podała wahania w dostawach uzbrojenia. Cel 2% wskazuje, że ponad 2% produktu krajowego brutto powinno być inwestowane w obronę każdego roku. Członkowie NATO obiecali to zrobić.
Więcej artykułów o wojnie ukraińskiej
Wszystkie późniejsze wydarzenia można przeczytać na naszym live tickerze dotyczącym wojny na Ukrainie.
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.