Według Departamentu Statystyki na Litwie zarejestrowano 37 289 ukraińskich uchodźców wojskowych.
„Na poziomie Unii Europejskiej <...> według liczby zarejestrowanych Ukraińców otrzymujących status 100 tys. ludności, Litwa zajmuje drugie miejsce po Czechach.
W wartościach bezwzględnych Litwa zajmuje piąte miejsce pod względem napływu Ukraińców” – zauważył szef departamentu migracji podczas środowej dyskusji komisji Seimas Future na temat uchodźców wojennych.
Według niej większość ukraińskich kobiet i dzieci przyjeżdża na Litwę.
A mężczyzn jest znacznie mniej – według reżysera nie przychodzą, bo czuje, że ma obowiązek opiekować się rodziną.
„Większość z nich to kobiety z dziećmi. W sumie około 46% dzieci. Potrzebują mieszkania, przedszkoli, całego pakietu usług socjalnych i pracy, bo kobiety chcą utrzymać siebie i swoje rodziny” – powiedział E. Gudzinskaitė.
Według niej obcokrajowcy również potrzebują lekcji litewskiego, aby się odświeżyć.
Studenci również mają problemy, ponieważ nie mówią po litewsku i mają niewielkie możliwości dostępu do szkolnictwa wyższego na Litwie.
70 proc. Wszyscy odwiedzający Ukraińcy przebywają w trzech miastach – Wilnie, Kownie i Kłajpedzie – powiedziała E. Gudzinskaitė.
W Wilnie może brakować przedszkoli i noclegów
To prawda, że według niej w stolicy są już problemy z przedszkolami i mieszkaniami.
„Już widzimy problemy z powodu ograniczonej liczby przedszkoli w Wilnie, może być dużo wolnych miejsc pracy, ale jak zwykle są problemy mieszkaniowe.
Teraz jest euforia, gdy ludzie oferują swoje zakwaterowanie, ale poczekajmy trochę, aż ta euforia opadnie, a wtedy będziemy mieli realną sytuację, że będziemy mieli zakwaterowanie, w którym będziemy mogli przyjąć obcokrajowców.
Teraz to euforia, gdy ludzie oferują swoje zakwaterowanie, ale poczekajmy trochę, aż ta euforia opadnie.
Pamiętamy dawne czasy, że cudzoziemcowi nie jest tak łatwo znaleźć mieszkanie na Litwie – zaznaczył dyrektor Departamentu Migracji.
Uciekający przed wojną Ukraińcy zostali zwolnieni z obowiązku zadeklarowania miejsca zamieszkania na Litwie. Tak, zdaniem lidera, czynione są starania, aby skłonić ludność do przyjęcia Ukraińców.
Ukraińcy raczej nie będą chcieli przenieść się do mniejszych litewskich miast, gdzie podaż mieszkań może być wyższa, ale nie ma tam przedszkoli ani pracy.
E.Gudzinskaitė powiedziała, że na Litwę przyjeżdża wielu wykształconych ludzi, ale ostrzegła, że prawdopodobnie nie zostaną w naszym kraju.
Nie inwestowałbym w nadziei, że ten atut pozostanie na korzyść Litwy.
„Jest dużo wykształconych dorosłych, z kilkoma maturzystów, jest dużo ludzi, którzy opuścili biznes na Ukrainie, przyjechali tu, żeby uciec przed wojną. Ten atut przygotowuje się do powrotu na Ukrainę. by pozostać na korzyść Litwy, nie inwestowałbym w nią.
Być może jest tu więcej osób pasywnych, bardziej siedzących, czyli mniej przedsiębiorczych” – powiedziała.
Minister: 800 Ukraińców uczy się angielskiego
Odpowiadając na uwagę o ukraińskich studentach, uczestnicząca w dyskusji minister edukacji, nauki i sportu Jurgita Šiugždinienė zwróciła uwagę, że rząd planuje przyznać stypendia w wysokości 300 euro 700 studentom z Ukrainy.
A od września studenci otrzymają zwrot kosztów w wysokości 60%. czesne.
Szkolnictwo wyższe, zdaniem ministra, zwolniło już swoich ukraińskich studentów z podatków.
„800 ukraińskich studentów już studiuje na Litwie. Nie ma problemu z nauką angielskiego w naszych programach angielskiego” – powiedział J. Šiugždinienė.
Według niej uczniowie będą mieli również możliwość nauki języka litewskiego.
Według J.Šiugždinienė na Litwie jest około 250 nowoprzyjętych ukraińskich studentów, a według ministra większość z nich będzie uczestniczyć w studiach częściowych dopiero wiosną.
Mile widziani są także ukraińscy naukowcy na Litwie – według ministra planowane jest ich włączenie 2 mln. euro.
Celem jest, aby Ukraińcy mieli możliwość studiowania zarówno języka litewskiego, jak i języka i literatury ukraińskiej w litewskich szkołach ogólnokształcących, a także mogli kontynuować naukę na odległość w szkołach ukraińskich.
Obecnie do szkół uczy się około 6,3 tys. osób. studenci. Prawie 1 tys. dzieci – w przedszkolach.
„Obecnie do szkół uczy się ok. 6,3 tys. osób. Uczniowie. Prawie 1 tys. do przedszkoli” – wyjaśnił minister edukacji, nauki i sportu.
Umożliwi tworzenie większych grup w przedszkolach
Zgodziła się, że jest problem z miejscami w przedszkolu, ale minister powiedział, że istnieją plany rozwiązania tego problemu poprzez zmianę standardów higieny.
„Wspólnie z Ministerstwem Zdrowia już szykujemy zmiany standardów higieny – nieco rozszerzymy możliwość posiadania większych grup przedszkolnych. Nasze dzieci na pewno nie ucierpią <...>zwiększymy liczbę dzieci dozwolonych na wszystkich poziomach w grupie przedszkolnej o dwoje dzieci” – powiedziała J.Šiugždinienė.
Zwiększymy liczbę dzieci przyjmowanych do grupy żłobkowej na wszystkich poziomach o dwoje dzieci.
Według niej na Litwę przyjechało ponad tysiąc osób. Nauczyciele ukraińscy: „Głównie języki i literatura angielska i ukraińska. … Nauczyciele już rozpoczęli pracę w niektórych gminach”.
Według ONZ od wybuchu wojny na Ukrainie miesiąc temu kraj opuściło ponad 4 miliony osób. ludności, ponad 2,3 mln. pojechali do Polski.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.