Ekonomista chwali Roberta Habecka w „Markusie Lanzie” – embargo gazowe na Rosję jest możliwe

Rüdiger Bachmann jest studentem ekonomii na Uniwersytecie Notre Dame w Stanach Zjednoczonych.Obraz: zrzut ekranu zdf

telewizja

28 kwietnia 2022, 06:0228 kwietnia 2022, 06:03

Aleksandra Karg

We wtorek dowiedzieliśmy się, że Władimir Putin zakręca kurki gazowe w Polsce i Bułgarii. Tę rosyjską decyzję omawiał w środę wieczorem „Markus Lanz” – rosyjskie posunięcie może mieć konsekwencje także w Niemczech.

W audycji ekonomista Rüdiger Bachmann był przekonany, że wycofanie rosyjskiego gazu może być w tym kraju tolerowane i pochwalił pracę wicekanclerza Roberta Habecka.

Oto goście „Markusa Lanza” 27 kwietnia:

  • Omid Nouripour (Sojusz 90/Zieloni)
  • Claudia Kade, dziennikarka
  • Rüdiger Bachmann, ekonomista

Omid Nouripour: „Znak siły i terroru”

markus-lanz-27042022

Omis Nouripour jest przewodniczącym partii Alliance 90/Les Verts od 2021 roku.Obraz: zrzut ekranu zdf

Do odwołania kraje Polska i Bułgaria nie będą już zaopatrywane w rosyjski gaz. Ogłosili to we wtorek przywódcy polityczni Kremla. Według lidera Partii Zielonych Omida Nouripoura jest to sygnał konfrontacji Rosji z UE. Władimir Putin chciał wysłać „znak siły i terroru”.

Ekonomista Rüdiger Bachmann rozmawiał z „Markusem Lanzem” o „próbie podziału” Rosji. Putin chce zasiać niepewność, ale też uzyskać wyższe premie za ryzyko na giełdzie i podnieść ceny energii. Według Bachmanna interesujące byłoby zobaczyć, jak członkowie Unii Europejskiej zareagowaliby na tę sytuację.

Dziennikarka Claudia Kade uznała wstrzymanie dostaw gazu do Polski i Bułgarii za ostrzeżenie ze strony Rosji. Po negocjacjach Roberta Habecka z polskim rządem w sprawie współpracy w zakresie dostaw energii było to „mrugnięcie okiem Putina” mówiące: „Zwolnij!”

Czy zatem, biorąc pod uwagę reakcję Putina, mądra decyzja, aby Niemcy uniezależniały się od Rosji? A co się stanie, jeśli Putin również zakręci kurek z gazem w tym kraju?

markus-lanz-27042022

Wycieczka do „Markus Lanz” w środowy wieczór.Obraz: zrzut ekranu zdf

Ekonomista pokłada nadzieję w Robercie Habecku

Dla Omida Nouripoura wycofanie się z rosyjskiej ropy i gazu jest absolutnie konieczne. W „Markus Lanz” było jasne: „Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby jak najszybciej wyjść z tej sytuacji. » W przypadku oleju dzieje się to dość szybko. „Mamy nadzieję, że wyjdziemy przed latem” – powiedział Nouripour.

Chociaż zależność Niemiec od ropy naftowej jest mniejsza, rząd federalny twierdzi, że stopniowe wycofywanie się z dostaw gazu jest trudniejsze. A jak pokazuje klip z „Markusa Lanza”, przed embargiem ostrzegają głównie przedstawiciele firm.

Ekonomista Rüdiger Bachmann nie podziela jednak obawy, że opuszczenie kraju zniszczy niemiecką gospodarkę. „Nie rozumiem, dlaczego niszczymy w ten sposób naszą gospodarkę” – powiedział Bachmann w programie. Tym bardziej, że Niemcy i tak w dłuższej perspektywie chcą całkowicie przejść na energię odnawialną.

Niemiecko-amerykański ekonomista przyznał:

„Jest oczywiste, że doprowadzi to do recesji politycznej”.

Nie wyjaśnił jednak, jak wysoka to może być wysokość. Zamiast tego Bachmann wyraził duże zaufanie do przygotowań i wysiłków Roberta Habecka, ponieważ to, co udało się osiągnąć z ropą, było możliwe również z gazem. „Nasz argument jest taki: Habeck i jego ludzie są tak dobrzy, że mogą to zrobić za pomocą gazu” – stwierdził niemiecko-amerykański naukowiec.

markus-lanz-27042022

Claudia Kade kieruje działem politycznym gazety „Die Welt”.Obraz: zrzut ekranu zdf

Zdaniem dziennikarki „Welt” Claudii Kade, czasami silne powiązania i uzależnienie prywatnych firm od Rosji tylko pokazują, „że niektóre firmy również weszły na złą drogę”. W końcu prędzej czy później dowiemy się, kto miał smykałkę do uwolnienia się od rosyjskiego gazu i jego skutków.

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *