W tym roku w UE jest jeszcze kilka wyborów. Szczególnie emocjonujące powinny być wybory parlamentarne w Polsce iw Holandii. W Hiszpanii mogą odbyć się nowe wybory.
W tym roku zagłosują miliony europejskich wyborców. W szczególności wyniki w Polsce iw Holandii należy śledzić z dużym zainteresowaniem w UE. W następujących krajach UE nadal odbywają się wybory w 2023 r.:
Konkurencja dla PiS w Polsce
15 października będzie w Polsce wybrali nowy parlament. Obecnie prym wiedzie rządząca narodowo-konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość, w skrócie PiS.
Platforma Obywatelska ze swoim prezesem Donaldem Tuskiem, byłym premierem i przewodniczącym Rady UE, w sondażach coraz bardziej zbliża się jednak do PiS. Partia rządząca musi więc drżeć o absolutną większość w parlamencie.
Jeśli PiS ponownie wygra wybory, będzie to trzecia kadencja z rzędu. Do tej pory prawicowy rząd notował starcia z Brukselą. Punktami spornymi były niezawisłość sądownictwa, wolność prasy, prawa kobiet i członków mniejszości oraz cele klimatyczne.
Holandia przed ekscytującymi wyborami parlamentarnymi
Po koalicji Marka Rutte w lipcu zerwane w sporze o politykę migracyjną latem wybory parlamentarne zaplanowano w Holandii na 22 listopada. Rutte, znany ze swojej wytrwałości, zapowiedział polityczną emeryturę.
Jego konserwatywno-liberalna Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji dobrze radzi sobie w sondażach. Zieloni i Socjaldemokratyczna Partia Pracy startują ze swoim głównym kandydatem Fransem Timmermansem i również dobrze wypadają w sondażach.
Jednak prawicowo-populistyczny Ludowy Ruch Obywatelski i prawicowa Partia Wolności również robią to samo. W ten sposób pozostawili za sobą partię chadecką CDA i liberalną lewicę D66.
Hiszpanię mogą czekać nowe wybory
30 września na Słowacji zostaną wybrane nowe parlamenty. Wybory parlamentarne zbliżają się także w Luksemburgu: 8 października Luksemburczycy pójdą do urn.
Tymczasem w Hiszpanii mogą się odbyć nowe wybory. TO Lipcowe wybory nie przyniosły jednoznacznych wyników. Ani socjalistyczna partia robotnicza PSOE ustępującego premiera Pedro Sáncheza, ani konserwatywna Partia Ludowa nie zdobyły wystarczającej liczby głosów, by rządzić samodzielnie. Trudno też znaleźć większość w ewentualnych koalicjach.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.