Ekspert ds. Ukrainy: „Trudne czasy dla długiej wojny”

Ekspert wojskowy Wolfgang Richter w ZDFheute na żywo.

2 października 2023 | 21:07 minut


Co to może oznaczać dla przebiegu wojny i jak scharakteryzować spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE w Kijowie? Ekspert wojskowy i emerytowany pułkownik Wolfgang Richter wyjaśnia na żywo w ZDFheute, co może się stać, jeśli niektóre kraje zrzekną się pomocy dla Ukrainy.

Tak twierdzi Wolfgang Richter…

…jak zakwalifikować spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE

Dla Richtera spotkanie UE w Kijowie należy postrzegać przede wszystkim jako symboliczne. Stało się już jasne, że początkowo wsparcie UE dla Ukrainy było niepewne i obecnie podejmowane są wysiłki, aby przeciwdziałać temu wrażeniu. Richter wyróżnia w szczególności trzy kraje: Polskę, Słowację i Węgry.

UE zobowiązała się np. do wyprodukowania w ciągu roku miliona granatów dla Ukrainy czy przeszkolenia ukraińskich żołnierzy na myśliwcach F-16. To jeden z powodów, dla których Richter uważa, że ​​wsparcie będzie kontynuowane w tym roku.

Po raz pierwszy w Kijowie odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE poza Unią Europejską. Chodzi o wysłanie sygnału wsparcia dla Ukrainy.

2 października 2023 | 01:41 minut


…co oznaczałoby koniec wsparcia Słowacji dla Ukrainy

Zdaniem Richtera zakończenie wsparcia militarnego Słowacji dla Ukrainy w krótkim okresie niczego nie zmieni. Słowacja dostarczyła już Ukrainie część systemów uzbrojenia w ramach wymiany pierścieni, ale zapasy są obecnie coraz bardziej uszczuplone.

Jednak oprócz materiału należy zwrócić uwagę także na inne czynniki. Należy także wziąć pod uwagę, że w dłuższej perspektywie rezerwy kadrowe Ukrainy ulegną wyczerpaniu i istnieje ryzyko znacznych strat demograficznych na Ukrainie.

Korespondent ZDF Ulf Röller mówi o „wspaniałych obrazach” ze spotkania w Kijowie, ale niepewność rośnie.

2 października 2023 | 09:09 minut


…co by się stało, gdyby Polska wycofała swoje wsparcie dla Ukrainy

Zdaniem sędziego, Polska odgrywa szczególną rolę we wspieraniu Ukrainy. Bo Polska już w przeszłości dała Ukrainie „dużo, bardzo dużo”. ALE teraz Polska chce rozszerzyć swoją obecność wojskową i stać się „najsilniejszą potęgą militarną w Europie”.

Tylko odgłosy kampanii wyborczej dochodzące z Warszawy?

21 września 2023 | 02:47 minut


Ale Polska prawdopodobnie również będzie szanować swoje zobowiązania wobec Ukrainy – uważa Richter. Zauważa także, że inne kraje europejskie, takie jak Francja, Niemcy i Wielka Brytania, nie wyraziły jeszcze oznak wątpliwości co do swojego wsparcia dla Ukrainy.

Niemcy dostarczyły Ukrainie dodatkową broń i sprzęt wojskowy. Rząd federalny opublikował odpowiednią listę.

5 sierpnia 2023 | 00:21 minut


…jak brak amerykańskiego wsparcia wpłynie na wojnę na Ukrainie

Zdaniem Richtera wycofanie wsparcia USA byłoby dla Ukrainy dramatyczne. Pod względem finansowym Stany Zjednoczone są największym zwolennikiem kraju atakowanego przez Rosję, a około dwie trzecie pomocy pochodzi z tego kraju.

Wiele krajów pomaga Ukrainie w walce z Rosją, w tym Stany Zjednoczone. Najważniejsze wsparcie pochodzi od instytucji europejskich i wynosi prawie 85 miliardów euro.

2 października 2023 | 00:59 minut


Przed kolejną kampanią wyborczą w USA Joe Biden prawdopodobnie będzie musiał ogłosić ograniczenia pomocy dla Ukrainy w walce o głosy, gdyż są one niepopularne w amerykańskim społeczeństwie. Długoterminowa wojna nie leży w interesie Kijowa, ani w interesie państw zachodnich zresztą.

Aktualne informacje na temat rosyjskiego ataku na Ukrainę można w każdej chwili znaleźć na naszym blogu na żywo:

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *