Ekspert od wojny ukraińskiej: w Kijowie w Donbasie są trudne miesiące

Obejrzyj pełny wywiad z ekspertem wojskowym Gustavem Gresselem tutaj.

19.03.2023 | 04:18 minut


Chociaż walki w Donbasie i wokół Bachmutu są zacięte, wydaje się, że w ogólnej sytuacji wojny na Ukrainie niewiele się ostatnio zmieniło.

Ekspert wojskowy Gustav Gressel wyjaśnia, dlaczego wiosenna ofensywa Rosji kończy się niepowodzeniem, czy Kijów może przeprowadzić kontratak i jak ważne są dostawy myśliwców z krajów NATO dla ukraińskiej obrony powietrznej.

Obejrzyj cały wywiad w powyższym filmie i przeczytaj fragmenty tutaj. Tak mówi Gustav Gressel…

…o nieskuteczności rosyjskiej ofensywy wiosennej:

Zdaniem eksperta wojskowego Gressela, obrazy rosyjskiej ofensywy wiosennej, które teraz widzimy, nie są tym, czego oczekiwaliśmy z góry. Choć front w Donbasie nie jest „całkowicie statyczny”, zarządzona przez Kreml ofensywa ogranicza się do niewielkich odcinków.
Gressel za przyczynę uważa wcześniejsze straty wojsk rosyjskich w wojnie napastniczej przeciwko Ukrainie. Armia rosyjska została już w dużej mierze pokonana w „pierwszej rundzie” wojny „i teraz walczy z rezerwistami, z oficerami, którzy musieli bardzo szybko przejść szkolenie, aby móc w ten czy inny sposób dostać się na front”. Ten brak doświadczenia znajduje również odzwierciedlenie w obecnych rosyjskich próbach ataku, mówi Gressel.

Sytuacja w Bachmucie jest niepewna dla ukraińskich żołnierzy.

16.03.2023 | 01:26 min


…o zdolności Ukrainy do kontrofensywy:

Niemniej jednak obecnie nie można przewidzieć ukraińskiej kontrofensywy. Kijów musi najpierw odeprzeć rosyjskie ataki i uniknąć nadmiernych strat terytorialnych. Gdyby wojska kremlowskie były wystarczająco osłabione, pojawiłyby się „luki na froncie rosyjskim”.

Teraz byłby dobry moment na ukierunkowaną ukraińską kontrofensywę, powiedział Gressel. Zaznacza jednak, że Ukraina rozmieszcza prawie jedną trzecią swojej armii na froncie w Donbasie „o długości około 80 kilometrów”, który też się wyczerpie. „Prawdopodobnie będą jeszcze dwa lub trzy trudne miesiące dla Ukrainy”, mówi Gustav Gressel, ale ogólne „zużycie” przemawia na korzyść Kijowa.

…o tym, jak myśliwce MiG pomagają Ukrainie w obronie powietrznej:

Ukraina ogłosiła dziś nowe ataki rosyjskich dronów. Szczególnie dotknięty został region wokół Lwowa na zachodzie kraju.

18.03.2023 | 01:35 min


Dlatego ważne jest, aby Ukraina miała wystarczająco dużo sprawnej „broni myśliwskiej”, wyjaśnia Gustav Gressel. Polska i Słowacja próbowały pokazać prezydentowi USA Joe Bidenowi, że do Kijowa można też dostarczyć myśliwce bez ryzyka dalszej eskalacji konfliktu.

Najnowsze wiadomości na temat rosyjskiego ataku na Ukrainę można znaleźć w dowolnym momencie na naszym blogu na żywo:

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *