Eksplozje po zakończeniu zawieszenia broni przez Putina – aluzja do „sojuszu czołgów” przeciwko Rosji

  1. Strona główna
  2. Polityka

Utworzony:

Od: Wiktoria Krumbek

Putin zarządził zawieszenie broni na prawosławne Boże Narodzenie. Niemniej jednak po rosyjskich bombardowaniach podczas wojny na Ukrainie zdarzały się ofiary śmiertelne i ranne.

Aktualizacja z 7 stycznia, godz. 22:00: Wkrótce po oficjalnym zakończeniu zawieszenia broni ogłoszonego przez przywódcę Kremla Władimira Putina, władze regionu wokół Charkowa na wschodzie Ukrainy zgłosiły kilka eksplozji. „Uwaga dla mieszkańców Charkowa i regionu: pobyt w schroniskach. Okupanci znowu strajkują!” – napisał w sobotę wieczorem w Telegramie gubernator Ołeh Synehubow. Według wstępnych doniesień jest jedna ofiara śmiertelna – powiedział Synehubow. Niemal natychmiast po godzinie 22:00 czasu środkowoeuropejskiego ogłoszono również alarm powietrzny w regionach z Połtawy, Dniepropietrowska, Zaporożu, Ługańsku i na półwyspie Morza Czarnego na Krymie, który został zaanektowany przez Rosję.

Gorąca wiadomość o wojnie na Ukrainie: Charków zgłasza eksplozje po zakończeniu zawieszenia broni przez Putina

W czwartek Putin jednostronnie zarządził 36-godzinne zawieszenie broni, podając jako powód Boże Narodzenie, które wielu prawosławnych obchodzi 7 stycznia. Kijów odrzucił rosyjskie postępy wprost jako hipokryzję, a wielu międzynarodowych obserwatorów nazwało to czysto propagandowym gestem. Podczas oficjalnego obowiązywania zawieszenia broni Moskwa przyznała, że ​​będzie nadal przeciwdziałać ukraińskim atakom na linię frontu. Według źródeł ukraińskich, w wyniku rosyjskiego ostrzału w miejscowości Bachmut we wschodnim obwodzie donieckim zginęło także dwóch cywilów.

Obecna wojna na Ukrainie: Zelenskyj umieszcza dziesiątki rosyjskich artystów na liście sankcji

Aktualizacja z 7 stycznia, godz. 22:00: Ukraina umieściła dziesiątki rosyjskich artystów i innych osób publicznych na liście sankcji. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych na arenie międzynarodowej nazwisk w dekrecie wydanym w sobotę przez kancelarię prezydenta Ukrainy jest mieszkająca w Wiedniu śpiewaczka operowa Anna Netrebko, krytykowana za bliskość z Kremlem. Aktywa jej i 118 innych osób – w tym trzech obywateli Ukrainy – zostaną zablokowane na Ukrainie, jeśli takie istnieją. Na liście sankcji znalazł się także znany rosyjski muzyk Filip Kirkorow oraz aktor i reżyser Nikita Michałkow.

Ukraińskie media podały również, że pod koniec grudnia prezydent Wołodymyr Zełenski odebrał obywatelstwo 13 duchownym Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej. Początkowo nie wiedzieliśmy, kto to był. Powiedział, że ponieważ odpowiedni dekret zawiera dane osobowe, nie został opublikowany.

Ukraiński Kościół Prawosławny był tradycyjnie ściśle związany z Rosją i całkowicie odłączył się od Moskwy dopiero po rosyjskiej inwazji w lutym ubiegłego roku. Biorąc pod uwagę trwającą ponad 10 miesięcy rosyjską wojnę agresywną, kierownictwo Kijowa postrzega związki Cerkwi z Rosją jako zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

Ostatnio na przykład nie przedłużono umów na użytkowanie dwóch głównych kościołów Kijowskiego Klasztoru Jaskiniowego, który jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po raz pierwszy nowa Ukraińska Cerkiew Prawosławna odprawiła tam w weekend nabożeństwo bożonarodzeniowe.

Aktualizacja z 7 stycznia, 21:00: Jeśli Ukraina postawi na swoim, obiecana dostawa czołgów Marder na tym się nie skończy. Apele o czołgi podstawowe Leopard 2 na wojnę na Ukrainie również wydają się być coraz głośniejsze. Były ambasador Andrij Melnyk już na krótko przed Bożym Narodzeniem zrezygnował z ewentualnego „sojuszu czołgów” przeciwko Rosji. Także Oprócz solidarności z protestami w Iranie, w sobotę wizytę złożyła przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola CSU– Rekolekcje grup narodowych w Seeon Rozmowa o wojnie z Rosją w sprawie żądanej dostawy czołgów Leopard na Ukrainę. Prośbę, którą wyraziła już m.in. CSU, ale też inne partie.

Wojna ukraińska: może powstać „sojusz pancerny” przeciwko Putinowi i Rosji

Niemcy obecnie niechętnie dostarczają Leopardy na wojnę na Ukrainie. Jednak chcieć forbesa dowiedziała się, że będzie coraz więcej sygnałów świadczących o chęci przyłączenia się kilku państw UE do ewentualnej inicjatywy. Ponadto „Forbes” donosi, że niektóre państwa NATO widzą w sobie możliwość rozstania się z czołgami podstawowymi bez utraty zdolności do obrony.

Wydaje się, że Polska, Finlandia, a także Dania wyraźnie widzą siebie w sytuacji, w której mogłyby zapewnić dodatkowe wsparcie dla wojny na Ukrainie, gdyby taki sojusz czołgów przeciwko rosyjskiej wojnie napastniczej rzeczywiście doszedł do skutku.

Wojna na Ukrainie: świąteczny rozejm Putina nie powiódł się

Aktualizacja z 7 stycznia, 17:34: Po prawdopodobnym niepowodzeniu wezwania do broni, ogłoszonego pierwotnie przez Rosję w piątek, doszło do śmierci w walkach podczas prawosławnego okresu Bożego Narodzenia na Ukrainie. Prokuratura Generalna Ukrainy poinformowała w sobotę, że w piątek w Bachmucie w obwodzie donieckim zginęło dwóch cywilów, a 13 zostało rannych.

Zawieszenie broni przez Putina na Ukrainie: Rosja kontratakuje

Aktualizacja z 7 stycznia, 14:25: Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że pomimo zawieszenia broni armia rosyjska walczy na Ukrainie. „Wszystkie pozycje armii ukraińskiej, z których prowadzono ostrzał, zostały zmiażdżone przez siły rosyjskie, które odpowiedziały ogniem” – powiedział w sobotę rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony Igor Konaszenkow. Działania bojowe miały miejsce w obwodzie donieckim, chersońskim i zaporoskim. Według Konaszenkowa sama Rosja przestrzega narzuconego zawieszenia broni, które kończy się o godzinie 22:00 CET w sobotę wieczorem. Od samego początku wielu międzynarodowych obserwatorów wątpiło, czy rosyjska broń naprawdę będzie milczeć.

Brak zawieszenia broni na Ukrainie: Rosja atakuje region Chersoniu

Aktualizacja z 7 stycznia, 11:41: Pomimo jednostronnego zawieszenia broni przez Rosję, dwie walczące frakcje podobno nadal walczyły na „rutynowym poziomie”. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii napisało na Twitterze. Najcięższe walki toczyły się w miejscowości Kremina w obwodzie oblastskim. Od trzech tygodni na zalesionym terenie toczą się walki wokół Kremina. Ministerstwo stwierdziło, że obie strony „najprawdopodobniej mają trudności z powstrzymaniem ognia artyleryjskiego”.

Ogłoszone przez Putina „zawieszenie broni” nie trwa również w innych częściach Ukrainy. W ciągu ostatnich 24 godzin zgłoszono podobne ataki na ludność cywilną w co najmniej siedmiu regionach Ukrainy Niepodległy Kijów zgłoszone. Co najmniej trzy osoby zginęły, a 14 zostało rannych. Tylko w piątek wojska rosyjskie ostrzeliwały południowy region Chersoniu 39 razy, powiedział w sobotę gubernator Jarosław Januszewicz. „Atakowali pokojowe osady w okolicy za pomocą artylerii, wyrzutni rakiet, moździerzy i czołgów” – powiedział Januszewicz.

Ukraina atakuje Rosję pomimo „rozejmu” Putina – wcześniej 100 rosyjskich żołnierzy zostało rannych

Pierwszy raport z 7 stycznia: Kijów/Moskwa – nakazał to prezydent Rosji Władimir Putin zawieszenie broni w prawosławne Boże Narodzenie. 36-godzinne zawieszenie broni obowiązuje od piątku 6 stycznia od godziny 10:00 do soboty 7 stycznia do godziny 22:00 czasu środkowoeuropejskiego. Ale dla Ukrainy jest to tylko obłudny czerwony śledź. W piątek na Ukrainie ogłoszono alarm lotniczy a armia ukraińska zaatakowała armię rosyjską. W sobotę wieczorem rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła drona nad Sewastopolem.

Ukraińscy żołnierze uderzyli w rosyjską bazę wojskową – 100 rannych

Już przed Władimir Putin zawieszenie broni, doszło między nimi do potyczek Rosja i Ukrainy. Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w ataku 5 stycznia rannych zostało nawet 100 rosyjskich żołnierzy. Rosyjska baza wojskowa została zbombardowana we wsi Hawrylówka Druha w obwodzie chersońskim w pobliżu Krymu – poinformował w piątek sztab generalny w swoim raporcie sytuacyjnym na Facebooku.

W Chersoniu mieszkaniec przechodzi obok płonącego domu. (Ikoniczny obraz) © Libkos/dpa

„Do lokalnych szpitali przyjęto do 100 rannych żołnierzy. Informacje o zabitych okupantach są weryfikowane” – napisano w raporcie, jak poinformowała ukraińska platforma informacyjna Ukrinform.

Ukraińskie ataki pomimo „rozejmu” Putina – dron zestrzelony pod Sewastopolem

W czasie zawieszenia broni strona rosyjska poinformowała o ataku drona na zaanektowany przez Rosję Półwysep Krymski. Bezzałogowy obiekt latający został zestrzelony w sobotę rano nad molo w pobliżu Sewastopola, bazy morskiej rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, jak napisał gubernator miasta Michaił Raswoszajew na swoim kanale Telegram, według państwowej agencji Tass. „Nawet święta Bożego Narodzenia nie powstrzymają tych nieludzkich istot przed atakiem na nasze bohaterskie miasto” – dodał Razwożajew. (vk)

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *