Stan: 19.12.2022 18:20
Ważna dla dostaw paliw na północnym wschodzie rafineria w Schwedt wkrótce otrzyma ropę z Polski i Kazachstanu – w związku z wejściem w życie embarga na rosyjską ropę. Rząd federalny nie spodziewa się wzrostu cen paliw.
Mimo nałożonego na Rosję embarga na ropę, niemiecki rząd uważa, że dostawy ropy naftowej do rafinerii PCK w Schwedt są bezpieczne. Od stycznia ropa do zakładu powinna być zaopatrywana głównie z Polski – powiedział Michael Kellner, sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Gospodarki. Nie zakłada on, że zmiana dostaw ropy będzie miała duży wpływ na ceny paliw. Będzie to zauważalne, ale nie spodziewa się „ogromnych wahań cen”, powiedział Kellner.
Tłem jest embargo na ropę wobec Rosji. Krajom UE udało się wprawdzie uzgodnić embargo na ropę dostarczaną tankowcami, które obowiązuje od początku grudnia, ale nie dotyczy to ropy dostarczanej rurociągami. Jednak Polska i Niemcy dobrowolnie zadeklarowały, że również nie będą korzystać z rosyjskiej ropy rurociągowej. To embargo wchodzi w życie 1 stycznia.
Do tej pory PCK przetwarza ropę z Rosniefti
Rafineria PCK jest ważna dla zaopatrzenia w paliwo stacji paliw w aglomeracji Berlina i dużej części północno-wschodnich Niemiec. Do tej pory dostarczana była głównie ropą naftową przez rosyjską państwową spółkę Rosnieft’ rurociągiem Przyjaźń. Grupa jest także właścicielem większości fabryki, która obecnie znajduje się pod niemieckim nadzorem. Alternatywnie może być zaopatrywany w ropę istniejącymi rurociągami przez porty w Rostocku i Gdańsku.
Negocjacje z Kazachstanem
Według rządu federalnego Polska zobowiązała się dostarczać od stycznia wystarczającą ilość ropy naftowej, aby wykorzystać 70% wydajności elektrowni. Ponadto akcjonariusze rafinerii zabiegali o kontrakty na dostawy z Kazachstanem. Według Kellnera negocjują większe ilości dostaw, mniejsze dostawy zostały już uzgodnione. „Jestem optymistą, że nadejdą większe kwoty” – powiedział Kellner. Rozmawiał już na ten temat z przedstawicielami rządu w Kazachstanie. Jednak kazachska ropa musi być pompowana do Schwedt rurociągami, które również przechodzą przez terytorium Rosji.
Krajowi i lokalni politycy w Brandenburgii i Schwedt odetchnęli z ulgą, że rafineria może nadal działać i że w ten sposób zapewniono miejsca pracy. Rządy federalne i stanowe przekazały łącznie 1,3 miliarda euro na zabezpieczenie i przekształcenie wschodnioniemieckich rafinerii, które wykorzystują rosyjską ropę naftową. Oprócz PCK w Schwedt dotyczy to również rafinerii Leuna w Saksonii-Anhalt. Nie jest jeszcze jasne, w jaki sposób 1,3 miliarda zostanie podzielone między strony.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.