Nałożony przez UE zakaz importu ropy z Rosji jest postrzegany jako skuteczny środek kary, który znacząco zwiększa presję gospodarczą na prezydenta Rosji Władimira Putina. Embargo na ropę naftową było dotychczas wyłączone z szóstego pakietu sankcji, który jest obecnie omawiany na szczeblu UE. Komisja Europejska wcześniej zaproponowała nałożenie karnej taryfy na rosyjską ropę. Jednak UE dyskutuje nie tylko o konstrukcji embarga na ropę, ale także o czasie – i między państwami członkowskimi toczą się spory.
[Alle aktuellen Nachrichten bekommen Sie mit der Tagesspiegel-App live auf ihr Handy. Hier für Apple- und Android-Geräte herunterladen.]
Przed drugą turą francuskich wyborów prezydenckich 24 kwietnia prawdopodobnie nie będzie dużego ruchu w tej sprawie, powiedział w środę przedstawiciel UE w wywiadzie dla Tagesspiegel. Tło: Rosnące ceny ropy i energii w następstwie embarga na ropę mogą zmniejszyć szanse urzędującego prezydenta Emmanuela Macrona na reelekcję.
Niemcy chcą stopniowo ograniczać dostawy
30/31 maja to także możliwa data decyzji w sprawie embarga na ropę. Móc; Za sześć tygodni w Brukseli zaplanowano specjalny szczyt UE. Taki harmonogram leżałby w interesie rządu niemieckiego, który co do zasady popiera embargo na ropę, ale do końca roku chce wycofania rosyjskiego importu. Zastępca rzecznika rządu Wolfgang Büchner potwierdził w środę, że rząd federalny odrzuca natychmiastowy zakaz importu ropy.
Kraje takie jak Polska czy kraje bałtyckie mogą się wycofać
Nie jest jednak jasne, jak długo kraje takie jak Polska czy kraje bałtyckie, które naciskają na zwiększenie tempa w przypadku zakazu importu ropy, będą nadal podążać za Niemcami w tej kwestii. „Nadejdzie czas, kiedy nie będziemy mogli dłużej powstrzymywać najbardziej ambitnych państw członkowskich” – powiedział przedstawiciel UE, podnosząc możliwość, że kraje takie jak Polska mogą same nałożyć zakaz importu rosyjskiej ropy, zanim będzie to możliwe. .
Przewodniczący komisji szybkiego zatrzymania dostaw
Tymczasem przewodniczący Komisji Obrony, Spraw Zagranicznych i Europy Marie-Agnès Strack-Zimmermann (FDP), Michael Roth (SPD) i Anton Hofreiter (Zieloni) opowiedzieli się za jak najszybszym wstrzymaniem importu rosyjskiej ropy. Trzej politycy wzięli udział we wtorek we Lwowie w spotkaniu z kolegami ukraińskimi parlamentarzystami na zaproszenie ukraińskiej posłanki Haliny Janchenko.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.