Niemcy nie ominęły również ostatniego miejsca w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji – teraz śledztwo w sprawie przyczyn rozpoczęło się na nowo. „Lord Of The Lost zasługuje na więcej punktów” – powiedział w niedzielę dpa komentator ESC Peter Urban.
Dark rockowy zespół z Hamburga, który zaczynał z dużymi nadziejami, dołączył do szeregu bankructw w ostatnich latach z zaledwie 18 punktami. Szwecja wygrała ESC po raz siódmy: Loreen po raz drugi wygrała największy na świecie konkurs muzyczny dla swojego kraju. W 2012 roku odniosła sukces z „Euphorią”, tym razem zrobiła to z bardzo podobnym brzmieniem „Tattoo”. Do tej pory był tylko jeden podwójny zwycięzca: Irlandczyk Johnny Logan.
Tło: Siedem powodów nowej porażki Niemiec (rnd)
„Rozczarowujące i przygnębiające”
„Oczywiście trudno jest zająć ostatnie miejsce. Tego też się nie spodziewaliśmy” — powiedział wokalista Lord Of The Lost, Chris Harms. Swoje rozczarowanie pokazali także niemieccy organizatorzy. „Zaczęliśmy od niezwykłego aktu, który w ogóle nie przyniósł pożądanego rezultatu. To bardzo, bardzo rozczarowujące i otrzeźwiające” – powiedział NDR Andreas Gerling, lider zespołu ARD w konkursie. „W procesie selekcji skupiliśmy się na poszerzeniu gatunki muzyczne. Musimy teraz zmierzyć się z dyskusją i badaniem, dlaczego ten tytuł również nie trafił do ESC. Pod względem widowni ESC odniósł sukces z 7,96 milionami widzów.
Finlandia zajęła drugie miejsce w bardzo silnej stawce w niedzielę wieczorem, a następnie Izrael, Włochy, Norwegia i Ukraina. Austria zajęła 15. miejsce, Szwajcaria 20. miejsce.
Zwycięzca
Loreen swoje zwycięstwo zawdzięcza przede wszystkim głosom jury, gdzie uzyskała 340 punktów. Oglądało je 243 widzów (łącznie 583). Szwedzka piosenkarka z długimi, szponiastymi paznokciami ma 39 lat i pochodzi ze Sztokholmu. Z „Euphorią” nie tylko zdobyła tytuł ESC jedenaście lat temu, ale także wspięła się na szczyty list przebojów w Niemczech i innych krajach. Od tego czasu Szwed stał się bardziej dyskretny na arenie międzynarodowej.
Tło: Zobacz zwycięski występ Loreen w filmie tutaj (Eurvision.de)
Zdobywca serc, a przynajmniej widowni telewizyjnej
Z 376 punktami fińska piosenka rap-metal-electro wyraźnie wyprzedziła widzów (plus 150 punktów od jury; w sumie 526). Finlandia była również numerem jeden z niemiecką publicznością, a następnie Włochy, Albania, Ukraina, Chorwacja, Norwegia, Polska, Szwajcaria, Belgia i Szwecja. Bez koszuli i w czymś w rodzaju neonowozielonego bolerka na ramionach, 29-letni piosenkarz Käärijä (właściwie Jere Pöyhönen) zaśpiewał swój szalony numer „Cha Cha Cha”. Przenikliwa piosenka była niemal szyta na miarę dla ESC.
CES i wojna
Temat wojny ukraińskiej był wszechobecny. Wielki finał rozpoczął się fragmentem scen z Majdanu, m.in. z Kijowa – gdzie na stacji metra tańczył wokalista Ołeh Psjuk z ubiegłorocznej zwycięskiej Orkiestry Kalusz. Silna symbolika – dworce służą Ukraińcom jako schrony przeciwlotnicze. I wojna nie ustała tej nocy. Gdy kibice Liverpoolu świętowali, rodzinne miasto ukraińskich uczestników ESC Tvorchi zostało zaatakowane przez Rosję. Na krótko przed występem duetu eksplozje rosyjskich rakiet wstrząsnęły Tarnopolem na zachodniej Ukrainie.
Tło: Dlaczego organizatorzy ESC zakazali powitania Selenskyja
Najbardziej poruszający moment
Cała sala przyłączyła się, gdy holenderski zwycięzca ESC 2019, Duncan Laurence, zaśpiewał klasyk „You’ll Never Walk Alone” wraz z prezenterami z poprzednich lat. Powiewało wiele ukraińskich flag. Popłynęły łzy wzruszenia. Piosenka została rozsławiona przez zespół Liverpoolu Gerry and the Pacemakers w latach 60. XX wieku i jest hymnem stadionowym Liverpool FC. Ten wieczór był wzruszającym gestem w stronę Ukrainy, która cierpi z powodu rosyjskiej wojny napastniczej iw związku z tym nie mogła gościć CES.
Królewskie pozdrowienia
Księżna Kate siedziała w małym klipie na początku sceny z fortepianem. Żona następcy tronu, księcia Williama, miała na sobie niebieską suknię. Film został również opublikowany na koncie Williama i Kate na Instagramie. Udział w kampanii z Orkiestrą Kałusz był dla niej przyjemnością.
Tło: Rok po zwycięstwie ESC – jak Orkiestra Kałusz pomaga jego krajowi (DER SPIEGEL, subskrypcja)
Ostatnie słowa Petera Urbana
„To była dla mnie zawsze przyjemność i wielki zaszczyt”, powiedział Peter Urban (75 l.), żegnając się z telewidzami niemieckiej telewizji po ćwierć wieku jako komentator ESC. W ciągu następnych kilku lat mógł teraz oglądać ESC ze swoją rodziną. Podziękował widzom za lojalność, „nawet w latach, kiedy nie szło nam tak dobrze”. I: „Żegnam się ze wspaniałym ESC w Liverpoolu. Z poważaniem Pierre Urban. DZIĘKI.”
Tło: Emocjonalne pożegnanie Petera Urbana z ESC (t-online)
Alternatywni komentatorzy
Animatorzy Jan Böhmermann i Olli Schulz komentowali ESC dla ORF – i czasami znajdowali jasne słowa dla aktów. Rozmawiali nawet podczas występów w radiu FM4, śpiewali do piosenek lub coś jedli. Böhmermann i Schulz, mimo że do mikrofonu jechali z Austrii, często rozmawiali o Niemczech.
Miejsca Niemiec na targach CES od 2010 roku:
Szczególnie w ostatnich latach niemieccy uczestnicy byli przeważnie daleko w tyle. Nazwiska niemieckich uczestników od ostatniego zwycięstwa oraz ich tytuły piosenek i rankingi:
2022: Malik Harris z „Rockstars”, 25. miejsce (ostatnie miejsce)
2021: Jendrik z „I Don’t Feel Hate” – 25. miejsce (przedostatnie miejsce)
2020: Anulowanie z powodu korony; Ben Dolic („Gwałtowna rzecz”) bez występu
2019: S!sters z „Siostrą” – 25 miejsce (przedostatnie miejsce)
2018: Michael Schulte z „Pozwól mi chodzić sam” – 4. miejsce
2017: Levina z „Perfect Life” – 25. miejsce (przedostatnie miejsce)
2016: Jamie-Lee z „Ghost” – 26 (ostatnie miejsce)
2015: Ann Sophie z „Black Smoke” – 27 (ostatnie miejsce)
2014: Elaiza z „Czy to prawda” – 18. miejsce
2013: Cascada z „Glorious” – 21. miejsce
2012: Roman Lob z „Standing Still” – 8. miejsce
2011: Lena z „Taken By A Stranger” – 10. miejsce
2010: Lena z „Satelita” – I miejsce
dpa/vz
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.