Wylesiając część obszaru Natura 2000 Puszczy Białowieskiej, Rzeczpospolita Polska częściowo zniszczyła jeden z najlepiej zachowanych lasów naturalnych w Europie – naruszając tym samym prawo europejskie – orzekł ETS.
Ze względu na ciągłe rozprzestrzenianie się szkodnika Minister Środowiska w 2016 r. zatwierdził niemal trzykrotne zwiększenie wyrębu w latach 2012–2021 w regionie leśnym wyznaczonym przez Komisję Europejską jako „Obszar mający znaczenie dla społeczności” w 2007 r. Jak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), Polska naruszyła Dyrektywę Siedliskową i Ptasią (wyrok z 17 kwietnia 2018 r., sygn. sprawy C-441/17).
Dyrektywa wymaga przede wszystkim od państw członkowskich zapewnienia lub, w stosownych przypadkach, przywrócenia właściwego stanu ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory będących przedmiotem zainteresowania Unii. Zdaniem sędziów luksemburskich zatwierdzenie projektu takiego jak zainicjowany przez RP w 2016 r. powinno było zostać wydane jedynie pod warunkiem, że właściwe organy miały pewność, że przedsięwzięcie nie będzie miało trwałego negatywnego wpływu na dany obszar. .
Zdaniem ETS, Polska nie dopełniła jednak tego obowiązku. Władze nie kontrolowały w wystarczającym stopniu skutków wylesiania dla flory i fauny. Argument, że wylesianie było konieczne ze względu na „bezpieczeństwo publiczne” ze względu na szkodnika, nie przekonał sędziów. Choć takie uzasadnienie jest ogólnie dopuszczalne, w niniejszej sprawie argument Polski nie był wystarczający dla sędziów luksemburskich.
Tym samym ETS w pełni potwierdził działania Komisji Europejskiej w sprawie naruszenia.
Zespół redakcyjny tik/LTO
Sugerowany cytat
TSUE o wyciętej dżungli: . W: Legal Tribune Online, 17 kwietnia 2018 r., https://www.lto.de/persistent/a_id/28095 (dostęp: 8 sierpnia 2024)
Informacje o sugestiach cytatów
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.