W całej Europie nie ma takiego kraju pod energetycznym uściskiem Kremla jak Mołdawia. W międzyczasie jednak Mołdawia jest samowystarczalna z pomocą UE, podczas gdy Rosja musi nadal zaopatrywać separatystyczny region Naddniestrza.
„Zasadniczo Gazprom zaopatruje region Naddniestrza w de facto darmowy gaz”, powiedział w wywiadzie dla EURACTIV nowy minister ds. energii Mołdawii Wiktor Parlicow.
Podczas gdy Mołdawia kupuje teraz gaz na rynku z pomocą UE, separatystyczny region jest całkowicie zależny od Rosji – ale Kreml oczekuje w zamian lojalności.
– Jeśli Gazprom przestanie dostarczać mu darmowy gaz, region się zawali – ostrzega minister.
Na razie mieszkańcom Kiszyniowa nadal podoba się status quo. „Uważamy, że takiego procesu nie należy uruchamiać, dopóki nie będziemy gotowi ponieść konsekwencji”.
Ale to sprawia, że sytuacja Moskwy jest niekomfortowa.
„Myślę, że Rosja jest uwięziona w tym regionie, stała się zakładnikiem własnej polityki” – powiedział Parlicov.
Uwięziony między próbami wywierania wpływu na dostawy gazu – czego nie udało się zastraszyć nawet czwartej co do wielkości gospodarce świata, Niemcom – a rzeczywistością gospodarczą, Parlicov widzi Kreml w opałach.
Od Mołdawii zależy teraz jak najszybsze przystąpienie do UE, bo tylko tak mały kraj może czuć się bezpiecznie. Największą przeszkodą na tej drodze, poza harmonizacją prawa z UE, są obywatele kraju – wyjaśnia nowy minister energii.
„Najtrudniejszą częścią jest walka o ludzkie umysły”.
Możesz przeczytać cały wywiad Tutaj Czytać.
energia i środowisko
Komisja Rynku Wewnętrznego głosuje za przyjaznymi dla przemysłu europejskimi przepisami budowlanymi. Reforma zasad regulujących handel wyrobami budowlanymi w UE uzyskała kluczowe poparcie Komisji Rynku Wewnętrznego Parlamentu Europejskiego. Ekolodzy narzekają jednak, że jest zbyt miękki jak na wymagania przemysłu. Wszystkie szczegóły znajdują się w artykule.
cyfrowy
Konto cyfrowe dla rozczarowanych obywateli Niemiec. Wczoraj w biurze ds Nowelizacja ustawy o dostępie online (OZG 2.0), pakiet do cyfrowej administracji przedstawiony przez Federalną Minister Spraw Wewnętrznych Nancy Faeser. Ma na celu stworzenie ram dla zwiększonej priorytetyzacji i standaryzacji w dziedzinie tożsamości cyfrowej oraz zapewnienie przyjaznych dla użytkownika procesów cyfrowych. „To rozczarowujące, że rząd federalny chce poświęcić kolejne pięć lat na cyfryzację swoich procesów. Nie tak uda się odwrócenie cyfrowego trendu w administracji – krytykuje Iris Plöger, członek zarządu BDI.
Digital Committee doradza w zakresie generatywnej sztucznej inteligencji. Wczoraj Komitet ds. Cyfryzacji przeprowadził publiczne przesłuchanie na temat generatywnej sztucznej inteligencji (AI). Eksperci dyskutowali o potencjale i zagrożeniach związanych z generatywną sztuczną inteligencją dla świata pracy. W debacie AI należy również zwrócić uwagę na prawa autorskie, prawo ochrony danych, prawo mediów i dyrektywę w sprawie odpowiedzialności AI. „Niektóre rozwiązania społeczne, które mają sens, są udaremniane lub wręcz blokowane przez UE. Jeśli wyobrażamy sobie medyczną sztuczną inteligencję ratującą życie poza UE, a nie w UE, czy naprawdę tego chcemy?”, powiedział Jacob Hacker, Stanley Resor profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Yale.
Rada UE czyni postępy w zakresie przepisów dotyczących wykorzystywania seksualnego dzieci. Nakazy usunięcia, wymogi w zakresie sprawozdawczości i architektura zarządzania stanowią sedno nowego tekstu Rady w sprawie wniosku ustawodawczego dotyczącego materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci (CSAM). Kontynuuj czytanie.
rolnictwa i zdrowia
Zakaz importu zbóż z Ukrainy: Węgry zagrażają wypłacie funduszy unijnych. Węgry nie zniosły jeszcze jednostronnego zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy, mimo obietnic, że jest inaczej. Zagraża to wsparciu finansowemu czterech innych krajów UE, które zmagają się z napływem ukraińskiego zboża. Czytać więcej.
Komisarze europejscy chcą osobiście zmienić zdanie. Gabinety wiceprzewodniczącego Komisji Fransa Timmermansa i komisarza ds. środowiska Virginijusa Sinkevičiusa odbywały bezpośrednie spotkania z posłami do PE, aby zmobilizować ich w sprawie propozycji Komisji dotyczących ograniczenia stosowania pestycydów i odtworzenia przyrody, posłowie powiedzieli EURACTIV. Kontynuuj czytanie.
Komisja UE odrzuca ustawę przywracającą przyrodę. Posłowie z Komisji Rolnictwa wydali opinię odrzucającą cały projekt ustawy o renaturyzacji przyrody. Czytać więcej.
gospodarki i transportu
Komisja Europejska wzywa do zaprzestania pomocy energetycznej. Aby nie podsycać jeszcze inflacji, Komisja Europejska zwróciła się do państw członkowskich o ograniczenie wydatków publicznych. To było główne przesłanie pakietu wiosennego tzw. europejskiego semestru, corocznego zalecenia Komisji w sprawie polityki budżetowej państw członkowskich. Zdaniem wiceprzewodniczącego Komisji Valdisa Dombrovskisa środki pomocowe, za pomocą których rządy wspierały obywateli w czasie kryzysu energetycznego, powinny zostać ograniczone. Z drugiej strony nie należy oszczędzać na inwestycjach publicznych.
Panoramiczny widok na Europę
Rumunia obiecuje Ukrainie „nieograniczoną” pomoc. Rumunia będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne i bez ograniczeń czasowych, powiedział prezydent Klaus Iohannis po spotkaniu ze swoim niemieckim odpowiednikiem Frankiem-Walterem Steinmeierem w Bukareszcie w środę. Możesz przeczytać artykuł na ten temat Tutaj Czytać.
Konwencja o prawach kobiet: Republika Czeska chce wstrzymać się od głosu. Czeski rząd wstrzyma się od głosowania w Radzie UE w sprawie ratyfikacji konwencji stambulskiej – poinformował w środę czeski rząd. możesz zrobić więcej Tutaj Czytać.
Rosja zirytowana obecnością amerykańskiego okrętu w Oslo. Według ambasady rosyjskiej w Oslo, Norwegia gościła na swoich wodach przez następne cztery dni największy okręt wojenny świata, amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford, co jest „nielogicznym i szkodliwym pokazem siły”. Kontynuuj czytanie.
Włochy proszą o większe wsparcie z Rogu Afryki. Włochy chcą zwiększyć swoją obecność na kontynencie afrykańskim. Szczególną uwagę należy zwrócić na Rog Afryki, powiedział włoski minister spraw zagranicznych Antonio Tajani (Forza Italia/EPP) w środę na konferencji ONZ w Rzymie. Czytać więcej.
Szef słowackiej reprezentacji Komisji Europejskiej pod ostrzałem krytyki. Według kontrowersyjnej wypowiedzi szefa Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej na Słowacji Vladimíra Šuchy, konserwatywni słowaccy parlamentarzyści domagają się w szczególności jego odwołania. Przeczytaj cały artykuł Tutaj.
Praworządność: Komisja Europejska wzywa Polskę do zapłaty kar. W sporze o bardzo krytykowaną izbę dyscyplinarną Sądu Najwyższego Komisja Europejska zwiększyła presję na Polskę. Jak donoszą media, Komisja skierowała do Polski łącznie sześć oficjalnych wezwań do zapłaty dziennej kary za niezastosowanie się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE. Kontynuuj czytanie.
Parlament Europejski przygotowuje rezolucję przeciwko węgierskiej prezydencji Rady. Parlament Europejski mógłby przyjąć rezolucję uznającą rząd Orbána za niezdolnego do sprawowania rotacyjnej prezydencji w UE, donosi Népszava. Kontynuuj czytanie.
porządek obrad
- UE: Rada do Spraw Zagranicznych zbiera się w swoim składzie handlowym w celu omówienia stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, Chinami i innymi krajami;
- Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen przemawia na XV Kongresie Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych;
- Wiceprezydent Frans Timmermans spotyka się z urzędnikami rządowymi, zainteresowanymi stronami i społeczeństwem obywatelskim, aby przygotować się do COP28 Konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu w New Delhi w Indiach;
- wiceprzewodnicząca Vĕra Jourová przyjmuje przewodniczącą EU DisinfoLab, Dianę Wallis; przemawia na dorocznej konferencji Europejskiego Obserwatorium Mediów Cyfrowych (EDMO);
- Wiceprzewodniczący Maroš Šefčovič przyjmuje członków Podkomisji Izby Lordów ds. Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej;
- komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders bierze udział w pierwszym światowym szczycie poświęconym mediacji w biznesie;
- Komisarz ds. Równych Szans, Helena Dalli, wygłasza przemówienie inauguracyjne online podczas wydarzenia Open for Business i Proud at Work;
- Komisarz ds. budżetu i administracji Johannes Hahn wygłasza przemówienie programowe na Szczycie Rządów Cyfrowych 2023;
- Komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson uczestniczy w politycznym trójlogu dotyczącym filtrowania;
- Przebywająca z oficjalną wizytą w Austrii przewodnicząca parlamentu Roberta Metsola wygłasza przemówienie na posiedzeniu plenarnym Rady Narodowej; Spotkanie z Przewodniczącym Rady Narodowej Wolfgangiem Sobotką, Przewodniczącym Rady Federalnej Guntherem Kovacsem, Naczelnym Rabinem Jaronem Engelmayerem oraz przedstawicielami społeczności żydowskiej;
- Niemcy: Kanclerz Olaf Scholz przyjmuje prezydenta Cypru Nikosa Christodoulidesa;
- Francja: Odbywa się szczyt ChangeNOW 2023;
- Włochy: francuska minister spraw zagranicznych Catherine Colonna z oficjalną wizytą;
- Rosja: Odbywa się szczyt Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej; Spotkanie premiera Armenii Nikola Paszyniana z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem;
- Etiopia: Organizacja na rzecz Jedności Afrykańskiej obchodzi 60. rocznicę powstania;
- ONZ.: Rada Bezpieczeństwa omawia pokój i bezpieczeństwo w Afryce;
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.