„Europiada”, która dwa tygodnie temu wstrząsnęła portowym miastem, wywołała nie tyle jiugesio, co pasipiktinimo bangą. Słyszymy narzekania, podczas gdy pół miliona euro zostało wyrzuconych w powietrze bez powodu. Lepiej byłoby za te pieniądze kupić darmowe bilety autobusowe dla emerytów.
Išleido mijava, nei planavo
Klaipėdos savivaldybė przeznaczyło na to wydarzenie 500 016 euro, ale w rzeczywistości wydało setki tysięcy mniej.
„Po obliczeniu wydanych pieniędzy wydaje się, że wydano około 400 000 euro. Może to być około 350-370 000 euro. Czekamy na ostateczne dane. Dalyvių apgyvendinimui przeznaczono około 55 000 euro. vice mieste įrengtoms kelioms scenoms, miesto apipavidalinimui, koncertinių renginių įgarsinimiu”, – pieniądze oblicza zastępca dyrektora Klaipėdos savivaldybės administratcijos Asta Dirgėlienė.
Europejski narodowy festiwal kulturalny „Europiada” organizowany jest od 1964 roku, kiedy po raz pierwszy odbył się w Antwerpii w Belgii. Festiwal Kasmet jest prezentowany w mieście Europos.
57. „Europiada” wraca do Kłajpedy po 13 latach. Ta impreza została po raz pierwszy zorganizowana w Kłajpedzie w 2009 roku.
Święta musiały zostać przełożone trzy lata z rzędu z powodu pandemii. Dlatego też z okazji 770. rocznicy Kłajpedy cerkiew została w przeszłości reaktywowana, „Europiados” organizuje komitet, którego misją jest uratowanie festiwalu.
Po przeliczeniu wydanych pieniędzy widzę, że wydano prawie 400 tys.
Jaki jest powrót do miasta?
Niurzgliams, który twierdzi, że nie wypadało przeznaczyć pół miliona na wydarzenie o wątpliwym znaczeniu kulturowym, powtórzył A. Dirgėlienė w języku liczb.
Do Kłajpedy przybyło 1243 uczestników imprezy. Każdy z nich płaci składkę krajową zgodnie z regulaminem komitetu organizacyjnego „Europaidos”. Wynosi 120 euro. Połowa zebranego podatku krajowego jest przekazywana organizatorowi. Uczestnicy otrzymują 149 160 euro. Kłajpeda otrzyma 74,5 tys. euro” – wylicza A. Dirgėlienė.
Atvykėliams uostamiestis mógł zapewnić przyzwoite, ale nie luksusowe warunki życia.
Zespołom oferowano zakwaterowanie w różnych instytucjach budżetowych – internatach, a nawet szkołach.
Jeśli klient nie skorzysta z oferowanych miejsc, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zatrzymać się w hotelu.
Tak zrobiło to wielu przedstawicieli krajów Europy Zachodniej.
Na przykład Niemcy wybierają czterogwiazdkowy hotel w centrum miasta. Jest tam więcej gości.
„Oznacza to, że kiedy iš śvatės działają hotele miejskie, które już płaciły podatki państwu. Na międzynarodowym uniwersytecie LCC organizowano posiłki. Ale kto przeszkodzi osobie w wypiciu kawy nad rzeką? minimalna kalkulacja, jedna osoba dziennie mogłaby wydać w mieście 20 euro”, mówi A. Dirgėlienė.
W związku z tym w mieście portowym przebywało dziennie 24,8 tys. gości. euro.
Jednak każdy z nich prawdopodobnie wydał dużo więcej.
„Renginy trwają pięć dni. Prawie wszyscy przybyli dzień wcześniej i wyjechali do Kłajpedy na siedem dni. Iš viso jie Klaipėda viesėjo. Išeina, kiedy członkowie zagranicznych zespołów, net kiņųjant maijasiosomis išlaidomis, wydali w mieście 174 tysiące euro. To tak, jak klienci wydają w mieście około 200 000 euro. W końcu to działa dla naszej firmy, usługodawcy” – powiedziała A. Dirgėlienė.
Saitai: Kłajpeda po raz drugi miała zaszczyt gościć międzynarodowe wydarzenie, ponieważ szansa Tokio na miasta w innych krajach czekała ponad dekadę. Zdjęcie: Vytauto Liaudanskio.
Goście gromadzą się na scenie
Meno Ensemble grało przez pięć dni zupełnie za darmo.
„Nikt nie mówi o tantiemach. A jeśli wydajność wydaje się komuś za słaba, to warto pamiętać, że odroczenie na wysokim szczeblu jest opłacane za przyzwoitą tantiemę. miasto za pośrednictwem usług. Więc nie jest prawdą, kiedy kolor się nie opłaca. To się opłaca. Jest dużo pieniędzy „- przyznaje A. Dirgėlienė.
A. Dirgėlienė wpadła na pomysł mówiąc „su kaupu”, gdy każdy gość spędzał w mieście nie 100 tygodniowo, ale dwa razy więcej, miasto mogło zarobić 400 tys. euro.
Kiedy siedem dni w Kłajpedzie dla bizneswoman kavali uždirbti dar daugi, byloja vakarą, patrz pemktadienio ir seštadienio kátyvą vakarą.
Szczególnie w Kłajpedzie, na imprezach „Europiados”, w ten weekend przybyło wielu widzów.
Na dzień be nakvynės į pajūrī dūmė skuodiškiai, šilutiškiai, šiauličiai.
Vilniečiai ir Kauniečiai į Kłajpeda trău nakvynės įškodami not bičiulius ir gins, bubo ir taiči, którzy nocują w hotelach.
Teatro aikštėje pokazuje, jak wykonawcy z różnych krajów są zszokowani šėlo iki paryčių, delektując się litewskim jedzeniem i piciem.
Aby obejrzeć film z imprezy, wiele osób ma pytanie – ar tiki tai vyko Klaipėdoje?
Wyglądał jak obrazy nocnego zgiełku każdego zachodnioeuropejskiego miasta.
„Tą saisgalį Druskininkuose vyko Svoļių lietuvių sporto zaidynės. Naprawdę wiem, że kiedy gracze siedzą w samochodach, Druskininków już nie ma i przyjeżdżają do Kłajpedy, zwłaszcza do „Europiadu”. A. Dirgėlienė.
Niektórzy z kolorowych uczestników zostali nawet kilka dni dłużej w „Europaidos”.
„Hotele w centrum miasta były pełne” – powiedziała A. Dirgėlienė.
Poznaj nasz kraj
To prawda, iš 80-tych meno ansmelbių dalis nakvynei spoljujo nie Kłajpeda, czy na przykład Kretingą z Kretingalę.
„Po przedstawieniach ludzie zaczęli wycieczki do Palangą, Kretingą, Nidą. Ludzie z innych miast poznali nasz kraj. Niektórzy przyjechali z rodzinami. usług”, powiedział A. Dirgėlienė.
Wychodząc, niektórzy goście witają się ze swoimi lokalnymi przyjaciółmi.
„Biorąc pod uwagę taką sytuację geopolityczną, to wydarzenie niesie przesłanie dla nas wszystkich – jesteśmy zjednoczoną Europą. Dwa tygodnie po wydarzeniu Kłajpeda wciąż otrzymuje gratulacje i listy poparcia od uczestników. Zawsze dzielimy się nastrojami i zdjęciami na portalach społecznościowych sieci” – powiedział A. Dirgėlienė.
Do Kłajpedy przyjechały zespoły z czterech krajów europejskich – Wysp Alandzkich, Belgii, Bułgarii, Czech, Niemiec, Estonii, Hiszpanii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Węgier, Włoch, Łotwy, Polski, Szwecji.
Hiszpania znalazła Pakruoj
Rodzina „Europiados” w Kłajpedzie žino dar nuo 2009 m. Przybyło 4232 uczestników.
„Ten kolor żyje dzięki tym troskliwym ludziom. I to właśnie ci ludzie doceniają kulturę narodową, tradycje, stroje i pieśni narodowe swojego regionu. Kaip galima manyti kad tai nära vertybė?” – pyta A. Dirgėlienė.
W „Europaidos” widzę węzeł ostrych relacji, most przyjaźni.
„Wcześniej na festiwalu Europiados w Portugalii sutartinų ryzőtůvese znalazł zespół Pakruojo. W czarno-białych ryőzőtuvės goście festiwalu zaśpiewali piosenkę. Varžybos zakończył się w ogólnym szoku” – powiedziała A. Dirgėlienė.
Razem Pakruojo „Pamūšis” w tym roku iš karto puolė siška, gdzie ich przyjaciel. Nie mógł jednak wrócić do Portugalii z powodu szalejących pożarów, z powodu strachu przed wojną.
„W tym roku Hiszpanie znaleźli Pakruojji. Zestaw był dobrym przyjacielem. W tym roku Hiszpanie spóźnili się z powodu opóźnionego lotu, spóźnili się na lotnisko w nocy. Atvykę nebegalejo participatari atidaryme. trwał przez trzy dni. Co za potężna siła, którą kierowali ludzie. Niesamowity dla Hiszpana, zrobił susidraugavo su būriu pakruojiškių”, mówi A. Dirgėlienė.
Vytautas Grubliauskas. Zdjęcie: Vytauto Liaudanskio.
Namioty Meta
Burmistrz Kłajpedy Vytautas Grubliauskas jest dumny z imprezy „Europaidos”, podczas której kilkadziesiąt europejskich miast będzie rywalizować o prawo do organizacji tego festiwalu.
„To zaszczyt. Pytanie retoryczne – z tymi dziesiątkami europejskich miast, które zorganizowały „Europiady”, tymi innymi miastami, które zostały wybrane na gospodarzy przyszłych uroczystości, czy naprawdę myślą o pieniądzach wyrzuconych w powietrze? Manyčiau, kiedy nie Przede wszystkim pokazane jest tło pasitikēmas Klaipėda labai plačiame Europos” – podkreślił V. Grubliauskas.
„Europiada” pokazała, kiedy Europa szuka jedności w więzach kulturowych.
Gdy portowe miasto przywitało tysiące gości, którzy podzielili się swoimi narodowymi tradycjami z mieszkańcami Kłajpedy, była to doskonała okazja do poznania kultury innych krajów.
„W przeciwnym razie świat byłby znany tylko przez telewizję. Moje serce ucieszyło mnie, widząc niezbyt szokujących ludzi, którzy przybyli z całej Europy, ale jest wielu młodych ludzi z Kłajpedy, którzy byli zaangażowani w szok na falach radiowych. Czy jest lepszy sposób na pokazanie perły naszej kultury narodowej? Zrozumiem, kiedy opinie są zawsze różne. Zawsze znajdą się tacy, którzy powiedzą, kiedy te pieniądze należy dołożyć do emerytur z wypłacanymi odliczeniami. Nie można patrzeć na świat w tak materialnym aspekcie. – powiedział V. Grubliauskas.
Zarządca miasta przypomniał, w jakich okolicznościach zorganizowano w tym roku „Europiadę”.
„Europa mobilizuje się przeciwko rosyjskiej agresji. Europiada pokazała, kiedy Europa szuka jedności w więzach kulturowych. Wiele rzeczy dzieli te dni. pieniądze zwiał wiatr, połknął sen. Wypuszczali bardzo umiejętnie. O mes turėtume għaltis tuo kas us uniti” – podkreślał V. Grubliauskas.
„Zły ewangelista zombie. Bacon maven. Fanatyk alkoholu. Myśliciel chcący. Przedsiębiorca.”