Berlin. Według jej rzecznika federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) prowadzi rozmowy z Polską i Czechami na temat ewentualnych „dodatkowych środków policji granicznej”. W ten weekend odbyły się kontakty z czeskim ministrem spraw wewnętrznych, a na wysokim szczeblu oficjalnym także ze stroną polską. Faeser omówi tę kwestię ze swoim polskim odpowiednikiem „wkrótce”, przed czwartkowym spotkaniem ministrów spraw wewnętrznych UE, aby można było bardzo szybko podjąć dodatkowe działania.
Więcej informacji po ogłoszeniu
Więcej informacji po ogłoszeniu
Wiąże się to z obecnością policji federalnej i kontrolowaniem całego obszaru przygranicznego „w razie potrzeby po drugiej stronie granicy, tak jak robimy to na przykład w przypadku Szwajcarii, stosując wspólne środki policji granicznej” – wyjaśnił rzecznik. Kwestia ta jest obecnie przedmiotem badań z udziałem Republiki Czeskiej i Polski. Celem jest złapanie jeszcze większej liczby przemytników. Jednocześnie ostudził ewentualne oczekiwania. Ludzi nie można było tak po prostu odrzucić. Jeżeli ubiegają się o azyl, ich wniosek musi zostać rozpatrzony.
Zapytany przez gazetę „Welt am Sonntag”, czy na granicach między Polską a Czechami będą krótkotrwałe kontrole stacjonarne, Faeser odpowiedział: „Moim zdaniem jest to szansa na bardziej agresywną walkę z przestępczością związaną z przemytem migrantów .” UE pozostaje kluczowa Granice zewnętrzne.
Więcej informacji po ogłoszeniu
Więcej informacji po ogłoszeniu
Czechy gotowe do działania
Republika Czeska jest gotowa podjąć wspólne z Niemcami działania przeciwko nielegalnej imigracji. Z jednej strony on i jego niemiecka koleżanka Nancy Faeser zgodzili się na zastosowanie tzw. modelu szwajcarskiego – poinformował w poniedziałek w podkaście wideo na portalu informacyjnym czeski minister spraw wewnętrznych Vit Rakusan po rozmowach z politykiem SPD. Seznamzpravy.cz. Aby to wyjaśnić, powiedział: „Niemieccy funkcjonariusze policji powinni mieć prawo współpracować z czeskimi funkcjonariuszami policji w celu monitorowania sytuacji migracyjnej po czeskiej stronie granicy” – powiedział Rakusan. Jest to możliwe dzięki istniejącemu niemiecko-czeskiemu porozumieniu policyjnemu.
Z drugiej strony, planowanych jest „kilka strajków” przeciwko przemytnikom, powiedział Rakusan, nie wdając się w dalsze szczegóły. Faeser wskazał, że Niemcy mogą zrezygnować ze stacjonarnych kontroli granicznych, jeśli te działania okażą się skuteczne. Rakusan mówi, że ma nadzieję podjąć pierwsze konkretne kroki do końca tygodnia. Obecnie trwają dyskusje. „Nasi policjanci są gotowi” – powiedział polityk konserwatywnej partii STAN (Burmistrzowie i Niezależni). Rzecznik Faesera potwierdził wcześniej, że minister prowadzi rozmowy z Polską i Czechami na temat ewentualnych „dodatkowych środków ochrony granicy”.
Zieloni: nie ma prostych rozwiązań
Zieloni nie uważają, że dodatkowe kontrole graniczne i rozdział świadczeń rzeczowych na rzecz osób ubiegających się o azyl to mądre środki poradzenia sobie z obecną imigracją uchodźców. Dystrybucja świadczeń rzeczowych jest już prawnie dozwolona, ale jest rzadko praktykowana ze względu na duże obciążenie gmin pracą, powiedział w poniedziałek w Berlinie prezydent Omid Nouripour po posiedzeniu komitetu wykonawczego partii. Kontrole mobilne są również lepsze niż kontrole stacjonarne na granicach Niemiec ze względu na obciążenie policji federalnej.
Więcej informacji po ogłoszeniu
Więcej informacji po ogłoszeniu
Jeśli chodzi o politykę uchodźczą, nie ma łatwych i szybkich rozwiązań – stwierdził polityk Zielonych. Właśnie dlatego politycy Partii Demokratycznej dobrze by zrobili, gdyby „powstrzymali się od używania sloganów”.
Zieloni chcą szybkich porozumień z krajami pochodzenia
Nouripour stwierdził, że wiele wypowiedzi konkurentów politycznych wygłoszonych w ostatnich dniach było w oczywisty sposób skutkiem regionalnych kampanii wyborczych w Hesji i Bawarii. Zapewne nawiązując do FDP, skrytykował, że jeśli partia obawia się, że nie uda jej się przekroczyć pięcioprocentowej bariery, to nie jest usprawiedliwieniem dla „naruszenia dolnej granicy przyzwoitości”. Wybory regionalne odbędą się 8 października w Hesji i Bawarii.
Przewodniczący Federalnej Partii Zielonych Omid Nouripour: Politycy Partii Demokratycznej dobrze by zrobili, gdyby „powstrzymali się od używania sloganów”.
© Źródło: Gérald Kleine Wördemann
Z punktu widzenia Zielonych należy szybko odciążyć gminy, aby móc zarządzać zakwaterowaniem i integracją uchodźców. Ważne jest także, aby jak najszybciej zawierano umowy w sprawie migracji i repatriacji z krajami pochodzenia. Należy także szybciej uruchomić „maszynę integracji rynku pracy”. Aby to osiągnąć warto skorzystać z możliwości przejścia od procedury azylowej do migracji zawodowej. „W planie jest zmiana ścieżki” – powiedział Nouripour.
FDP: „Zieloni stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa”
Sekretarz generalny FDP Bijan Djir-Sarai podtrzymał swoją krytykę pod adresem partnera koalicji Zielonych w sprawie polityki migracyjnej, ale nie powtórzył ostrych słów z weekendu. Jeśli chodzi o migrację, rząd federalny musi mieć wspólne zrozumienie realiów kraju, powiedział w poniedziałek w Berlinie na konferencji prasowej po rozmowach z prezydium FDP. „To nie zadziała, jeśli jeden z partnerów koalicyjnych spojrzy na sprawę inaczej lub opóźni rozwiązania ogólnoeuropejskie ze względu na obawy. » Nie ma mowy, żeby Niemcy, ze wszystkich krajów, spowolniły europejskie rozwiązanie.
Więcej informacji po ogłoszeniu
Więcej informacji po ogłoszeniu
Djir-Sarai oświadczył w ten weekend: „Czy to w przypadku reform na poziomie europejskim, czy w klasyfikacji bezpiecznych krajów pochodzenia: Zieloni stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju w zakresie polityki migracyjnej i poprzez nierealistyczne stanowiska przyjmują spójne i przekrojowe środki rządowe. rozwiązania między stronami są trudniejsze do rozwiązania.”
Bijan Djir-Sarai, sekretarz generalny FDP: „Zieloni stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju w zakresie polityki migracyjnej”.
© Źródło: IMAGO/Christian Spicker
Zapytany na konferencji prasowej odniósł się do tzw. unijnej regulacji kryzysowej. Ma to ogromne znaczenie dla zjednoczenia Europy. „Moim zdaniem niezwykle problematyczne jest to, że niektóre części rządu federalnego uważają, że coś takiego nie powinno mieć miejsca”.
Rozmowy na temat pakietu reform początkowo zakończyły się fiaskiem
Rozwiązanie kryzysu ma stanowić część szerszego pakietu reform europejskiego systemu azylowego. Rozmowy w tej sprawie zostały zerwane latem tego roku, częściowo z powodu obaw Berlina. Obejmowały one na przykład dłuższe terminy rejestracji wniosków o azyl na granicach zewnętrznych oraz możliwości obniżenia standardów zakwaterowania i opieki.
Więcej informacji po ogłoszeniu
Więcej informacji po ogłoszeniu
W odniesieniu do gmin Djir-Sarai oświadczył: „Wyzwania są ogromne i politycy muszą działać. „Jeśli nie rozwiążemy tego problemu, na tym skorzystają ci, którzy w zasadzie nie mają rozwiązania, czyli populiści”.
Do końca sierpnia Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców zarejestrował ponad 204 000 wstępnych wniosków o azyl, co stanowi wzrost o 77 procent w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Należy zapewnić zakwaterowanie i opiekę ponad milionowi uchodźców wojennych z Ukrainy.
RND/dpa
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.